ראשי > דורות > הדור הרביעי > רבי אלטר טפליקר (רבי אלטער טעפליקער)

רבי אלטר טפליקר (רבי אלטער טעפליקער)

רבי אלטר טפליקר (רבי אלטער טעפליקער)

כ״ג באדר א׳ תשע״ט

רבי אלתר היה מהדמויות המרכזיות של חסידי ברסלב באומן (העיירה טפליק, בה התגורר, סמוכה לאומן) בראשית המאה. היה בנו של ר' אשר זעליג מטעפליק תלמיד מוהרנ"ת. בזיווג שני היה חתנו של ר' נחמן מטולטשין. קיבל את תורת רבינו מפי תלמידי מוהרנ"ת והיה תלמידו ויד ימינו של רבי נחמן מטשערין.

(נרצח ביום שישי, י"ט אדר ב' תרע"ט) שמו המלא: ר' משה יהושע בזשיליאנסקי, אולם הוא נודע בכינויו: רבי אלטער טעפליקער (רבי אלטר מהעיר טפליק, בכתיב מודרני: רבי אַלְטֶר טֶפְּלִיקֶר).

רבי אלטר טפליקר היה מהדמויות המרכזיות של חסידי ברסלב באומן (העיירה טפליק, בה התגורר, סמוכה לאומן) בראשית המאה.

היה בנו של ר' אשר זעליג מטעפליק תלמיד מוהרנ"ת. בזיווג שני היה חתנו של ר' נחמן מטולטשין. קיבל את תורת רבינו מפי תלמידי מוהרנ"ת והיה תלמידו ויד ימינו של רבי נחמן מטשערין.

רבי אלתר מסר נפשו לפרסם ולגלות לפאר ולרומם דעת רבינו בעולם כולו ורבים נתקרבו לדעת אדמו"ר על ידי ספריו הרבים אשר חיבר בדרכי אדמו"ר בלשון צחה ודעת תבונה אשר חננו ה'.

היו בידיו הכתבים של מגילת הסתרים ורבים מראשי התיבות אשר בה היו מפוענחים. חיבר את הספרים השתפכות הנפש, משיבת נפש, אמונת עיתך, מילי דאבות, ביאור על ההגדה 'אור זורח', מי הנחל (על ליקוטי מוהר"ן) ועוד ספרים אשר לא נדפסו ואבדו. העתיק והכין לדפוס את הספר נחת השלחן מהרב דטשעהרין.

בשנת תרמ"ב ביקר רבי אלטר טפליקר בארץ ישראל.
ביום שישי י"ג אדר ב' תרע"ט, בעיצומה של מלחמת האזרחים הרוסית, פרצו לביתו של ר' אלתר, שהיה אז בן שבעים בערך, מהפכנים לבנים או אדומים. הם מצאוהו לומד, ורצחוהו נפש.

ר' אלתר יזם את הוצאתם לאור של כתבי ברסלב במתכונת האהודה יותר המושתת על סוגיות נפרדות, כגון "השתפכות הנפש" על ההתבודדות ו"משיבת נפש" על כוחה הפנימי של הנשמה וחיזוק ועידוד בעבודת ה' וכן הלאה.

(רשימת חלק מחיבוריו נמצאת במדור הספרים).

עובדות נוספות מחייו:

לרבי אלטר טפליקר היה אח, צעיר ממנו, ושמו רבי יצחק אייזיק, והיה גר בעיר לאדיזין. פעם, בעת שדיבר עימו רבי לוי יצחק, החל לבכות באמצע דבריו, משום שנזכר בכך שבצעירותו נמשך מעט להשכלה. (שיש"ק ד,תקו)

אחרי שנרצח רבי אלתר, דר בביתו רבי לוי יצחק בנדר, ובעליית הגג היו כתבים רבים של רבי אלתר (ביאור הליקוטים וחלקים מכוכבי אור, אותם כתב רבי אלתר מפיו של רבי אברהם בר"נ, וכתבים נוספים, שחלקם אבדו ולא הודפסו.)

רבי אלטר טפליקר היה מתפלל כחזן בראש השנה בקיבוץ, מתחילת התפילה ועד "המלך", והיה צועק כל מילה ומילה בצעקות חזקות ובמתיקות נפלאה. לתפילת "יוצר אור" היה ניגש רבי אברהם שטרנהארץ, ורבי אלתר היה נשאר עומד סמוך לבימה ומתפלל בקול ברור, והיה רבי אברהם ממתין בתפילתו בכל חלק לרבי אלתר, שיסיים, ואז היה מתחיל תפילתו כשליח ציבור. (שם ו,צג)

real accessibility icon
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support