ראשי > מאמרים בתורת ברסלב > עקשנות בעבודת השם

עקשנות בעבודת השם

י״ג באב תשע״ט

שלמה המלך ברוב חכמתו מיטיב להגדיר את עניין הרצון: "אם תבקשנה כזהב, וכמטמונים תחפשנה, אז תמצאנו!" – מי שמחפש מטמונים, זהב וכסף, ואינו מוצא אותם מידית, האם עקב כך הוא יפסיק את רצונותיו? האם יפסיק את חיפושיו?! גם בעבודת השי"ת: אם תחפשנה כמטמונים, כזהב וככסף, אז תמצאנו!

צריך להיות עקשן גדול

יש דיבור מר' אברהם בר"נ: "כשמתעקשים בתפילות אצל רביה"ק – רואים תוצאות!"

לכאורה הוא פלא: "כשמתעקשים"?! רבנו הרי אומר (בתורה כ' ח"א): "אסור להתעקש"? מצד שני, אכן יש דיבור מרבנו (בתורה מ"ח ח"ב): "צריך להיות עקשן גדול בעבודת השי"ת".

ההסבר הוא: יש עקשנות ויש עקשנות! עומד לו אדם ומבקש מהקב"ה, שיזכהו להיות יהודי כשר, שיזכה לסגל לעצמו מידה טובה פלונית, ומידה טובה נוספת. על זה מדריך אותו רבנו הקדוש: צריך להיות עקשן! והכוונה היא שיהא בך רצון חזק ותקיף להיות יהודי כשר, ולהמשיך להתפלל על כך בלי להרפות, ובזה צריך להיות עקשן ותקיף בדעתו, שכל ימי חייו לא יעזוב את רצונו הטוב. אבל אם בתפילה זו עולות, חלילה, מחשבות אחרות, מחשבות שאומרות: 'כבר עכשיו, תיכף ומיד, אני חייב לזכות להיות היהודי הכשר' – זה כבר לא טוב, על עקשנות כזאת צריך לוותר. סוג כזה של עקשנות פסול הוא בעבודת השי"ת.

"עקשן גדול" פירושו: רוצה אני בכל מאודי ונפשי לזכות לדבר שבקדושה, אני כל כך משתוקק אליו שהנני מוכן ומזומן לא להפסיק לרצות, עד שאזכה בסופו של דבר להגיע לדבר הטוב הזה – זה נקרא "עקשן גדול", שרבנו הזהיר, שזה מוכרח לכל מי שנכנס לעבודת השי"ת.

אבל מחשבות כאלו שאומרות: אני חייב להוושע כבר עכשיו, תיכף ומיד, בלי שום שהיות, אני חייב לזכות מידית לכל הדברים הטובים, שעליהם אני מתפלל – זה כבר אסור!

אומרים לו: המתן

בליקוטי מוהר"ן תורה ו' אומר רבנו הקדוש: 'הרוצה לקנות שמן אפרסמון', שפירושו: מוח נקי! מוח זך! – 'אומרים לו המתן!'. יש לו מחשבות טובות, מחשבות נעלות, הוא רוצה משהו בקדושה, הוא רוצה מוח זך בעבודת השי"ת, ובכל זאת – מן השמים יודעים, שעדיין אי אפשר לתת לו את ההתקרבות הזאת, אז אומרים לו: המתן!

וממילא, אסור לו להתעקש במחשבותיו ולומר: לא! אינני מסכים להמתין! אני רוצה כבר עכשיו, מיידית, את המוח הזך. אסור לחשוב כך.

צריך האדם להפנים בתוך דעתו את הרצון האמיתי והתקיף לזכות להיות יהודי כשר, ושכל ימי חייו ימשיך לרצות ולרצות. גם אם, חלילה, לא יראה תוצאות – שלא ירפה את רצונו, אלא ימשיך לרצות ולרצות. וכדי לזכות לזה צריך אכן להיות 'עקשן גדול בעבודת השי"ת', אבל לא לחשוב בשום פנים ואופן: אני רוצה מיידית, בלי שום שהיות! כי אם מן השמים אומרים 'המתן'! – צריך להמתין!

מה עושים בשעת ההמתנה

מה יעשה האדם בזמן ההמתנה?! הוא הרי רוצה להיות יהודי כשר, ומן השמים אומרים לו 'המתן'! מה איפה יעשה בזמן המתנתו?!

בזמן ההמתנה עליו לעשות כל מאמץ שלא להפסיק את רצונותיו, יש דיבור מרבנו: "האם רוצה אתה לרצות?", לפעמים רק נדמה לו לאדם שהוא רוצה – האם אמת הדבר, שאתה אכן חפץ לרצות?!

איך תוכל לברר את האמת של רצונך? איך תוכל לוודא, שאתה אכן רוצה בכל לבך את 'שמן האפרסמון', את המוח הזך והנקי? – בכך שלא תפסיק את רצונותיך גם בשעת ההמתנה! בזאת תדע נכונה, שאתה אכן רוצה באמת להגיע לדבר הקדוש, שאתה מתפלל עליו.

יש אדם, שבתחילת הדרך מגלה את רצונותיו, והוא מתחיל להתפלל לפני הקב"ה: "אני רוצה! אני רוצה!", אבל בו ברגע שנתקל בקשיים, עוזב הוא וחוזר אחורנית: 'לא רוצים לתת, אז לא!' – זה לא נקרא רצון, זה מראה שעדיין לא רצית באמת!

שלמה המלך ברוב חכמתו מיטיב להגדיר את עניין הרצון: "אם תבקשנה כזהב, וכמטמונים תחפשנה, אז תמצאנו!" – מי שמחפש מטמונים, זהב וכסף, ואינו מוצא אותם מידית, האם עקב כך הוא יפסיק את רצונותיו? האם יפסיק את חיפושיו?! גם בעבודת השי"ת: אם תחפשנה כמטמונים, כזהב וככסף, אז תמצאנו!

כשאומרים לו לאדם: "המתן", רוצים לברר בשמים, אם הוא אכן רוצה באמת! כי אם אכן רצונותיו כנים ואמיתיים, הוא לא יפסיק לרצות גם כשלא ימלאו מיידית את רצונותיו, ואז הוא אכן יזכה לזה.

כי אתה שומע תפילת כל פה

בשיחות הר"ן כתוב: לפעמים יש מישהו, שאין מראים לו את ישועתו כל ימי חייו! כל ימי חייו אין מראים לו אם הוא פעל! – רק לאחר הסתלקותו, רק אז רואה הוא איך שכל תפילותיו ובקשותיו התקיימו והתמלאו. ואם כן, צריך בקיאות גדולה, להחזיק מעמד חזק באמונה בהשי"ת: לא להרהר אחר מידות שמים, חלילה, גם אם אין נותנים לו מיידית את בקשותיו.

למעלה בשמים יודעים את האמת – איזה נסיונות, וכמה זמן המתנה שצריך כל אחד, אך ברגע הנכון והמתאים יתנו לך ודאי את כל בקשותיך.

כי אתה שומע תפילת כל פה עמך ישראל ברחמים!

גולשים צפו גם ב:

real accessibility icon
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support