ראשי > מאמרים בתורת ברסלב > פרשת בחוקותי

פרשת בחוקותי

י״ט בתמוז תשע״ט

לקט הארות וביאורים נפלאים ממעיינו העמוק של רבינו הקדוש רבי נחמן מברסלב מלוקטים מספריו הקדושים ומספרי תלמידו הגדול רבי נתן מברסלב, לפרשת השבוע: פרשת בחוקותי (פרשת השבוע)

"וְנָתַתִּי שָׁלוֹם בָּאָרֶץ" (כו ו)

הכל נברא בדבר השם כפי שאנחנו מברכים "שהכל נהיה בדברו" והאותיות של דיבורי השם כביכול הם שמחייות ומקימות כל פרט שבבריאה, אך השלמות והתיקון של האותיות הללו הוא שישובו ויתחברו ביחד להיות דיבורים קדושים של תורה ותפילה, זאת על ידי שישראל נהנים ומשתמשים בדברים שנבראו באותיות הללו, אזי, כשאת הכוחות שקיבלו מהאכילה הזו, מנצלים לדברי תורה ותפילה, נכנסות האותיות של הדברים הללו ומצטרפות למלים קדושות שזו שלמותן.

זה עומק הברכה אם בחוקותי תלכו [שתהיו עמלים בתורה. רש"י] …ונתתי שלום בארץ, שכל האותיות שבכל הדברים הגשמיים-הארציים תתחברנה ותשלמנה זו את זו ותבאנה לשלמותן.

(עפ"י ליקוטי מוהר"ן ח"א עה)

וְזָכַרְתִּי אֶת בְּרִיתִי יַעֲקוֹב וְאַף אֶת בְּרִיתִי יִצְחָק וְאַף אֶת בְּרִיתִי אַבְרָהָם אֶזְכֹּר וְהָאָרֶץ אֶזְכֹּר … וְאַף גַּם-זֹאת בִּהְיוֹתָם בְּאֶרֶץ אֹיְבֵיהֶם לֹא מְאַסְתִּים (כו,מב-מד)

אף על פי שאנו עכשיו בגלות, וארץ ישראל תחת יד הסטרא אחרא, מכל מקום גם עכשיו יש יכולת לגלות את קדושת ארץ ישראל, וזה ע"י זכות האבות כמאמר הזוהר 'באתר דאית תמן אבות אית תמן שכינתא [=במקום שנמצאים האבות שם נמצאת השכינה].

וזהו ע"י שיתגלה זכות האבות, אזי והארץ אזכור יכולים לגלות את פנימיות קדושת ארץ ישראל

(עפ"י תורה נ"ה)

וְזָכַרְתִּי אֶת בְּרִיתִי יַעֲקוֹב וְאַף אֶת בְּרִיתִי יִצְחָק וְאַף אֶת בְּרִיתִי אַבְרָהָם אֶזְכֹּר וְהָאָרֶץ אֶזְכֹּר (כו,מב)

איתא בזוהר כשיש דינים וקטרוגים בעולם, ע"י קול תינוקות של בית רבן שעוסקים בתורה, נתגלית זכות האבות בעולם להגן עלינו.

כי כל הדינים באים מזה שמתרחקים מאור חכמת התורה ומתגברת חומריות ובהמיות הגוף, וכדי להמתיק הדין צריך להגביר את אור התורה נגד החומריות, והוא נעשה ע"י תינוקות של בית רבן שיש להם הבל שאין בו חטא שהוא טהור וקדוש בקדושת התורה, ועל ידי זה נתגלה אור האבות להמתיק ולבטל הדינים.

וזהו אימתי יתגלון אור האבות בעולם ויומתקו הדינים והקטרוגים בעולם, כשיתקיים והארץ אזכור, כשיהיה אוירא דארץ ישראל, שהוא הבל שאין בו חטא.

(עפ"י תורה ל"ז)

גולשים צפו גם ב:

real accessibility icon
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support