ראשי > מאמרים בתורת ברסלב > ממוות לחיים

ממוות לחיים

ה׳ בכסלו תשס״ח

הרופאים שנכחו בחדר עמדו משתאים לנוכח הנס שנגלה לעיניהם. בטוחים היו באבחנתם הרפואית כי לילדה שלפניהם אין שום סיכוי לחיות, כך אף הודיעו להורים, כי הם התיאשו סופית מהילדה, והנה, כעת נדהמו לראות את כח התפילה והאמונה, דבר שאינם מייחסים לו חשיבות רבה, וכי הבורא הוא הקובע מי יחיה ומי ימות ח"ו, ולא הם.

ממוות לחיים – בזכות רבינו הקדוש

 שרשרת של ניסים, בעקבות תפילות שנערכו בכל ריכוזי אנ"ש ובציון רביה"ק, הצילה ילדה ממוות ממש, לחיים ממש. כוחה של תפילה, ושל אמונה טהורה.

הרופאים שנכחו בחדר עמדו משתאים לנוכח הנס שנגלה לעיניהם. בטוחים היו באבחנתם הרפואית כי לילדה שלפניהם אין שום סיכוי לחיות, כך אף הודיעו להורים, כי הם התיאשו סופית מהילדה, והנה, כעת נדהמו לראות את כח התפילה והאמונה, דבר שאינם מייחסים לו חשיבות רבה, וכי הבורא הוא הקובע מי יחיה ומי ימות ח"ו, ולא הם.

הסיפור ארע בשבועיים האחרונים, ואף דווח בעיתונות. רבים מאנ"ש הרגישו אחים לצרה והשתתפו בהמוניהם בתפילות ותחנונים, וכאשר הגיעה הישועה למעלה מדרך הטבע, קיבל הדבר הד עצום בציבור הרחב, ונגרם קידוש שם שמים ברבים.

תחילת של הפרשיה לפני כ-3 שבועות כאשר 8 ילדי משפחה ירושלמית וותיקה מחסידי ברסלב נדבקו במחלת החצבת ל"ע שהשתוללה בקרב הציבור החרדי, ובעוד ששאר הילדים התרפאו ושבו לאיתנם, הרי שאצל הבת הבכורה בת ה-14 לא כך היו פני הדברים.

באחת הלילות הבחינו ההורים כי נשימותיה נעשו כבדות בצורה חריגה ומעוררת דאגה, לאחר פניה למוקד "טרם" היא פונתה בדחיפות באמבולנס היישר למחלקת "טיפול נמרץ" בביה"ח "שערי צדק", שם אושפזה כשהיא מורדמת ומונשמת במשך כעשרה ימים.

מצבה הלך והתדרדר מיום אל יום, הריאות כבר מזמן חדלו לתפקד, והנה הגיע תורו של הלב רח"ל, הרופאים הרימו ידים – כדרכם פעמים רבות – והכינו את ההורים להתכונן לגרוע מכל ה"י.

נקל לשער את הבהלה שאחזה בבני המשפחה, תפילות רבים התקיימו בכל המקומות הקדושים, ובפרט על ציון רבינו הקדוש באומן, נשות המשפחה קיבלו על עצמן תוספת צניעות על צניעותן לזכותה ואפילו את שמה שינו לטובה ולברכה.

בעת צרה זו שוב באה לידי ביטוי האחדות המופלאה השוררת בין כלל אנ"ש, כאשר כולם חרדו לגורלה והתקיימו תפילות ברבים בכל ריכוזי אנ"ש.

ביום חמישי, פרשת תולדות, הוחמר המצב עוד יותר, ובשעות הצהריים הוזעקו ההורים בדחיפות לעמוד ליד מיטת בתם בעת יציאת נשמה רח"ל. אך ההורים לא איבדו את אמונתם ובטחונם, ועל אף שהתכוננו לגרוע מכל, עדיין לא אבדה תקוותם, ולפני שנסעו לבית החולים נכנס האב ל… משרד נסיעות וקנה כרטיס טיסה לאומן עבור ילדתו…

האב הביא איתו לבית החולים מנין מאנ"ש וביחד התחילו לומר את הפסוקים הנהוגים לומר בעת יציאת נשמה, הילדה הלכה וגססה מול העינים, והמנין קרא "שמע ישראל", תוך שהמכשירים השונים אינם חדלים לצפצף ולהתריע על גבי המסכים כי רמת החמצן בדם יורדת ויורדת ודפיקות הלב הם מעל ל-170 פעימות לדקה רח"ל.

האב לא איבד את עשתונותיו, הנה מוציא הוא חומש ומתחיל לומר פסוק בפסוק את פרשת עקידת יצחק, תוך שהוא שופך לבו להשי"ת מעומק הלב: "אנא קל נא רפא נא לה, אך אם נגזרה הגזירה הננו מקבלים אותה באהבה ובשמחה כמו שעקד אברהם אבינו את יצחק בנו על גבי המזבח" – – –

לא נותרה שם עין יבשה אחת. היה זה מעמד רווי אמונה תמימה ומוחשית בהשי"ת, אשר "הצור תמים פעלו וכל דרכיו משפט, קל אמונה ואין עוול צדיק וישר הוא".

והנה, לתדהמת הכל התחיל המצב הרפואי להתייצב במקצת, רמת החמצן עלתה שוב, ואם כי המצב הוגדר עדיין כקריטי וקשה מאד, אך קרן ישועה החלה להצמיח…

בהתייעצות עם עסקני רפואה, הועלתה האפשרות להצילה על ידי מכשיר יחיד בארץ שנמצא רק בביה"ח תל השומר, אשר תפקידו לעבד את הדם זמנית במקום הלב והריאות. אך כאן התעוררה שאלה הלכתית חמורה, מכיון שעד היום רוב החולים שחוברו למכשיר זה נפטרו מכך, וכל הסיכוי לשרוד הוא רק לעוד כמה ימים בצפיה לנס…

בהכרעת גאב"ד ירושלים, הגאון ר' יצחק טוביה ווייס שליט"א, הוחלט לבצע את החיבור, ולשם כך הביאו את המכשיר מתל השומר בליווי צוות נרחב של רופאים ואחיות, שבמבצע נועז ראשון מסוגו העבירו את החולה במצב כזה למחלקת טיפול נמרץ בתל השומר.

הנס הבא בתור התרחש ביום השב"ק, כאשר הילדה התעוררה, ובתנועות ראש הצליחה לענות על שאלות ולבטא את בקשותיה, ובכך התברר שב"ה המח לא נפגע ובעז"ה יש תקוה.

באומן הרחוקה, שהה הרה"ח ר' עמרם הורביץ שליט"א, וביום ראשון בבוקר הוא אירגן מנין גדול ליד הציון הקדוש לאמירת תיקון הכללי מיוחד – בקול זעקה מעומק הלב הבוקע רקיעים.

מיד לאחר מכן החלה שרשרת של ניסים גלויים, שאינה פוסקת עד לרגע זה! הרופאים ניסו לנתק אותה מהמכשיר האימתני, והנה… הלב מתפקד בכוחות עצמו! למחרת ניסו לנתק אותה מההנשמה המלאכותית, והנה… הילדה נושמת בכוחות עצמה! לא עבר שבוע אחד, והילדה שוחררה לביתה בריאה ושלימה!!!

אין לתאר את גודל קידוש השם שנגרם מנס זה, האב שהתראיין לכלי התקשורת הוכיח לכל אוזן שומעת את גודל כוחו של רביה"ק שבזכותו היה לו את הכח לעמוד בגבורה בנסיון הקשה של "העקידה", כלשונו, וגודל כח התפילה שהוכח לעין כל כי "אפילו חרב חדה מונחת על צווארו של אדם אל יתייאש עצמו מן הרחמים".

[לוח ברסלב, בשינוים קלים]

גולשים צפו גם ב:

real accessibility icon
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support