ראשי > מאמרים בתורת ברסלב > קורונה: מה הולך לקרות?

קורונה: מה הולך לקרות?

כ׳ בניסן תש״פ

מגיפת הקורונה. נבואות זעם ונבואות אחרית הימים מקיפות אותנו מכל צד. מה נכון? מה לא? למי צריך להאמין? במה צריך להתחזק, ובעיקר: מה הולך לקרות? הרב ארז דורון עונה. מאמר שחובה לקרוא!

שלום לרב,

בימים אלו, מתפרסמים סרטונים בהם הרב …מסביר בסרטון שאנחנו בימות המשיח, שאחרי הקורונה בה ימותו אנשים יהיו רעידות אדמה, בהן ימותו הרבה ואחריה תהיה מלחמה, שזה חרון אפו של הקב"ה ובל"ג בעומר תהיה בעזרת השם ישועה גדולה ושפע גדול לעם ישראל וכולנו נשמח בשמחתו של רשב"י וכו' וכן שיש לקרוא בכל שבת ספר דברים, ועוד כל מיני דברים.

גם הרב… שאצלנו מאד מחזיקים ממנו, הרב …זצ"ל והרב …מאד מקשיבים לדבריו וכו', וגם הוא אמר בשיעור שנתן ביום שישי, שהמשיח כבר יודע שהוא המשיח ושהוא עתיד להתגלות בקרוב, ושיש להתכונן ומה לעשות ומה ה' רוצה להגיד לנו ואיך הוא מדבר איתנו עכשיו ומה ה' מחולל בעולם

עוד התפרסם שהרבנית …אשתו של …נפטרה בערב החג ולפני פטירתה חלמה על מאבק שמתחולל בין הצדיקים בשמיים אם לגאול אותנו עכשיו או עוד לא ולאחר פטירתה הנכד שלה חלם שהיא ישובה בין המוניי צדיקים בשולחן סדר ונותנים לה לעשות את ה"יחץ" שזה מרמז לגאולה והרבנית … שאמרה שבביס הראשון של המצה תהיה רגיעה עם הקורונה וישועה, ברדיו… היו שידורים עם הרב… שדיבר בשם עוד מקובלים שאמרו שיהיה זמן קשה ויש דינים קשים על עם ישראל.

 כל אחד בדרכו אומר במה צריך להתחזק, חייבים לחזור בתשובה, להתחזק  ברכות ביום, תהילים, פיטום הקטורת, 100בחסד ובאהבת לרעך כמוך, תיקון הכללי ועוד כהנה וכהנה.

 בכל מקרה, הדברים האלו מסתובבים בלי סוף ומבלבלים אותי מאד.

 בזמן הגירוש הנורא מגוש קטיף עמד הרב אליהו זצ"ל וזעק "היה לא תהיה", וזה קרה (אם נניח בצד לרגע את הטובות שאפשר לראות  שצמחו מזה) ובאותו זמן של בלבול והסתרה זה היה "להחזיק בציפורניים" באמונה בחכמים, בצדיקים ובטוב בכלל. (לימים אגב, שמעתי שהרב זצ"ל הסביר שהגזירה בשמים אכן בוטלה אבל הבחירה בידי בשר ודם והם בחרו להוציא לפועל את התכנית למרות זאת) על גדולתו של הרב מרדכי אליהו חלילה איש וודאי לא אני חולקת.

 אז מה קורה פה באמת? למי להאמין?

 (שמות הרבנים הושמטו מסיבות מובנות).

 

תשובת הרב ארז משה דורון:

שלום רב,

כפי שכבר דיברנו לגבי השאלה מה עתיד לקרות באחרית הימים ואיך ומתי יקרה פוסק הרמב"ם במילים מאד ברורות: "וכל אלו הדברים וכיוצא בהן לא ידע אדם היאך יהיו עד שיהיו, שדברים סתומים הם אצל הנביאים, גם – החכמים אין להם קבלה (מסורת) בדברים אלו, אלא לפי הכרע הפסוקים (שמדברים על אחרית הימים וניתן לפרש אותם בכמה אופנים) ולפיכך יש להם מחלוקת בדברים אלו" (רמב"ם הלכות מלכים ומלחמות פרק י"ב סעיף ב').

הנביאים לא קיבלו מסר חד משמעי בנושא וגם לא חכמי ישראל, כך שלא ברור מניין יש למישהו את העזות להחליט ולומר יהיה כך או יהיה אחרת. יש הרבה אפשרויות איך יהיה ומה יהיה. ומי שבוחר רק את התסריטים הכי קשים ומעז לומר שיהיה רק יותר גרוע, בוודאי אינו משרת ומקדם את תהליך הגאולה אלא להיפך. יש גם תסריטים של ניסים ונפלאות, ישועות והצלות ומותר לנו להאמין ולקוות שכך יהיה ולא אחרת, כמו שאמרו פעמים רבות צדיקים בני דורנו כדוגמת הרב מרדכי אליהו זצ"ל הבבא סאלי זצ"ל והרבי מלובביץ זצ"ל, שחשוב שלא לנבא נבואות שחורות שמגשימות את עצמן, אלא לקוות לטוב ולגאולה בחסד וברחמים. עם ישראל כבר עבר אין סוף מדורי גיהינום באלפיים שנה האחרונות ויש די צרות ויסורים בכף המאזניים כדי לפייס ולבטל את מידת הדין.

יש "רבנים" ו"מקובלים" שבוחרים לנבא שחורות. אבל אין להם שום סמכות לכך, ועל פי פסק הרמב"ם הם אסור להאמין להם ולשכמותם.

גם אותם שמבטיחים בבירור ישועות כאלו או אחרות חוטאים לאמת. כפי שאומר הרמב"ם באופן הכי מפורש – לאיש אין ידע ברור בנושא ולא סמכות להפחיד או להרגיע. וזו ההזדמנות להפסיק להאמין גם להם.

כמובן אם יתברר שחוזי השחורות קלעו למטרה וקרה מה שאמרו או חלק ממנו, הרי שהרוויחו חסידים נוספים וגם פרנסתם תגדל. ואם יהיה טוב, מה בכך, הם יכולים לטעון כמקובל, שהם עצמם המתיקו את הגזירה ורבים ימשיכו להאמין בהם גם הלאה.

כל הגלימות הלבנות, סיפורי הניסים, גלגולי העיניים לשמיים, דרשות מתובלות במילים מעולם הקבלה, ריבוי חסידים ומאמינים וכיוצא בזה, אינם מהווים שום הכשר ל"רבנים" מסוג זה. והם נחשבים כמחללי השם ומרחיקי הגאולה, ומחלישים את אמונת ישראל כאשר נבואותיהם לא יתאמתו.

להבדיל הטהור מן הטמא, כאשר צדיקים אמיתיים כדוגמת הרב מרדכי אליהו, שהיה תלמיד חכם אמיתי ומשועבד לתורה ברמ"ח אביריו ושס"ה גידיו, זועקים "היו לא תהיה", הם על פי רוב לא מבטאים נבואה או מבטיחים הבטחות, הם מנסים לפרש את המציאות בצורה חיובית, כי הם יודעים את הכוח של פירוש המציאות לטובה. הם אינם מבטיחים דבר. כי איש אינו יכול להבטיח מה שהקדוש ברוך הוא בעצמו אמר שלעצמו כביכול אינו מגלה מה יהיה ואיך יהיה בזמן הגאולה.

אז במה צריך להתחזק?

צדיקים ומנהיגים אמיתיים, כל אחד לפי דרכו ושיטתו, מצביע על תחום כזה או אחר שבו צריך וראוי להתחזק. ודברי כולם בוודאי אמת ויציב.

כל התחזקות, בכל תחום של יהדות וקדושה, בין אדם לחברו ובין אדם למקום, מביאה תועלת וחיזוק לגאולתם של ישראל. אבל צריך לדעת שכל חיזוק ושיפור מעשים צריך לבוא בדרך של מתינות ושמחה, כל אחד לפי מקומו ומדרגתו, ולא בבהלה ובלחץ שאם אני לא יחזור ברגע אחד בתשובה שלמה אני אמות חלילה.

מה הולך לקרות?

רק השם יודע. עלינו מוטלת חובת התמימות שהיא אחת ממצוות התורה: "תמים תהיה עם ה' אלוקיך" (דברים י"ח י"ג), ומבאר רש"י: "התהלך עימו בתמימות ותצפה לו ולא תחקור אחר העתידות, אלא כל מה שיבוא עליך קבל בתמימות, ואז תהיה עימו ולחלקו". אנחנו לא יכולים ולא רוצים לחקור את העתיד. אין לנו שליטה בעתיד ואין לנו צורך במנבאי שחורות או ישועות.

מה מוטל עלינו לעשות? להמשיך, בלי בהלה, לעשות טוב, ללמוד תורה, לקיים מצוות, להתפלל ולבקש רחמים, להתחזק באמונה ולצפות לישועה.

והשם יצילנו מכל דמיון וטעות,

ארז משה דורון.

גולשים צפו גם ב:

real accessibility icon
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support