ראשי > אומן – מידע לנוסע > מדריך לנוסע לאומן

מדריך לנוסע לאומן

כ״ז באב תשע״ט

אם זו לך הפעם הראשונה לעשות זאת, או אם עד היום עשית זאת רק בימי ראש השנה, בטיסות מאורגנות, לבטח תמצא ענין במדריך שלפניך, שידריך אותך במבוכי ההכנות למסע, מרכישת כרטיס הטיסה, ועד ה"התאקלמות" באומן.

אז זהו. ה'מניעות' נשברו. החלטנו: נוסעים לציון רבינו הק' רבי נחמן מברסלב.

אם זו לך הפעם הראשונה לעשות זאת, או אם עד היום עשית זאת רק בימי ראש השנה, בטיסות מאורגנות, לבטח תמצא ענין במדריך שלפניך, שידריך אותך במבוכי ההכנות למסע, מרכישת כרטיס הטיסה, ועד ה"התאקלמות" באומן.

מידע כללי

העיר אומן נמצאת על הדרך הראשית בין קייב, בירת אוקראינה, לבין אודסה, עיר הנמל, סימונו האוקראיני של הכביש הוא M05, ואילו סימונו האירופי הוא E95.

שדה התעופה המרכזי באוקראינה נמצא סמוך לקייב, ליד עיירה בשם בוריספול (שעל שמה נקרא השדה), והוא מרוחק כ-240 ק"מ מאומן, שדה התעופה של אודסה הינו שדה-התעופה השני בגודלו באוקראינה, והוא מרוחק כ-270 ק"מ מאומן. ישנן גם טיסות לויניצה, המרוחקת כ-200 ק"מ מאומן (אולם קרובה בהרבה לברדיטשוב ולמז'בוז', אם אתם מתחילים את המסלול בקברי צדיקים).

ישנן טיסות ליעדים נוספים, אולם הם מרוחקים בהרבה, ולעומת ההוזלה במחיר כרטיס הטיסה, אם ישנה, יש לחשב גם את העלות הגבוהה יותר של הנסיעה משם לאומן)

לחברות אל-על ואוקראינה אינטרנשיונל, מס' טיסות שבועיות קבועות מישראל לאוקראינה, רובן לקייב. זמני הטיסות משתנים מעונה לעונה. את מועדי הטיסות ניתן לבדוק באתר רשות שדות התעופה.

כרטיס טיסה ישר או עקיף, לאוקראינה, ניתן לרכוש בכל משרד נסיעות.

⇐ בטיסות לאוקראינה לא מוגש אוכל. זכור להביא איתך אוכל לטיסה!

כרטיס טיסה

הנסיון הרב ביותר בהטסות לקברי צדיקים באוקראינה, ישנו למשרדי הנסיעות העוסקים בתחום במשך כל ימות השנה, ומטיסים אלפי נוסעים במשך השנה כולה. משרדי הנסיעות האלה מארגנים במשך השנה קבוצות מאורגנות לנסיעה להשתטחות על קברי צדיקים באוקראינה (רוב הקבוצות מבקרים ב: אומן, אצל רבי נחמן מברסלב; ברסלב, אצל רבי נתן מברסלב; ברדיטשוב, אצל רבי לוי יצחק מברדיטשוב; ובמז'בוז' אצל הבעש"ט הקדוש ועוד). הנסיעות המאורגנות כוללות גם, בדרך כלל, סידור אש"ל. בדרך כלל ניתן גם להצטרף לקבוצה, אך לא להצטרף למסלול כולו, אלא להשאר בציון רבינו באומן. במקרה כזה, אמורה החברה המארגנת להפחית את מחיר המסלול ממחיר החבילה.

כרטיסי הטיסה לאוקראינה, כמו לכל העולם, זולים בחורף ויקרים בקיץ, כאשר הזמן היקר ביותר לנסיעה הוא ראש השנה, אז ממריאים מחירי הכרטיסים אל-על, תוך שחברות התעופה מנצלות את העליה לאומן להעלאת מחירים חסרת הגיון. בזמנים שונים ובעיקר בחורף ניתן למצוא כרטיסי טיסה מוזלים במיוחד.

טווח המחירים לכרטיס טיסה כולל מס נמל ולא כולל ויזה ושירותי קרקע, נע בין 200 דולר ל-600 דולר ומעלה. ע"פ תקנון חברות התעופה השונות יתכנו כרטיסים זולים יותר או יקרים יותר.

⇐ חשוב: ברכישת הכרטיס, בפרט בכרטיסים מוזלים (כרטיסים מ'קלאסים' נמוכים), כדאי  לבדוק האם ניתן לשנות את תאריך הטיסה חזרה ומה תהיה עלות השינוי, שכן בכרטיסים מסוגים מסוימים לא ניתן לשנות, ובכרטיסים אחרים עלות השינוי גבוהה מאוד. עובדה זו חשובה מאוד אם תרצה להאריך או לקצר את השהות באומן.

 

כל העולם דרך אומן – אומן דרך כל העולם

לעומת חברות אל-על ואוקראינה אינטרנשיונל, הטסות ישירות מתל-אביב לקייב (או ליעדים אחרים באוקראינה), ניתן לנסוע עם חברות אחרות, המבצעות טיסות מישראל למדינת המוצא שלהן ומשם, בטיסת המשך, לקייב. מחירי הטיסות האלה, לעתים קרובות, זולות יותר ממחירי הטיסות הישירות, משום שאינן טיסות ישירות ומשום שלא מדובר בחברות הטיסה הישירות, שגובות מחירים גבוהים, או לא פרופורציית, על כרטיסי הטיסה הישירים לקייב ואודסה…

המדינות המועדפות ל'טיסות קונקשן' [נסיעות עקיפות] הינן: הונגריה, צ'כיה, סלובקיה, אולם כדאי, כמובן, לבדוק את כל האפשרויות לפני ההחלטה.

⇐חשוב: בקש כמה הצעות מחיר, תמיד, מכמה חברות ולגבי כמה חברות תעופה. קיבלת  הצעת מחיר זולה ממשרד נסיעות? לך איתה למשרדים האחרים. פעמים רבות תוכל לחסוך עשרות דולרים ממחיר הכרטיס.

וטיסות ישירות: חברת "אוקראינה אינטרנשיונל" מציעה טיסות מישראל לכל יעדיה בעולם (ולמבחר יעדים אשר להם שיתוף פעולה איתם) עם חניית ביניים בקייב אותה ניתן לנצל כמובן לנסיעה לאומן. לחברה מבחר יעדים באירופה, מבחר גדול בצפון ודרום יבשת אמריקה, קנדה ומדינות המזרח הרחוק.

כך אפשר לנסוע לאומן גם כאשר היעד הסופי הוא ארצות הברית או קנדה, למשל, או אפילו הודו… לעצור להתרעננות רוחנית אצל רבינו הק', ולשטוח תפילה שם לפני בורא עולם.

אשרת כניסה – ויזה

אזרח ישראלי, אזרחי ארה"ב, אזרחי מדינות האיחוד האירופאי, אזרחי יפן ואזרחי קנדה, אינם זקוקים לאשרת כניסה לאוקראינה.

בשנת 2011 נחתם הסכם בין ישראל ואוקראינה ולפיו אזרחי שתי המדינות יהיו פטורים מויזה. החל משנה זו, אזרח ישראלי הנוסע לאוקראינה אינו צריך ויזה.

⇐ חשוב: אזרח ישראלי המחזיק בדרכון זר, נדרש ביציאה מישראל ובכניסה אליה להציג  את דרכונו הישראלי.

 

נסיעות פנים

על מנת להגיע משדה התעופה לאומן, ניתן להזמין מונית, מיניבוס או אוטובוס דרך אחד ממשרדי הנסיעות המתמחות בתחום, או לתפוס לבד מונית בשדה התעופה בקייב.

המחיר הממוצע למונית הינו בסביבות ה-70-120 דולר. תלוי באיכות הרכב. עדיף תמיד להזמין מונית מאומן, ולא לקחת מונית מקומית, משדה התעופה, שמחירה בדרך כלל יקר משמעותית ונהגיה בדרך כלל אדיבים פחות. ניתן להזמין מוניות אצל סוכני הנסיעות או אצל החברות המתמחות בשירותי קרקע באוקראינה.

בקבוצות המאורגנות ע"י משרדי הנסיעות המתמחות בתחום, מחיר החבילה כולל נסיעות פנים.

ניתן לנוע לאוקראינה ומאוקראינה לכל רחבי אירופה ברכבות.

 

לינה

בשנים האחרונות מציעה אומן מגוון רחב מאוד של פתרונות לינה. ממלוניות ואכסניות ועד מלונות המציעים לינה ואוכל ברמה גבוהה ובכשרות מהודרת. פרטים על פתרונות הלינה תוכלו לראות בדף "שירותים" באתר

מחירי הלינה נעים בין 20 דולר לאדם ללילה ל-40 דולר (תלוי ברמת האכסניה ובמיקום)

 

אכילה ושתיה

גם בתחום המזון התפתחה אומן מאוד בשנים האחרונות.

תוכלו היום להזמין מראש ארוחות כבקשתכם באחת המלוניות באומן, או פשוט להכנס לאחת המסעדות \ מזנונים באומן ולרכוש אוכל. בדקו תמיד את הכשרות.

אם שכרתם דירה ויש לכם אפשרות לבשל לבד, תוכלו לרכוש בשר ועופות כשרים ומוצרים כשרים נוספים, בהשגחת הרב יעקב ג'אן, בחנות "האיטליז" שבחצר התלמוד תורה (בכיכר פושקינא). בקיוסקים הפזורים באזור תוכלו לרכוש מוצרים נוספים או ממתקים.

⇐ חשוב: לפני הרכישה, יש לבדוק ולשאול על כשרותו של כל דבר, ניתן לבדוק גם בחלון הראווה ה"כשר" לגבי המוצרים הכשרים.

 

מזג האויר

אוקראינה היא ארץ בעלת מזג אויר שונה מאוד מהארץ. בחורף קר מאוד ובקיץ יכול להיות חם מאוד ויתכנו גשמים פתאומיים.

(את מזג האויר באומן לימים הקרובים תוכלו לראות כאן)

ממילא, גם אם אתם נוסעים בקיץ, כדי שתיקחו איתכם סוודר, או מעיל דק, למקרה הצורך.

בחורף חובה לקחת ביגוד חם, שכן מזג האויר עלול להגיע שם לכ-20 מעלות מינוס (ובמקרים קיצונים גם ללמטה מ-25 מעלות מינוס).

 

כך תיראה המזוודה שלך

ביגוד: כדאי לברר את המזג האוויר באומן למען תצטיידו בביגוד מתאים.

אוכל: כדאי להביא אוכל קל להכנה, לאכילה מהירה בעת הצורך; מנה חמה, קרקרים, עוגיות,  קופסאות שימורים, חלב עמיד, מרק להכנה מהירה ודברים קלים (ממתקים וכדומה) לטעום בנסיעות הארוכות.

על פי תקנות חברות התעופה, מותר לכל נוסע להביא עמו מטען עד 20 קילו (ובמקרים אחרים 25 קילו), מלבד מטען היד. זכור לבדוק מהי כמות המטען המאושרת לך. לתשומת ליבך: בחלק מכרטיסי הטיסה (ברוב כרטיסי הטיסה של חברת אל-על UP, ובחלק מהכרטיסים של חברת אוקראינה אינטרנשיונל) אין אפשרות להביא מזוודה כלל, ויש לרכוש מזוודה בנפרד עוד טרם הטיסה (מחיר מזוודה בשדה התעופה כפול ממחירו בהזמנה מוקדמת)

אם הינך נוסע לאומן בלבד, אין צורך להביא סידורים, תהלים וכדו'. בבית הכנסת שעל הציון באומן, בקרית קדושת לוי בברדיטשוב, בבית הכנסת של קברו של הבעש"ט במעזיבוז ובקברי צדיקים רבים, ישנם ספרי תהלים וסידורים – ובחלק מהמקומות ספריה של ממש. עם זאת, אם בתכניתך לנסוע לקברי צדיקים נוספים, מומלתץ לקחת ספר תהלים. ולא יזיק לנצל אותו גם בדרך…

⇐ חשוב לזכור: המקומיים מציעים מוצרים שונים למכירה. את הביגוד יש לבדוק משעטנז; מוצרים אחרים (צעצועים וכדו') הינם בדרך כלל באיכות נמוכה מאוד.

 

אנו מקווים שמדריך זה יסייע לכם בנסיעתכם ובהתארגנות אליה, נשמח לשמוע אם אכן הועיל לכם המדריך או אם יש לכם הערות, שאלות או תיקוני טעויות.

אנו תפילה וברכה: שתזכו לנסיעה טובה ומוצלחת, שתזכו לשפוך שיחכם באמת לפני בורא עולם על ציוני הצדיקים ועל ציון רבינו הקדוש, ושתזכו שישמע ה' תפילותיכם ותיוושעו בכל אשר תבקשו.

נסיעה טובה.

real accessibility icon
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support