רבי אליהו מברשד

רבי אליהו מברשד

ב

מקום קבורתו:

בֶּרְשַׁד, אוקראינה

רבי אליהו מברשד

בעיר ברשאד היה 'קיבוץ' גדול של חסידי ברסלב. היה להם בית מדרש מיוחד, שם נהגו להתפלל, להתוועד יחדיו ולעסוק בספרי רבינו הקדוש. מדי שנה היו באים כולם לאומן לראש השנה. מן הגדולים שבהם היה החסיד 'ר' אליהו בערשאדער' – ר' אליהו מברשד, עובד ה' מופלא שהתקרב לחסידות ברסלב בפולין ארץ מכורתו.

בהגיעו לפרקו נשא ר' אליהו לאשה את בתו של החסיד רבי יוק'ל בזשיליאנסקי, דודו של החסיד הנודע רבי משה יהושע בזשיליאנסקי מחבר הספרים 'השתפכות הנפש', 'משיבת נפש' ועוד. החותן רבי יוק'ל היה חתנו שלרבי אהרן בן רבי מיכל בן רבי יצחק בן מוהרנ"ת.

רבי אליהו מברשד, שהיה ירא שמים מרבים, נתמנה על ידי חסידי ברסלב ל'בעל קורא' בקיבוץ של ראש השנה באומן. החסיד רבי לוי יצחק בנדר שביקר בעיר ברשאד והתפלל שם בבית הכנסת של חסידי ברסלב, הפליא לתאר את התפילה הנלהבת שלהם, ובמיוחד את הליכותיו בקודש של רבי אליהו שהיה איש יקר עד מאוד.

במהלך המהפכה הקומוניסטית, בשנת תרע"ט, הופיעו ברחבי רוסיה ואוקראינה כנופיות כפריים נבערים שכונו 'באנדעס', שהפילו חיתתם על כל התושבים, ובפרט על היהודים. הם נהגו לפשוט על ערים ועיירות, לטבוח בכל יהודי שנקרה בדרכם, ולבזוז רכוש יהודי ביד גסה.

גם על העיר ברשאד, בה היה כאמור 'קיבוץ' גדול של חסידי ברסלב, לא פסחו הצוררים.

באחת הפשיטות שערכו רשעים אלה בעיר נרצח רבי אליהו מברשד, והוא כבן שישים שנה ויותר.

השם יקום דמו.


העיר ברשד היא עיר קטנה במחוז ויניצה, בה חיו כמה אלפי יהודים, אחד המפורסמים שביניהם הוא הרה"ק רבי רפאל מברשד. הפוגרום המדובר, בו נרצח רבי אליהו מברשד, נערך במהלך מלחמת האזרחים הרוסית, במהלכה פרעו כל הצדדים: לאומנים אוקראינים, הצבא הלבן, הצבא האדום, האנרכיסטים ושאר קבוצות פורעים, ביהודי אוקראינה. ההערכות הן כי כ-200,000 יהודים נהרגו בפרעות בשנות מלחמת האזרחים.

real accessibility icon
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support