ויבוא עמלק

ראשי > סרטים > ניגוני ברסלב > ויבוא עמלק

ויבוא עמלק

ויבוא עמלק

"ויבוא עמלק" הוא ניגון רגשי עמוק, על הפסוק "ויבוא עמלק וילחם עם ישראל ברפידים". הניגון מתחיל בחזרה על המילים "און דא" (ביידיש: וכאן) וכולל גם קטע ניגון דבקות ללא מילים. הניגון כולו הוא בסגנון ניגוני החסידים מאוקראינה, וכל כולו אומר בקשה מה': הצילני מקליפת אותו עמלק, הבא להלחם עם ישראל ברפידים, לתפוש ברשתו את החלשים.

הניגון מתחיל בכעין אנחות (שבהם שרים את המילים "און דא") והוא ממשיך בניגון של כיסופים, המספר לבורא יתברך את תלאותיו הרוחניות של השר: "וכאן", בכל עת מצוא, בכל הזדמנות הנקראת לפניו, "ויבוא עמלק להלחם" בכל נפש יהודיה, בכל איש ישראלי, בכל אדם המבקש את בוראו. והניגון ממשיך לשפוך את שברון ליבו של השר לפני הבורא; עולה ויורד, בוכה ומתחנן, מספר על המלחמה. כאן בא קטע נגינה – שהוא בעצם חלק גדול מהשיר – ללא מילים. והוא זועק, מרים קול השמימה בתחינה, מבקש הצלה, ישועה, רפואה – כי כל הפושט ידו לאביו בבקשה, נותנים לו, והוא מסתיים בקול דממה דקה, דממה שלאחר הבכי הממושך, הנקי, המטהר חדרי לב.

כאן, בביצוע נפלא של אברהם בלטי

real accessibility icon
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support