ראשי > מאמרים בתורת ברסלב > ערוב עבדך לטוב

ערוב עבדך לטוב

כ״ד באייר תשע״ט

כלי המלחמה שלנו, הם פינו ולשוננו. השיחה הקבועה עם ה', התפילות המרובות אליו שנזכה להתקרב אליו ולחזור בתשובה, הם אלו שיובילו אותנו בחסדי ה'. "עיקר הכלי זיין של איש הישראלי הוא התפילה".

בתהליך התשובה ובפרט בחודש אלול, כשאנחנו מנסים לעורר את עצמנו מהשינה, אנחנו מוצאים את עצמנו מתמודדים עם הרבה כסילות. מין אטימות ואדישות לא הגיונית, כאילו הכול בסדר כשאנחנו רוצים להשתנות. אנחנו יודעים שחלק גדול מחיינו מתנהל בחוסר דעת, אבל קשה לנו לעצור את עצמנו. אכן, חשוב לדעת שאין כאן כישלון כללי של המערכות שלנו, אלא כך דרכו של היצר הרע, "מלך זקן וכסיל". כך הוא פועל בהחטאת האדם – שולט עליו, הופך את החטא למציאות קבועה בו, ואוטם את הדעת מלעצור את המצב. אבל עדין אנחנו מוכרחים להתמודד איתו.

"מה הפעם?", מלגלג היצר הרע. מאיפה הישועה שלך תבוא הפעם? ניסית את הספר ההוא כבר פעם שעברה. והקבלה ההיא שקיבלת לא ממש החזיקה מעמד, במקרה ששכחת. בראשית אנחנו עונים ליצר הרע שמי שברא את העולם הזה עם כל החושך והמבוכים, תכנן פתחי מילוט מכל מצב אפשרי. סוד כוונת אלול כפי שמוסבר בתורת הסוד הוא הפסוק "הנותן דרך בים ובמים עזים נתיבה". מבאר רבי נתן: "והכוונה הפשוטה שיוצא מזה לכל בני אדם הפשוטים הוא לידע, שאפילו בתוך מצולות ים השוטפים מאד על האדם כהמון גלי הים ממש, בבחינת ותשליכני מצולה בלבב ימים, אף-על-פי-כן גם שם יש דרך ונתיב תמיד לשוב אליו יתברך… בפרט באלול, אם יאמין בזה באמת ובפשיטות" (משיבת נפש, אות צה).

מתוך אמונה זאת אנחנו יוצאים לחפש אחרי העצות, אחרי הדרכים הנעלמות מעינינו, ולהאיר אותן. אך כאן קושי אחר מתעורר: איך אנחנו מגלים את אותן הדרכים? וגם כשנדע אותן, מי יערב לנו שנצליח לקיימן? אם לפני שנכנסנו למהלך של חטא התפתינו להיכנס אליו, על אחת כמה וכמה שהיציאה ממנו עוד יותר קשה!

את השאלה הזאת שואל רבי נתן. והוא גם עונה – אין תשובה.

אין באמת תשובה ברורה בכלים שלנו. אין באמת תשובה איך עם הכוחות והרצונות שנשארו לנו ננצח. אי לכך, הוא קובע על פי דברי רבו רבי נחמן, התשובה מוכרחת לבוא מה'.

"עיקר המשכת דרך התשובה בעולם, הוא על ידי שעושין מתורות תפילות, כי על ידי תפילה יכולין לפעול הכול, כי אף על פי שהוא כמו שהוא, וכבר נתפס בתאוותיו הרעות עד שנדמה לו שאי אפשר לצאת משם, אף-על-פי-כן על כל פנים הדיבור בידו, ואם ירבה לדבר דברי תפילה ובתחנונים ויתפלל הרבה להשם יתברך שיזכה לשוב ולקיים את כל דברי התורה, שזה בחינת שעושין מתורות תפילות, שכל תפילותיו הם על קיום התורה, בודאי יעורר רחמי ה' יתברך עליו עד שיפתח לו ה' שערי תשובה, ויזכה סוף כל סוף לשוב אל השם יתברך וירחמהו" (עצת שלום תשובה, אות לח).

כדי שדרך התשובה תהיה דבר מושג בשבילנו, שנזכה לראות את הדרך והנתיב בהם אנו צריכים ללכת, אנחנו חייבים לפנות אל התפילה. על כל השאלות שכל כך מכבידות ומעיקות, איך נעשה את זה, כל הספיקות, יש לנו תשובה ניצחת. לא תשובה שנובעת מתוכנו, לא תשובה שאנחנו בהכרח מבינים, אבל יודעים בבירור שהיא התשובה. ה' הוא זה שיחזיר אותנו בתשובה. הוא יראה לנו את הדרך. ובעיקר – הוא זה שייתן לנו את הכוח לעבור ולהשתנות.

כלי המלחמה שלנו, הם פינו ולשוננו. השיחה הקבועה עם ה', התפילות המרובות אליו שנזכה להתקרב אליו ולחזור בתשובה, הם אלו שיובילו אותנו בחסדי ה'. "עיקר הכלי זיין של איש הישראלי הוא התפילה. וכל המלחמות שצריך האדם לכבוש, הן מלחמת היצר הרע הן שארי מלחמות עם המונעים והחולקים, הכול על ידי תפילה, ומשם כל חיותו. על כן, מי שרוצה לזכות לקדושת ישראל באמת צריך להרבות בתפילות ובקשות ושיחות בינו לבין קונו, כי זה עיקר הכלי זיין לנצח המלחמה" (ליקוטי עצות, תפילה אות ב).

"ערוב עבדך לטוב אל יעשקוני זדים" (תהלים קיט, קכב). העירבון שנזכה לטוב באמת, שגם כשנצליח להתרומם ולעלות מעלה לא נחזור ליפול, הוא בידיים של ה'. ממנו אנחנו מבקשים- "ערוב עבדך לטוב". אכן, יש לי את האפשרות לצאת מכל מקום שהוא- אבל האפשרות הזאת באה ממך.

אם אנחנו רוצים למצוא את הנתיב שלנו, עלינו לפנות למי שיצר אותו. לא אנחנו מקרבים את עצמנו לה', ובהחלט לא החוכמה והעצות המבריקות שלנו- ראינו מה עלה בגורלם. ההתבודדות, הדיבור הטבעי עם ה', הוא התשובה שלנו. כדי למקם את עצמנו לדרך התשובה בימים אלו, נקבל על עצמנו להתפלל. זאת הכניסה שלנו לדרך: הצעד הראשון בתשובה.

שנה טובה ומתוקה, מלאה שמחה ואמונה, אמן!

* * *

"עיקר דינו של אדם הוא על שלא היה זהיר בעניין התפילה, כי על ידי תפילה יכולין לבוא לכל טוב, לתורה ולמעשים טובים ולתשובה ולהינצל מן החטא… כי אלמלי היה זהיר ורגיל בתפילה כראוי היה זוכה לתקן הכול" (רבי נחמן מטשערין תלמידו של רבי נתן מברסלב, ירח האיתנים סימן ט).

גולשים צפו גם ב:

real accessibility icon
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support