פרשת מצורע

י״ח בתמוז תשע״ט

ליקוט קצר לפרשת השבוע מאוצרו המופלא של רבינו הקדוש ומספרו הגדול ליקוטי מוהר"ן, ומחיבורו הגדול של מורינו רבי נתן מברסלב זיע"א – ליקוטי הלכות, מבוארים בשפה קלה ומובנת לכל נפש, על פרשת השבוע – פרשת מצורע (פרשת השבוע)

"וְרָחַץ בַּמַּיִם אֶת כָּל בְּשָׂרוֹ" (שם טו, טז)

"במים – במי מקוה" (עירובין ד ע"ב)

טבילה במקווה מהווה סגולה לישועה מכל הצרות. הרמז נמצא בפסוק: "מקוה ישראל מושיעו בעת צרה" (ירמיהו יד, ח) שכן המקווה מטהר את האדם מחטאיו, וממילא הוא נושע מייסוריו, שהרי אמרו חז"ל "אין יסורין בלא עוון" (שבת נה ע"א).

הזהיר בטבילת מקווה גם מגדיל את סיכוייו לחזור בתשובה, כי מקווה הוא גם מלשון תקווה, כמו שכתוב "יש מקוה לישראל על זאת" (עזרא י, ב) כאשר הכוונה שיש תקווה לישראל לשוב מחטאם.

(עפ"י ליקו"מ ח"א נו וכת"י שנדפס בסו"ס פרפראות לחכמה)

"וּבָא הַשֶּׁמֶשׁ וְטָהֵר וְאַחַר יֹאכַל מִן הַקֳּדָשִׁים" (ויקרא כב, ז)

פעמים רבות אדם מקבל חלישות הדעת – 'כל כך הרבה ניסיתי להתקרב לה', ולא הצלחתי; להיפך, נכשלתי בהרבה בחטאים עד שאיבדתי את כל החשק שלי לנסות שוב'…

אולם, התורה מלמדת אותנו שרחמי ה' מתחדשים בכל יום, כמו שכתוב: "חסדי ה' כי לא תמנו… חדשים לבקרים" (איכה כב וכג). לאמור, שהקב"ה גומל עמנו בכל יום חסדים חדשים, כך שמה שלא הצלחנו עד כה אינו אומר כלום על להבא, כי לפי החסדים החדשים של היום יש לנו סיכוי חדש ותקווה חדשה.

את זאת אנו למדים מכך, שהטמא שטבל ועדיין הוא בטומאתו, הרי כשהשמש שוקעת ומתחילה יממה חדשה – גם הוא נטהר מחדש.

(עפ"י ליקוטי הלכות, ברכת השחר ה)

גולשים צפו גם ב:

real accessibility icon
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support