פורים שמח!

ו׳ בתמוז תשע״ט

'האח, הלוואי והיינו זוכים להכרה הזו, להבנה הזו', אתם בודאי נאנחים, 'אילו היינו רואים כיצד כל ההתרחשויות הנעימות יותר והנעימות פחות אכן מביאות את העולם כולו ואותנו, לטוב הנצחי – בודאי היינו שמחים באמת. אבל מה נעשה שהכול בשבילנו רק בגדר דיבורים, והכול נראה לנו חשוך וקודר?' (פורים)

פורים שמח באמת!

"איש הישראלי צריך תמיד להסתכל בהשכל שיש בכל דבר… כדי שיאיר לו השכל שיש בכל דבר להתקרב לה' יתברך על ידי אותו הדבר.
"כי השכל הוא אור גדול ומאיר לו בכל דרכיו, אך מחמת שאור השכל גדול מאוד, אי אפשר לזכות אליו כי אם על ידי בחינת מלכות".
(ליקוטי מוהר"ן ח"א א)

אם כבר אינך נער צעיר הצוהל לשֵמע המילה 'פורים' – אתה בוודאי תמֵהַ: איך אפשר כל כך לשמוח? כל כך הרבה צרות ובעיות יש לעם ישראל – אויבים מבית ומבחוץ, בארץ ובתפוצות, בגשמיות וברוחניות; התבוללות, מיתון, פיגועים, מחלות, והרשימה לצערנו עדיין ארוכה.

גם במישור האישי, אף אחד לא מלקק דבש; דאגות וטרדות שונות ומשונות מקיפות כל אחד מאיתנו, בעיקר בעבודת ה' – האם אנחנו אכן ממלאים את חובתנו בעולם כראוי?

נכון, אי אפשר 'לסחוב' כל הזמן את כל הצרות על הגב, מוכרחים קצת לשכוח, להתאוורר, לשמוח, כדי להמשיך לחיות, אבל מכאן ועד לשמחת פורים, שמחה אמיתית ולבבית – עדיין רחוקה הדרך.

נתבונן במאמר שלנו: "איש הישראלי צריך תמיד להסתכל בהשכל של כל דבר… כדי שיאיר לו… להתקרב לה' יתברך על ידי אותו הדבר, כי השכל הוא אור גדול".

בכל פרט ופרט בבריאה טמונה חוכמה עצומה, חוכמה גשמית נפלאה, כידוע לכל מתבונן, אבל בעיקר חכמה אלוקית שיש בכל נברא ועל ידה אפשר להכיר את ה' ולהתקרב אליו.

דבר זה נכון הן לעניין הנבראים עצמם, והן לעניין ההתרחשויות שעוברות עליהם; כל אירוע, בלי יוצא מן הכלל, הוא חלק מתוכנית אלוקית, שנועדה לתקן עולם במלכות ש-ד-י ולהביא את הבריאה למטרתה הנצחית.

'האח, הלוואי והיינו זוכים להכרה הזו, להבנה הזו', אתם בודאי נאנחים, 'אילו היינו רואים כיצד כל ההתרחשויות הנעימות יותר והנעימות פחות אכן מביאות את העולם כולו ואותנו, לטוב הנצחי – בודאי היינו שמחים באמת. אבל מה נעשה שהכול בשבילנו רק בגדר דיבורים, והכול נראה לנו חשוך וקודר?'

מסופר על תלמידו של הרמב"ן, שלפני פטירתו מסר לו רבו שמות וייחודים, כדי שנשמתו תוכל לעלות לעולמות טמירים ולשאול מדוע המשיח מתעכב, מדוע יש כל כך הרבה צרות וכולי.

לאחר פטירתו נראה התלמיד לרבו בחלום ואמר לו: "אני לא יכול להסביר לך, אבל כשהגעתי לשם – כל השאלות נמוגו".

אך מה נעשה אנו, הנמצאים בעולם הזה, עם כל השאלות הללו?

* * *

נמשיך לעיין במאמר: "מחמת שאור השכל גדול מאוד, אי אפשר לזכות אליו כי אם על ידי בחינת מלכות".

השכל האלוקי הזה הוא באמת גבוה ועמוק מאוד. מי הוא זה שיוכל להבין את דרכי ה'? אבל יש עצה: 'מלכות'.

האמונה מכונה בספרים הקדושים 'מלכות'. גם מי שאינו מבין את החוכמה שעומדת מאחורי חוקיו של המלך, יוכל ליהנות ממנה, אם יציית לו בנאמנות.

גם אנחנו, שאיננו מבינים את החכמה והשכל העמוקים הטמונים בהנהגה האלוקית, אם נאמין באמונה שלמה שכל מעשה, כל התרחשות וכל מצב הם חלק מתוכנית אלוקית נפלאה ומחושבת להעניק לכלל ולפרט את האפשרות הטובה ביותר לזכות לאושר האמיתי לנצח נצחים – נגיע למצב שבו גם נרגיש את האמת הזו בהרגשה ברורה וחזקה, ונוכל לשמוח ולהיות מלאי הודיה ואושר ממש. ממש כאילו היינו מבינים זאת.

מצאנו איפוא את הדרך כיצד ניתן להיות בשמחה תמיד, ובפרט בימי הפורים שבהם מתחזקת האמונה בהשגחה הפרטית, כפי שרואים בסידור המופלא של המאורעות המופיעים במגילה.

גולשים צפו גם ב:

real accessibility icon
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support