רבי יהודה רוזנטל

רבי יהודה רוזנטל

ל׳ באב תרצ״ג

מקום קבורתו:

רבו, רבי משה קליין

התקרב לרבינו על ידי החסיד רבי משה קליין. רבי משה נולד בעיר הקודש צפת להורים שדרו בשכנות לשניים מתלמידי מוהרנ"ת, רבי מאיר מטפליק ורבי נחמן מריבוצק. לאחר לידתו של ר' משה, סברו הוריו כי הוא 'נֶפֶל' ולא מלו אותו. ראו רבי מאיר ורבי נחמן כי אינם מלים את בנם ודיברו על לבם שיתנו להם את הילד והם יכניסוהו בברית, כשהם מבטיחים להם כי עוד יחיה חיים טובים. ואכן, כך הווה.

כשגדל ר' משה והיה לנער, הסתופף בצל קורתם של שני חסידים דגולים אלו, שהאצילו עליו מיראתם וחסידותם. לימים סיפר, כי באותה תקופה זכה להתקרב לאורו של רבינו וכי את עיקר התעוררותו לכך, קיבל ממכתבי החסיד הנלהב רבי נתן ב"ר יהודה מטבריה, שאותם נהג להעתיק לבקשת כמה מאנ"ש בצפת.

לאחר התקרבותו, נסע רבי משה לקראת ראש-השנה לאומן. באותם ימים היו תנאי הדרך בין היַבָּשוֹת, קשים ביותר. אולם ר' משה – שדברי רבינו "הראש השנה שלי עולה על הכול" עמדו לנגד עיניו – לא חת ממאומה; וכך זכה להשתטח על ציון רבינו ואף להישאר באומן תקופה ניכרת.

לימים, עבר להתגורר בחיפה, שם הירבה לעסוק בצדקה וחסד ובהכנסת-אורחים ושם קירב את ר' יהודה רוזנטל דנן לאורו של רבינו הקדוש.

רבי יהודה רוזנטל

החסיד רבי שמואל הורביץ, שהכיר את שניהם היטב והיה קשור עמם בידידות גדולה, כותב ברשימותיו: "הר"ר משה לבסוף דר בחיפה ועסק במסחר והיה עשיר גומל חסד ועושה צדקה לכל, שיש הרבה לספר מצדקותיו, ובכל העיר חיפה שמו נודע לתהילה וקירב שם נפש יקר כמוהו, ר' יהודה רוזנטאל ז"ל, ששמו נודע לתהילה בכל העיר חיפה, צדקתו וקדושתו וישרותו ותמימותו, ויש הרבה לדבר מאלו השתי נפשות, אשרי להם"

בספר 'שארית ישראל' הובאו כמה ממכתביו של ר' יהודה רוזנטל משנת תרפ"ח, באחד מהם, כותב הוא אל רבי משה קליין:

"הנה בשבת הראשונה, בלכתי בליל שבת-קודש מבית התפילה הביתה, קיבלתי ד"ש טוב מהברסלבר חסידים שלנו יושבי פולני'ה יצ"ו, אברך אחד מַכִּירִי, השיח לפי תומו עם חברו, איך שהאומנ'ר חסידים מתפללים, והמחאת-כפיים, דודו נכנס פעם אצלם (כמדומני שזה הי' בוורשה) בראש-חודש באמצע השבוע, ראשית, התפילה ארכה משעה שש עד חצי עשר (=תשע וחצי) או אולי עד עשר. והוא נכנס איש אחֵר ויצא איש אחר, שפעל עליו מאוד לטובה נעימות ועריבות תפילתם הק'. ואברך אחד שכבר אחרי חתונתו הי' במדרגה שפלה ובלי זקן וכו' ואחרי שהתקרב אליהם נתהפך לטובה, גם מקודם היה עם-הארץ והם לימדו אותו ועתה הוא כלי מפואר ולומד לפני קהל אנ"ש באופן טוב ונחמד. כל זה סיפר מַכִּירִי מדודו, שהיה פשוט תענוג לשמוע.

"וה' יתברך יעזור לנו שנזכה לקיים 'בכל דרכיך דעהו' ולעשות הכל כרצונו וכרצון יראיו וכרצון רבינו אור העולם רבי נחמן זי"ע. אבקש שידידי ר' שמואל נ"י יקח בכתב מר' נפתלי נ"י הנוסחא איך שמוסרים בכל יום כל התהלוכות והכל לה' יתברך" (מכתב קכז)

ר' יהודה רוזנטל נפטר בל' באב תרצ"ג.

real accessibility icon
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support