ראשי > אומן – מידע לנוסע > נופש באומן – המדריך המלא

נופש באומן – המדריך המלא

כ״ז באב תשע״ט

מה זה נופש באומן? איך מארגנים את זה? למי פונים? מה צריך לארגן ומה צריך להביא מהארץ? – על כל השאלות האלה, ונוספות – ננסה לענות כאן.

נופש באומן? מה זה?!

נתחיל בקביעה קצת מוזרה: אין דבר כזה נופש באומן.

אומן היא לא מקום נופש ולכאורה היא מעולם לא הייתה כזו. כן, אנחנו מניחים שהיו אנשים בהיסטוריה שבאו לאומן כדי לנפוש, אחרי הכל זו הייתה עיר די גדולה, אבל אתם מבינים: כשאנחנו נוסעים לאומן, אנחנו לא נוסעים לנופש, אנחנו נוסעים לציונו של רבינו הקדוש רבי נחמן מברסלב, אליו כספו דורות על דורות של חסידים. עליו כותב רבי נתן מברסלב את המשפטים המפורסמים "וְאַחַר כָּךְ לִנְסֹעַ עַל שַׁבָּת לְטִירָהאוִויצֶע, וּמִשָּׁם לְאוּמַאן. וְשָׁם אֵינִי יוֹדֵעַ כַּמָּה אֶתְמַהֲמַהּ. כִּי כָּל מְגַמָּתִי וְכָל תְּשׁוּקָתִי וְתִקְוָתִי הוּא רַק לִהְיוֹת עַל צִיּוּן הַקָּדוֹשׁ הַרְבֵּה פְּעָמִים, אוּלַי אֶזְכֶּה לְפָרֵשׁ אֶת שִׂיחָתִי לִשְׁפֹּךְ לִבִּי כַּמַּיִם נוֹכַח פְּנֵי ה' (עלים לתרופה, מכתב ש"פ)

אבל יש גם הסתכלות הפוכה: אם כבר רוצים לצאת להתאוורר, לנפוש, "לחדש את המוחין", עדיף לעשות את זה באומן. שם אפשר גם לנפוש – אבל גם להרוויח אוצר עצום: תפילה לפני בורא עולם בציון רבינו הקדוש.

אז כשאנחנו מדברים על "נופש באומן", אנחנו מדברים על זה.

ואחרי שהסברנו והבהרנו – כי חשוב מאוד לזכור את זה, ולא להפוך את אומן לאיזה עיירת נופש חלילה. (כי היא לא. עשרות אלפי יהודים נרצחו שם במשך השנים. מפרעות ת"ח ות"ט ועד השואה האיומה. הסיבה היחידה שאנחנו נוסעים בכלל לארצות הדמים האלה – היא להשתטח על קברי רבותינו, מאורי עולם, גדולי החסידות, ובפרט על ציון רבינו הקדוש רבי נחמן מברסלב זיע"א).

ועכשיו – לענין: נופש באומן

בראשי פרקים, התארגנות לנסיעה לאומן כוללת את הפרטים הבאים, ונדון בהם אחד לאחד:

  • דרכון
  • כרטיסי טיסה
  • נסיעות פנים (משדה התעופה בו נחתנו – לאומן, ובחזרה)
  • לינה ואוכל
  • מה עושים כשרעבים

 

א. דרכון

שימו לב שדרכונכם בתוקף לפחות לכמה חודשים מיום הטיסה (לכתחילה: 6 חדשים. בד"כ לא עושים בעיות גם אם זה קצת פחות). לא בתוקף? קבעו תור וחדשו את הדרכון.

אין לכם דרכון? זכרו, שכיום האפשרות היחידה להוציא דרכון היא בהזמנת תור מראש.

מועד הטיסה קרוב מדי? המקום היחיד שניתן להוציא בו דרכון מיידית כיום הוא בשדה התעופה (אולם תוקפו בד"כ קצר יותר מדרכון רגיל, ועלותו כפולה).

אם אתם מתכננים להוציא דרכון בשדה התעופה, זכרו להגיע מוקדם יותר לשדה. לעתים התור בסניף משרד הפנים שבשדה התעופה ארוך מאוד.

(מחירי הנפקת דרכונים בסניפים הרגילים או בנתב"ג – כאן)

נופשים באומן: מטוסים בקייב
נופש באומן: מטוסים בשדה התעופה בקייב

ב. כרטיסי טיסה

לא משנה איך אתם רוכשים את הכרטיס (באינטרנט, או אצל סוכן נסיעות), זכרו לבדוק האם הכרטיס כולל מזוודה (הנשלחת לבטן המטוס) או לא. רוב הכרטיסים כיום אינם כוללים מזוודה, ועל כן חובה לוודא זאת מראש.

שימו לב: בטיסות עם חברת אוקראינה אינטרנשיונל (סימון: UIA, PS) יש הבדל ברכישת כרטיס כולל כבודה, או רכישה נפרדת של כבודה (והכוונה היא לכרטיס, שבתשלום עליו עצמו כבר כלולה מזוודה הנשלחת לבטן המטוס, להבדיל מכבודה שנרכשה בנפרד מהכרטיס, אפילו אם הם נרכשו יחד).

ההבדל הוא במה שניתן להעלות למטוס: ברכישת כרטיס כולל כבודה ניתן להעלות למטוס מזוודה בגודל מסוים ובמשקל 7 קילו וגם תיק קטן יותר במשקל 5 קילו. לעומת זאת, ברכישת כרטיס שאינו כולל כבודה (כאמור: גם אם נרכשה כבודה, אבל בנפרד) ניתן להעלות רק את התיק במשקל 7 קילו (גדלי התיקים והכללים באתר אוקראינה אינטרנשיונל – כאן באנגלית).

שימו לב: בטיסות חזור, מאוקראינה לישראל, חברת אוקראינה אינטרנשיונל מקפידה (עד כדי חוסר הגיון מוחלט, לעתים) על כמות, מידת ומשקל התיקים המועלים למטוס.

שימו לב גם: טסים לקייב? שימו לב איפה אתם נוחתים. מעבר לעובדה שבקייב ישנם שני שדות תעופה (בוריספול וז'וליאני), הרי שבבוריספול עצמה, בה פעל בשנים האחרונות טרמינל אחד (טרמינל D), החל לאחרונה גם טרמינל F הישן לפעול שוב, לאחר שיפוץ, והוא ישמש לטיסות לואו קוסט. זה משנה בעיקר בכל הנוגע לסעיף הבא: נסיעות פנים לאומן וחזרה.

שדות תעופה באוקראינה:

באוקראינה פעילים כמה וכמה שדות תעופה בינלאומיים. הרלוונטיים יותר מבחינתנו הם: קייב בוריספול (לשם יש כמה טיסות יומיות מארץ ישראל. מרחק משם לאומן: כ-240 ק"מ, זמן נסיעה לאומן: כשעתיים וחצי ברכב פרטי); קייב ז'וליאני (כמה טיסות שבועיות, רק בעונת הקיץ. מרחק משם לאומן: כ-200 ק"מ. זמן נסיעה לאומן: כשעתיים וחצי ברכב פרטי) אודסה (בממוצע טיסה ביום. מרחק משם לאומן: כ-270 ק"מ. זמן נסיעה לאומן: כ-3 שעות ברכב פרטי), ויניצה (פעמיים בשבוע. מרחק משם לאומן: כ-160 ק"מ. זמן נסיעה לאומן: בין שעתיים וחצי ל-4 שעות. תלוי בעונת השנה. במשך חודשים ארוכים הכביש מויניצה לאומן עלול להיות סיוט של ממש!)

הכניסה לעיר אומן. צילום: מפות גוגל
הכביש בכניסה לאומן. צילום: מפות גוגל

ג. נסיעות פנים

אז דרכון כבר יש לנו, כרטיס טיסה גם, אבל מה הדרך הטובה ביותר להגיע משדה התעופה לאומן (ובחזרה)?

ובכן, יש לא מעט אופציות. נתחיל מהזולות:

מקייב לאומן, ישנו קו קבוע שיוצא בכל טיסה מקייב לאומן, כאשר אתם מזמינים, זכרו לציין את חברת התעופה, מס' הטיסה, ושעת הנחיתה המשוערת. המחיר לאדם (לכיוון) הינו 25 דולר.

ניתן כמובן גם להזמין מונית באחת מהחברות היהודיות הפועלות באוקראינה (פייכאלה ואומן אקספרס), ברמות נוחות שונות, במחירים שנעים בין כ-90 דולר ל-120 דולר.

אם אתם יותר מ-4 אנשים, ניתן להזמין רכבים גדולים יותר (משפחתיים, 8 מקומות ועד אוטובוסים, גם כאן: ברמות נוחות שונות) במחירים שנעים בין 120 דולר (לטנדר) ומעלה.

את כל שירותי נסיעות הפנים ניתן להזמין אצל כל ספקי השירותים כאן

ישנם כמובן גם אופציות מקומיות, אוטובוסים, רכבות וכדומה, אולם היות ואופציות אלו אינן רלוונטיות לרוב הנוסעים, לא נדון בהם כאן.

ניתן גם לטוס ולקחת מונית מהמוניות המקומיות בשדה התעופה, אולם מנסיון – זה לא מומלץ. לא מצד רמת הרכבים ובעיקר לא מצד רמת השירות והאמינות של הנהגים.

אוכל באומן
אוכל באומן

ד. לינה ואוכל

לשלב הבא: איפה ישנים ומה אוכלים?

בשנים האחרונות, לאור ההתפתחות העצומה בתחום, השאלה הזו הפכה לצרות של עשירים. לא "מה עושים", אלא: אם כל המבחר הזה, איך מחליטים לאן ללכת?

אז את מבחר המלונות באומן, תוכלו לראות בדף השירות המיוחד שלנו – כאן (סננו לפי "מלונות באומן"), הכנסו לשם, תבדקו, תתרשמו – ותזמינו.

בכל המלונות הכשרים באומן ניתן להזמין גם ארוחות ובד"כ גם אוכל ארוז, לפי מחירונים קבועים מראש.

שימו לב לרמת הכשרות הרצויה לכם!

לצערינו, נושא זה – למרות כל ההתקדמות העצומה לאחרונה – די פרוץ. אם אתם בני עדות המזרח, זכרו לבדוק האם מקפידים על שיטת מרן הבית יוסף במקום בו בחרתם.

ואם, במקרה, יש לכם דירה באומן, או שיש לכם חבר שיש לו חבר שיש לו דירה באומן ואתם ישנים בה – גם אז, תוכלו ברוב המלונות להזמין רק ארוחות, ללא לינה.

 

ה. איפה אוכלים כשרעבים?

אז מלון וארוחות הזמנו (או שאנחנו ישנים בדירה של החבר של החבר) – גם אז, אם תקף אתכם רעב באמצע היום או הלילה, אין סיבה לדאגה, וגם לא לסחוב מזוודות עם קופסאות טונה מהארץ (אם כי, יתכן שזה יותר זול…).

אזור הציון מלא במסעדות מכל סוג. פיצה, ארוחות מלאות, חומוס ועוד. אפשר גם לקנות (ב"אומן סנטר" וכדומה) חומרי גלם ולהכין לבד ארוחה, אם זה מה שאתם רוצים.

גם כאן: שימו לב לכשרות!

ציון רבי נחמן מברסלב
ציון רבי נחמן מברסלב

אז זהו.

ארגנו את הכל, סגרנו הכל, והנה הנה אנחנו יוצאים לשדה התעופה וטסים.

מה שנשאר לנו זה רק לזכור את מטרת הנסיעה האמיתית, גם אם אנחנו קוראים לזה נופש באומן, ולבקש מבורא עולם שיזכה אותנו לשפוך שיח לפניו כראוי בציון רבינו הקדוש, ולבקש ממנו שתהא השעה הזאת שעת רחמים ועת רצון מלפניו ושיתקבלו כל תפילותינו.

אנחנו, בכל מקרה, מאחלים לכם נסיעה טובה, ויהי רצון שיתקבלו כל תפילותיכם ברצון לפני אדון הכל.

נסיעה טובה

וּמִשָּׁם לְאוּמַאן. וְשָׁם אֵינִי יוֹדֵעַ כַּמָּה אֶתְמַהֲמַהּ. כִּי כָּל מְגַמָּתִי וְכָל תְּשׁוּקָתִי וְתִקְוָתִי הוּא רַק לִהְיוֹת עַל צִיּוּן הַקָּדוֹשׁ הַרְבֵּה פְּעָמִים, אוּלַי אֶזְכֶּה לְפָרֵשׁ אֶת שִׂיחָתִי לִשְׁפֹּךְ לִבִּי כַּמַּיִם נוֹכַח פְּנֵי ה'

real accessibility icon
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support