ראשי > מאמרים בתורת ברסלב > ניצוצי אור מאומן

ניצוצי אור מאומן

ט׳ בתמוז תשע״ט

בדרך כלל, מכסה ענן אפור על העתיד. בדרך כלל, מאורעות עבר והווה נוצקים לחומות של ברזל, שמורידות אותך מהר לקרקע אם חשבת להיות שמימי. והנה עכשיו, נשמתך חופשייה לגמרי, ואתה יודע בבירור שכל חומה לא תוכל לעצור אותך. ברזל עוצר חומר, ורצונך הלא רוחני הוא. לא צריך להסתפק בקטנות עכשיו. אפשר לבקש את הגדולות ביותר. (אומן)

ניצוצי אור מאומן, ראש השנה

החסיד ר' שמואל שפירא זצ"ל, היה מרבה להתפלל על כך שיזכה להגיע לציונו של רבי נחמן מברסלב. בזמנו, ימי רוסיה הקומוניסטית, זה לא היה דבר פשוט כלל וכלל. את תפילתו היה רגיל להביע במילים מתוך פיוט: "בשערי ציון נעוף כיונים", וכשכוונתו על ציונו של רבי נחמן, שם נעוף כיונים.

* * *

יש מקומות בהם אתה מרגיש שאתה יכול לבקש את הכל.

כמה פעמים אתה מחכה לאותו זמן שתוכל לעוף גבוה.

לדעת שיש לך כנפיים. לדעת שגם שערים סגורים יכולים לחזור ולהיפתח.

בדרך כלל, מכסה ענן אפור על העתיד. בדרך כלל, מאורעות עבר והווה נוצקים לחומות של ברזל, שמורידות אותך מהר לקרקע אם חשבת להיות שמימי. והנה עכשיו, נשמתך חופשייה לגמרי, ואתה יודע בבירור שכל חומה לא תוכל לעצור אותך. ברזל עוצר חומר, ורצונך הלא רוחני הוא. לא צריך להסתפק בקטנות עכשיו. אפשר לבקש את הגדולות ביותר.

העולם אומרים שאין צריך לבקש גדולות; ואני אומר שצריך דווקא לבקש גדולות (שיחות הר"ן, נא)

* * *

אתה לא קופץ גבוה מדי. אתה רק יודע ששמים זה לא גבול.

אתה גם לא שוכח שתחזור לאותו מקום חושך ואפילה שהיית בו מקודם, ולא תשלה את עצמך שתישאר כאן לתמיד, אבל רשימה מההארה נשארת. מהיום הענן פחות אפור, והברזל פחות נוקשה. אתה לא יכול להסביר למה, איך ומדוע. כי מה בעצם השתנה? הכל אותו דבר, המציאות לא הפכה למשהו אחר. אבל בלי להסביר, נשארת לה ההארה שהקושי הוא לא אותו קושי. שלמרות הכל, ואף על פי כן, זה אפשרי. הדרך היום הרבה פחות מייאשת, כי אינך נלחם ראש בראש נגד החומה הבצורה. אתה תמשיך לרצות, תמשיך לקוות, ותעבור אותה. איך? לא מוטל עליך לדעת איך, כי אתה כבר יודע שאפשר. ובעצם הידיעה הזאת תוכל לשבור אותה.

וכעין שמספרים בשם הבעל שם טוב, משל, שמלך אחד הניח אוצר גדול במקום אחד, וסיבב באחיזת עיניים כמה וכמה חומות סביב האוצר. וכשבאו בני אדם לאלו החומות, נדמה להם שהם חומות ממש וקשה לשברם, וקצתם חזרו תכף, וקצתם שברו חומה אחת ובאו אל השניה ולא יכלו לשברה, וקצתם שברו יותר ולא יכלו לשבור הנשארים.

עד שבא הבן מלך, אמר: אני יודע, שכל החומות הם רק באחיזת עיניים, ובאמת אין שום חומה כלל.

והלך לבטח עד שעבר על כולם.

ליקוטי מוהר"ן ב, מו

* * *

מתפללים לשנה חדשה, איתה יתחדשו חסדים חדשים.

כשיודעים שהיום הוא יום חדש, האתמול כבר לא יכול לכבול אותנו. כל המוגבלות היא רק כשחושבים שמה שהיה הוא שיהיה.

זאת לא נאיביות שאומרת שהכל חדש לגמרי, ואם תיפול עוד פעם, בפעם האלף, יהיה זה משהו שבכלל לא ציפית לבואו ולא ידעת מהיכן הוא נחת. ההתמודדות נשארת אותה התמודדות באותו נושא. אבל ההתמודדות עצמה היא חדשה. העבר יוצר את כל מה שעליך להתמודד איתו בהווה, אבל ההווה מתמודד איתו מחדש לגמרי. הכוחות הם באמת חדשים לגמרי, ואם תתפוס את העובדה הזאת, גם אתה תהיה חדש לגמרי.

היצר הרע רוצה להפיל את האדם לידי זקנה ותשות כח חס-וחלילה כאילו כבר נזקן בחטאיו ובמעשיו עד שאי-אפשר להשתנות עוד. ובאמת לא כן הוא, כי בכל יום האדם הוא בריה חדשה ממש

רבי נתן, הלכות תפילין ה

* * *

ואם השנה חדשה, הכוונה היא שהיא חדשה. לא דומה למה שהכרנו. לא אותו מסלול בשינוי תאריכים ותפאורה חיצונית. חדשה באמת, בפנימיותה. שנזכה למצוא את אותה שנה חדשה.

העיקר, שיראה לישב דעתו בכל יום שזה היום שעומד בו עדיין לא היה בעולם, וכן לא יהיה עוד יום הזה בעולם, והעבודה להשם יתברך שצריכין בזה היום היא חדשה לגמרי

רבי נתן, הלכות קריאת התורה ו

גולשים צפו גם ב:

real accessibility icon
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support