ראשי > מאמרים בתורת ברסלב > תחשוב – עכשיו!

תחשוב – עכשיו!

ז׳ באב תשע״ט

אילו היצר הרע היה בא אלינו בצורה ישירה ומנסה לשכנע אותנו לעבור עבירות, הוא לא היה מצליח, בדרך כלל. אפילו אילו היה רק מנסה לנצל את נטית העצלות שלנו, ומשכנע אותנו לדחות את המצוות, גם יכולנו להתמודד איתו ביתר קלות. הצרה היא שהוא מסווה עצמו בדרכים רבות, גולל בפנינו את כל מגילת עברינו הכושל ומתיש את כוחינו במסווה שונה. העצה היא: אל תחשוב על העבר. היום, מבקש הבורא, "היום – אם בקולו תשמעו!"

בשבוע שעבר נכנסנו לחודש תמוז. צדיקים אמרו ש'תמוז' ר"ת זמני תשובה ממשמשים ובאים, ואכן, אנו מתקרבים כבר לקראת חודש אלול בו נזכה בעזרת ה' לתקן בוודאי את כל מה שצריך לתקן; שהרי לכל אחד מאתנו יש את הכח להיות יהודי מלא שמחה וחיות דקדושה, לעמוד בנסיונות ולהצליח בתורה ועבודה.

אלא שמצד שני יושב היצר הרע בצד שמאל של הלב, ומנסה להחטיא ולהפיל אותנו, ויותר ממה שהוא רוצה להפיל אותנו, הוא עוד מוסיף להתגבר עלינו שלא נעז לנסות להתחיל להיכנס לעולם התשובה, ולכן עלינו להתכונן מחודש תמוז לקראת חודש אלול הבא עלינו לטובה.

היות וביצר הרע עסקינן, עלינו לשים לב מהי דרכו של היצר הרע באמצעותה הוא מנסה להצליח עלינו: ובכן, דע לך אחי, כי כל כוחו הוא רק מהשקר.

שהרי כולנו יודעים היטב בליבנו, שכדאי להיות יהודי כשר, ולא טוב להסתבך ולהתלכלך ברע, כולנו יודעים מה אנחנו רוצים, ומשום כך היצר הרע אינו יכול לבוא בפירוש לומר לנו שנשכח מהיהדות ונעשה כדבריו, חס ושלום. הוא עובד בחכמה וערמה, מטעה אותנו בכמה וכמה מיני דרכים של שקרים, כאילו לא חייבים להתאמץ, וכאילו אין לנו כח עכשיו, ועוד כמה סוגי תירוצים של 'כאילו'.

אם היצר הרע היה מסתפק בכך, היינו מתגברים גם על זה. הצרה היא שהוא בא בשקר גדול כל כך, שאפילו אדם חכם יהיה קשה לו לעלות על הטעות והרמאות, ואלו הם המחשבות על העבירות החמורות שלנו, על כך שאנו רחוקים ולא שייכים כלל לקדושה ויהדות; על כך שגם מה שאנו כן עושים, מלא בחסרונות ורחוק מאוד משלמות; ובעיקר ההרגשה 'כאילו' מכאן אי אפשר לצאת למקום חדש – ככה אני…! וזוהי הטעות הגדולה ביותר שהיצר יכול להטעות אותנו, זו לא מחשבה שכלית, זו הרגשה ותחושה פנימית עמוקה.

במלחמה הזו, מלחמת היצר, לא תמיד אפשר לזהות את ה'אויב'. לא תמיד יודעים או מבינים שכל ההרגשות שעוברים עלינו הם היצר הרע בעצמו. לכן, כעת, כשמתחילים כבר לדבר על תשובה, ה' מחכה כבר לראות אותנו "יושבים מולו", מבקשים סליחה ומתחדשים. עכשיו הזמן להבין ולזכור היטב שאם אמנם עלינו להתייגע לעקור את היצר הרע של ממש, הרי שהעיקר הוא להינצל מהיצר הרע של דמיונות וטעיות.

וכאן ההתחלה של התשובה!

ימי התשובה מתחילים בימים אלו. אנו הולכים לקראת הבנה חדשה, אותה היה קשה לנו לקבל כל השנה: ההבנה שכל הריחוק אותו אנו מרגישים וכל המשא של הכבידות הם טעות יסודית בשורשה.

עלינו לשכוח את העבר, להסתכל רק על היום והרגע שלפנינו – "היום אם בקולו תשמעו". אין לנו שום עסק עם מה שהיה אתמול ועם מה שיהיה מחר. חשבונות אלו בהם בוחן האדם את עצמו לראות אם זכה והתקדם וכו', שרשם הוא בחטא המרגלים ובפרשת קרח ועדתו, שעסקו בחיפוש להיות משהו… הטעות הנפוצה אצל בני האדם היא שצריך להגיע למשהו. נכון, וודאי שצריך להתקדם, אבל אין זה תפקידנו כלל. התפקיד שלנו הוא לדעת שה' איתנו ואצלנו, וצריך אותנו בכל רגע, בכל שעה הוא קרוב אלי, ובכל רגע מזדמן אפשר לעשות לו נחת רוח.

אפילו אם עוברים עלינו גלים עצומים, יש גם בהם נתיב ודרך לצאת ולעלות משם, אם רק לא נטעה להסתכל על הדמיון שלנו.

וזהו ה'זמני תשובה ממשמשים ובאים'. להכניס בראש מחשבות של כבוד ה', אמונה – ה' איתי עמי ואצלי! אין לנו שום רשות להחשיב את עצמינו כקרח; אין לנו שום רשות לחשוב על העבר, רק נתחיל הרגע לחשוב מהרגע, ולשמח את ה' באותו הרגע .

גולשים צפו גם ב:

real accessibility icon
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support