ראשי > מאמרים בתורת ברסלב > מרתק: מכתב רש"מ אנשין ליהודה יערי

מרתק: מכתב רש"מ אנשין ליהודה יערי

י״ב בטבת תשפ״ב

מסמך מרתק: מכתב התחזקות נפלא שכתב הרה"ח רבי שמואל מאיר אנשין ליהודה יערי בשנת תרצ"א.

אחד האישים עמם קשר הרה"ח ר' שמואל מאיר אנשין קשרי ידידות, היה יהודה יערי.

יערי, יליד טרנוב שבגליציה, עלה ארצה לאחר מלחמת העולם הראשונה, שאז שינה את שם משפחתו מ"וואלד", יער ביידיש, ל"יערי". בשנת תרפ"ו עבר לגור בירושלים ובשנים תרפ"ח עד תרצ"ג שהה בחו"ל.

בביקורו הראשון בירושלים נפגש יערי עם חסידי ברסלב "ולדבריו הוקסם מהם"[1] ו"הוא נחשב למי שהציע לקרוא לקבוצות השיתופיות בשם קיבוץ", על שם קיבוץ חסידי ברסלב בראש השנה[2].

היכרותו עם רש"מ אנשין אירעה כנראה בירושלים, ולפי סגנון הכתיבה, ולפי מכתב נוסף, נראה שהיו קשרים אמיצים ביניהם.

המכתב שלפנינו נכתב על ידי רש"מ בשנת תרצ"א, כאשר יערי שהה בחו"ל, במעה למכתב ששלח לו יערי, והוא כולל חיזוק וביקורת של רש"מ על יערי על כי הוא משתמש במילים "עצבות ומרה שחורה".

כתב היד נמצא בארכיון גנזים, ארכיון יערי, יהודה 261, ומתפרסם כאן באדיבותם.

הניקוד, המרכאות וההדגשות בקו תחתון כולם במקור. כל ההערות הינן של העורך.

* * *

בעזהש"י[3] ד' בלק התרצ"א[4] ירושלים תובב"א.

כבוד ידידי חביבי "יהודא יערי" ני"ו

ידידי! מזמן חכיתי למכתבך והנה זה בא, בראש וראשון אתה מתנצל על העיכוב זה זמן, משום מראה עיניך בצרות חלק גדול מעמנו ישראל ובתוכם בית אביך, בזה – אמנם – צדקת, ידידי!

רבינו ז"ל אמר פעם: שהוא מרגיש צרת אחד מישראל בקצה העולם, ובפרט למראה עין מדאיב נפש כזה – ד' ירחם -; כשהגעת – אמנם – למחוז חפצך והנך עובד, ושעות פנאי לך ללמוד ולכתוב, ועל שלחנך תמיד ספרי רבינו ז"ל לניחומים ולהתחזקות ברגעי-ירידה, לדעתי – באמת – מה חסר לך, שסוף סוף אתה גומר את מכתבך הקצר בסגנון נורא ואיום כל כך: "שקוע אני בעצבות ומרה שחורה" פליטת קולמוס מיד כותבת, יד! יודע[5] מה"ר "נחמן" בן "שמחה" ז"ל, אם כן, חפץ אני לדעת שורש הדבר להמתיק בשורש, מה! מה! עיקר וסיבת הדבר? וממש להראות לו באצבע לאמור כי הוא זה! זה! השונא האורב ונופל עליך בעיקר כלי-זַיְנו[6] העצבות והמרה שחורה, לטרוף את נפשך, נפש הבחרות וכח עלומים בגשם וברוח; חבל! חבל! חביבי! הן גם בשעה קבועה ביום לנו להתבודדות והתעוררות, קדושה לנו השעה, רק ורק בלב נשבר וגעגועין, שאחרי זה כל לבו לששון ולשמחה, כלומר: כל היום! כל היום! וחבל על רגע אחת בחיים למסרה לידי עצבות ומרה שחורה, עלינו לקיים "וחי בהם" ולא שימות בהם; ובכן, הגד נא ידידי! מי כמוך יודע את מר מצבי בכל הפרטים ובפרט בעתותי אלה, השמעת פעם יוצא מפי שם העצבות והמרה שחורה ביחס אלי ח"ו?

כלך מדרך זו, והס גם מלהזכיר שמות מגונים האלו, ואיך שאתה, והיכן שאתה, לבד שעה קבועה ביום להתעוררות וגעגועין, שאר כל היום כל רגע ורגע תהיו יקרה בעיניך לבלי לאבדה ולשחתה במדה איומה של העצבות והמרה שחורה; ההתחזקות והגעגועין לשוב לארצינו[7] יהיו משולבות אצלך תמיד, ואני פה בעיה"ק[8] תמיד לך לעזר בתפילה ובתחנונים, ובזה אשאר ידידך דוט"ת ופו"ב[9] באהבה רבה

"מאיר אנשין"

כל ב"ב פו"ב גאר פריינדליך[10]

הנ"ל

 

מכתב רבי שמואל מאיר אנשין ליהודה יערי
מכתבו של רבי שמואל מאיר אנשין ליהודה יערי

חומר נוסף על הרה"ח ר' שמואל מאיר אנשין:

איגרת רבי שמואל מאיר אנשין

"הברסלבים הראשונים בירושלים"

תולדות חייו של רבי שמואל מאיר אנשין


הערות:

[1] ויקיפדיה

[2] לקסיקון הספרות העברית החדשה

[3] בעזרת השם יתברך

[4] ז תמוז תרצ"א, 22.06.1931 למניינם

[5] לכאורה כוונתו: "פליטת קולמוס מיד כותבת. יד היודעת מהרב רבי נחמן בן שמחה וכו'. ואם כן, חפץ אני לדעת שורש הדבר" וכו'.

[6] הניקוד והדגשות הקו התחתון – במקור.

[7] המכתב נשלח ליערי, כאמור, בשנים בהם שהה בחו"ל.

[8] בעיר הקודש

[9] דורש טובתך תמיד ופורש בשלומך

[10] כל בני ביתי פורשים בשלומך בידידות גדולה

גולשים צפו גם ב:

real accessibility icon
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support