רבי נחום כהנא

רבי נחום כהנא

ב

מקום קבורתו:

רבי נחום כהנא – מיקירי חסידי ברסלב בטפליק

נולד לאביו רבי שלמה נתן, מתלמידי מוהרנ"ת. אבי אביו היה מתלמידי רבינו הקדוש.

באותם ימים היתה השפעת תנועת ההשכלה – עצומה, וחללים רבים הפילה ברשת האפיקורסות. ר' נחום, כרבים מצעירי העיר, נתפס גם הוא במצודתה, בהשפעתו של אחד מגדולי המשכילים בעיר שהיה בעליו של בית-מרקחת.

בהשגחת ה', הגיע הדבר לאוזני החסיד הגדול רבי אברהם בן רבי נחמן מטולטשין, והוא החל לפעול להצלתו מרדת שחת. בחכמת האלוקים שבקרבו, ידע כיצד לשוחח עמו, עד שהשיבו בתשובה שלמה וקרבו לאורו של רבינו הקדוש.

חנות היתה לר' נחום בטפליק, שם נהגו חסידי ברסלב בעיר, ובהם החסיד הקדוש רבי אלטער טעפליקער, להפגש מדי יום בשעות הצהריים, בהן החנות ריקה מקונים, וללמוד בצוותא בספרי רבינו, ולשוחח שיחת-חברים בעבודת ה'.

ברשותו של ר' נחום היו כל כרכי 'ליקוטי הלכות', שבאותו זמן היו נדירים; וכך כותב רבי אלטער טעפליקער במכתבו משנת תרס"ה, אל ר' יצחק מאיר קורמן, מראשוני המקורבים לחסידות ברסלב בפולין:

"את בקשתו להשיג עבורו ספרי ליקוטי הלכות לשלוח לו – ידע כבודו כי בכל ליבי ונפשי רציתי למלאות בקשתו, אך אצלי בעצמי לא נמצא מכל ספרי ליקוטי הלכות רק עקזעמפלאר (= עותק) אחד מכל חלק, ונצרכים לי בעצמי, כי אי אפשר לי להיות בלעדם. רק הראיתי מכתבו לידידנו הר' נחום כהנא, ודיברתי הרבה על לבו, שיחפש בין אמתחת ספריו – אולי יש אצלו שני ספרים מחלק אחד מספרי ליקוטי הלכות, והבטיח לי כי ישלח לכבודו ספר ליקוטי הלכות אחד, כי יודע הוא אשר אצלו נמצא מחלק אחד שני ספרים"…

ר' נחום נפטר לעולמו בליל יום טוב ראשון של סוכות. במשך כל הלילה, ציפה בעיניים כלות שיאיר היום ויוכל לקיים מצוות ארבעת המינים, אך זמן קצר בטרם האיר השחר השיב את נשמתו לבוראה, מתוך כיסופים של מצווה.

לפני פטירתו פנה ר' נחום לאחד הנוכחים שהיה מציץ מעת לעת בספרים חיצוניים, ואמר לו: "אם עסקתי בספרי רבינו כראוי – איני יודע, אולם השבח לק-ל, את הוראתו הנחרצת של רבינו שלא להסתכל בספרי חקירה – זכיתי לקיים כראוי".

 

(באדיבות ד. ברסלבר, עלון 'אוצרות')

real accessibility icon
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support