נס להתנוסס

כ״ה בניסן תשע״ט

נס חנוכה מגלה שלא זו בלבד שהקדושה יכולה בכוח למחוק את הרע, אלא שהרע בטל מעיקר וכלפיה. המציאות של העולם הזה היא משהו אחר לגמרי – מציאות שבה הקדושה תמיד תישאר כיסוד הבסיסי ביותר של כל הקיום. (מועדים)

"נתת ליראיך נס להתנוסס" (תהלים ס). הנס שנעשה לנו, מלבד הטובה הגדולה שהוא נושא בתוכו, גם ובעיקר בא לרומם ולנשא בהתגלות האלוקית שבו. גם כשאנו מודים על הנס אנו לא רק מודים על התועלת המעשית שיצאה לנו ממנו אלא על התרוממות הרוחנית שאנו זוכים להגיע אליה בזכותו. שמונת ימי חנוכה נקבעו, כדברי הגמרא (שם), "לימים טובים בהלל והודאה". הגאון ר' שלמה זלמן אויערבך זצ"ל כותב שגם הדלקת הנרות הא מדין ההודאה. כל עבודתנו בימי החנוכה להכיר ולהפנים את אותו גילוי מיוחד שנמצא בנסים שארעו אז.

"והארץ היתה תהו ובהו, וחושך על פני תהום" (בראשית, א,ב). "חושך – זו מלכות יוון, שהחשיכה עיניהם של ישראל בגזירותיהן, שהיתה אומרת להן, כתבו לכם על קרן השור שאין לכם חלק באלוקי ישראל (מדרש רבה, בראשית פרשה ב). על עם ישראל קמו מלכויות רבות שניסו לנוע אותם ממצוות. לפעמים ממצווה מסוימת, לפעמים ממכלול מסוים. אך למלכות אחת היתה כוונה שונה משל כולם: ליצור חושך בעולם. כבר דייקו המפרשים בדברי המדרש "כתבו לכם על קרן השור שאין לכם חלק באלוקי ישראל" – אתם יכולים ללמוד תורה ולקיים מצוות, אבל באופן שהדבר יהיה מנותק מ"אלוקי ישראל", מגילוי שמתרחש בעולם הזה. העולם הזה והעולם הבא מנותקים זה מזה. העולם הזה מסתובב סביב הגשמיות. אם אתם חפצים בעולם הבא, תעשו מצוות. אין לנו התנגדות לכך. אבל אנחנו הסיפור האמיתית של העולם. הכל מסתובב סביבנו. בכך הם הצליחו ליצור חושך המטשטש את הראיה על המציאות, ולהכניס בעם ישראל ספיקות: אולי הדבר האמיתי בעולם הזה לא קשור לתורה? אולי המימוש האמיתי שלי כרגע נמצא בארציות? זאת היתה כל כוונתם בגזירותיהם – להשכיח מעם ישראל שהעולם הזה מסתובב סביב המטרה של גילוי כבוד ה'. הם לא התווכחו על האמונה בעולם הבא. הם רק טענו שהעולם הזה לא קשור אליו.

במצב שכזה בו החושך התגבר, כבר לא היה כל כך ברור סביב מה העולם מסתובב. עם ישראל איבד את מלכותו, הקדושה כבר איננה מתגלית בעולם כדבר עליון שהכל כפופים אליו. כעת הרצון האנושי הגשמי מתגלה בעולם. הוא זה שעושה רעש, הוא זה שנראה מספק. המלחמה הגשמית שהיתה בחנוכה גם מתבארת בפוסקים כמלחמה רוחנית: להוכיח שאם נוכל למחוק את עם ישראל, המגלים את כבוד ה' בבריאה, וממילא להוכיח שגילוי כבוד ה' הוא לא באמת הסיפור האמיתי של הבריאה.

אך לא כן קרה. כנגד כל סיכויי הטבע, נופלים גיבורים ביד חלשים, רבים ביד מעטים. נשים לב: עם ישראל היה חלש, הנס לא היה שכוח הגבורה שלו גדל. מה שכן התגלה, שכל כוח, חזק ככל שיהיה, לא יוכל להפיל את עם ישראל. לא כי עם ישראל יקבל כוח יותר גדול, אלא מצד שהדבר מצד עצמו נמנע. הכוחות של העולם הזה מתוכננים באופן כזה שיהיה להם כוח עד הגבול בו הם רוצים לבטל את הרוחניות בצורה מקסימלית. עד כמה שמפגן הכוחות והעוצמות של מלכות יוון נראה כמציאות, הכל התפוגג בן רגע.

* * *

רבי נתן מבאר כי גם עכשיו מלכות יוון קיימת. היא נמצאת ביצר הרע של כל אחד. היצר הרע מתואר כ"מחשיך אנפי ברייתא", מעמעם ומחשיך את הרצונות לקדושה. בינינו, הוא טוען, זה לא מתאים לך. זה אולי נחמד בתור שכר לעולם הבא, אבל את עצמך לא תמצא כאן. לך תחפש את עצמך במקומות האחרים, כי בקדושה לא תמצא את עצמך. נגד כל הטענות הללו אנו משתמשים בנס חנוכה: נס המגלה שלא בלבד שהקדושה יכולה בכוח למחוק את הרע, אלא שהרע בטל מעיקר וכלפיה. המציאות של העולם הזה היא משהו אחר לגמרי – מציאות שבה הקדושה תמיד תישאר כיסוד הבסיסי ביותר של כל הקיום. לא משנה כמה הנתונים יראו שזה לא ככה – החלשים ינצחו, פשוט כי אי אפשר אחרת. כמו ניצוץ קטן של אור בחדר חשוך, המגלה לנו לרגע אחד שיש כאן הרבה יותר ממה שחשבנו, כך הנרות הללו שאנו מדליקים, מגלים לנו שיש הרבה יותר מן החושך הנראה לעין. את הדברים הללו אנו אמורים לקחת לעבודת ה' שלנו – את כל הכשלונות והחושך המתמשך, שלפעמים חודשים ושנים כבר שובת אצלנו, אף על פי כן אנו לא מטעים את עצמנו לומר שהחושך הוא מציאות. אנחנו יודעים ומאמינים שנפשנו קדושה משורשה, וסוף הטוב להתגלות – כי זה פשוט אנחנו.

גולשים צפו גם ב:

real accessibility icon
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support