ראשי > מאמרים בתורת ברסלב > "עמד השני למלכות"

"עמד השני למלכות"

ט׳ בתמוז תשע״ט

בעם ישראל יש הרבה אנשים כשרים, בעלי תורה ובעלי תפלה, בעלי מדות ובעלי צדקה, כולם אהובים וכולם חשובים מאוד. אבל למי איכפת באמת מהמלך? מי סובל מנדודי שינה בגלל אובדן בת המלך? מיהו זה שחייו אינם חיים בגלל גלות השכינה, ומיהו זה שמסוגל באמת למצוא את בת המלך, לגלות בעולם כבוד מלכות שמיים, ולהביא בלב כל אחד את אור האמת והאמונה? (סיפורי מעשיות)

"עָמַד הַשֵּׁנִי לַמַּלְכוּתמֵחֲמַת שֶׁרָאָה שֶׁהַמֶּלֶךְ מִצְטַעֵר מְאד"

ביתו היחידה של המלך אבדה, המלך מצטער מאוד ומחפש אותה אנה ואנה. מכל האנשים בעולם ישנו רק אדם אחד – "עמד השני למלכות" – שאיכפת לו מצער המלך, הוא מרגיש ורואה עד כמה כואב למלך על אובדן ביתו, והוא עוזב את כל עיסוקיו, ומציע למלך לצאת למסע חיפושים שאפילו את תחילתו אין הוא מכיר.

את דמותו של השני למלכות ניתן לפרש בכמה רבדים. בהנהגה הרוחנית, בכלליות העולם, ובנפשו של כל אחד מאיתנו…

בהנהגה הרוחנית, המשנה למלכות כשמו כן הוא – שני למידת המלכות, היסוד הוא שני למידת המלכות . היסוד משפיע את כל השפע למלכות, הוא דואג תמיד להשלים את חסרונה. האמונה הקדושה 'לית לה מגרמה כלום' [=אין לה משלה כלום], כל קיומה בזכות מה שנותן לה היסוד, הוא מקים ובונה אותה, ונותן לה קיום.

הצדיק – משנה למלך

בעם ישראל יש הרבה אנשים כשרים, בעלי תורה ובעלי תפלה, בעלי מדות ובעלי צדקה, כולם אהובים וכולם חשובים מאוד. אבל למי איכפת באמת מהמלך? מי סובל מנדודי שינה בגלל אובדן בת המלך? מיהו זה שחייו אינם חיים בגלל גלות השכינה, ומיהו זה שמסוגל באמת למצוא את בת המלך, לגלות בעולם כבוד מלכות שמיים, ולהביא בלב כל אחד את אור האמת והאמונה?

יש צדיקים שלמים שזכו להיות מרכבה למדת היסוד, הם מכונים 'משנה למלך', צערו של המלך נוגע לליבם, הם חשים אותו יותר מאשר את צער עצמם. צדיקים אלו דואגים באמת לכלל ישראל, הם רואים בכל אחד מישראל בן יחיד, הריחוק שלנו מהשי"ת כואב להם הרבה יותר ממה שאנו מסוגלים לתאר. משום כך הם מוסרים את נפשם עבורינו, משליכים מנגד כל רצון עצמי, מוותרים על מדרגותיהם הרמות, על משפחה, בנים, פרנסה וכבוד, את כל אשר להם הם מוכנים להפקיר עבור נפש יהודית אחת, עבור הסיכוי למצוא את בת המלך האבודה, להשיבה אל חיק אביה.

כל אחד הוא משנה למלך

השני למלכות – המשנה למלך הוא גם כל אחד מאיתנו. 'ועמך כולם צדיקים' – בכל אדם מישראל יש נקודת צדיק. גם בתוך החורבן ישנה נקודה בה מאיר אור של גאולה ותיקון, הנקודה הזו – כך מגלה לנו רבינו (ליקו"מ תורה ל"ד) מצויה בליבו של כל אחד, צריך רק לחפש ולמצוא אותה. באותה נקודה כל אחד הוא בגדר 'צדיק מושל', הוא יכול למשול על עצמו לסור מרע ולהיות טוב.

גם אחרי שְבַּת המלך אבדה, הנשמה איננה מאירה והאמונה בחשכות, עוד מאירה בלב נקודה של אמונה, נקודה של אמת. עלינו מוטל להתקשר בכל עת אל אור הנקודה הזו, להגדיל אותה ולבנות אותה. בתורה ל"ד מלמד אותנו רבינו כי הדרך למציאת הנקודה הזו סלולה על שלושה נקודות. נקודת הרב – ללמוד בספרי הצדיק ולבקש בתורתם את אור האמת ואת העצה לכל מצב. נקודת החבר – ללבן את דברי הרב בדיבוק חברים, כך יאיר כל אחד בחבירו את הנקודה שהוא קיבל מהרב, החיפוש המשותף ממשיך את אור הרב ללב התלמידים. נקודת עצמו- כל אדם עם עצמו צריך להמשיך ולחתור אחר נקודת האמת, ולדבר בפיו דיבורים המעוררים את הלב, כך יוכל בכל שעה לזהות את הנקודה ששייכת אליו כעת ולהתקשר אליה.

'וּבִקֵּשׁ, שֶׁיִּתְּנוּ לוֹ מְשָׁרֵת וְסוּס וּמָעוֹת עַל הוֹצָאוֹת, וְהָלַךְ לְבַקְּשָׁהּ'

השני למלכות מבקש שיתנו לו את הוצאות הדרך. מהאופן בו מבקש השני למלכות את צרכיו נוכל ללמוד מהי דרכה של תפילה, איך פועלים ישועות וממשיכים שפע. השני למלכות מתנדב לחפש את בת המלך האבודה, אולם ישנם צריכים חיוניים בלעדיהם לא ניתן לצאת אל הדרך. השני למלכות מביע נכונות מלאה לבקש ולמצוא בכל מחיר את בת המלך, אולם ישנם דברים שהם מעבר ליכולתו, המלך קבע דרכי התנהגות, חוקי טבע, אדם מוכרח לאכול ולנוח, הדרך דורשת הוצאות כספיות, גם יש צורך במשרת, לא ניתן לדלג על הנהגת העולם, וזה בדיוק כל מהותו של החיפוש – להכניס את המלך אל תוך חיינו הפרטיים.

כאשר מבקש האדם בריאות, שלום בית ופרנסה באופן של 'הוצאות הדרך', אין לו צורך בדברים הללו בעצמם, הוא פשוט מוכרח אותם בכדי להצליח בחיפושיו אחר בת המלך, תפלה שכזו בודאי לא תשוב ריקם.

גולשים צפו גם ב:

real accessibility icon
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support