קישוטי כלה

י״ט בתמוז תשע״ט

ככל שהתקרב תאריך החתונה עלתה על גדותיה הסקרנות "מה תלבש הכלה? ומה תלבש אמא שלה?" לבבות החסירו פעימה. ההכנות לקראת ה"יום הגדול" שודרו בכל העולם כולו… נסיך בריטניה עתיד להתחתן עם בחירת ליבו… (חג השבועות)

תהיתי ביני לביני מדוע התגלגל אל תוך חיי שדווקא בזמן זה של התרגשות עולמית לקראת החתונה המלכותית בבריטניה, שומה היה עלי להימצא בביקור משפחתי בבריטניה, לשמוע ולצפות בהתרגשות של אומות העולם לקראת חתונה שלא קשורה ולא משפיעה על חיינו היהודים בשום בחינה ואופן.

ידוע לנו שכל מה שקורה בחיינו מונהג בהשגחה פרטית, ואף יותר מזאת ידוע כי כל מה שעושה בורא עולם באומות העולם לא עושה אלא בשבילנו, כדי לרמוז לנו להתקרב אליו…

ואז ברחמי השם התבהרו בליבי שתי הבנות: האחת – אך עתה יצאנו ממצרים ואנו צועדים לקראת החתונה הגדולה, שהתאריך שלה נקבע על ידי החתן המהולל – ריבונו של עולם, ביום המיועד חג השבועות.

חז"ל אומרים לנו שגלות מצרים הייתה אמורה להיות "גלות פשוטה" ולא "שעבוד". אם כך מה הפך את גלות מצרים לשעבוד איום ונורא עד כדי "ותעל שוועתם"? – התשובה טמונה עוד בימי דינה בת יעקב אשר עליה אומרת התורה שיצאה "לראות בבנות הארץ" ושילמה על כך מחיר מר ונורא. כך גם עם ישראל אשר חיו בנוח ובהשקט בארץ גושן יצאו לראות בבני מצרים והתפתו להתדמות להם באופן חשיבתם ותפיסת עולמם, עד שהתגלגלו להיות עובדי עבודה זרה שבעטייה הפכה הגלות לשעבוד.

עכשיו, ברגעים אלו של ימי ספירת העומר המסוגלים להקפיצנו מדרגה ולהפוך אותנו לראויים להיות "כלה" למלך העולם, שוב מגלגל בורא עולם "פיתוי" עבורנו בשאלה סמויה – האם שוב נתפתה להתעניין בחייהם המנצנצים של אומות עולם? שומה עלינו, בימים מסוגלים אלו, לשאול את עצמנו שאלות אמיתיות – מה באמת מרגש אותנו? מה מסקרן אותנו? מה מפעים את ליבנו? אומות העולם או טהרת קדושת ישראל? תשובותינו לשאלות אלו הם אלו שיעצבו את דמות ה"כלה" המלכותית שנהיה למלך העולם.

וההבנה השנייה – לא לחינם שודר המסר הרווי כולו בהתרגשות ובצפייה עצומה, בכל העולם. יש לנו ללמוד מכך שגם עלינו להכין את עצמנו לקראת היום הגדול שלנו באותה התרגשות וצפייה ואף יותר.

בעוד מספר ימים גם אנחנו נעמוד תחת החופה המלכותית ביותר בעולם. גם עלינו להתרגש ולהחסיר פעימה לקראת החתן המהולל ולחשוב מחשבות "מה נלבש?" – אלו מעשים טובים, מחשבות טובות, רצונות נעלים והתגברויות על ניסיונות יעטו את נשמותינו ביומנו הגדול?

אשרינו שבנים למלך גדול אנחנו, אשר בוחר בנו מכל אומות העולם להיות לו ל"כלה" מלכותית. הבה נתרגש ו"נתפור בגדים נאים" לקראת היום הגדול… וביום השבועות נתקשט בכ"ד "קישוטי כלה" אשר המה כ"ד ספרי הקודש שבתיקון ליל שבועות… אשרינו .. אשרינו..

גולשים צפו גם ב:

real accessibility icon
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support