לקט שיחות

כ״ד בסיון תשע״ט

כשרבינו ז"ל אמר ש"כשיש אהבה הוא יהיה עמנו", כוונתו הייתה לא רק בין אנ"ש כציבור, אלא אפילו בין יחידים, ושלושה אנשים הם כבר כלי לקבל, כמו שכתוב "והחוט המשולש לא במהרה ינתק". לקט שיחות קצר מהרה"ח ר' שמואל הורביץ ז"ל.

לקט שיחות

מאת הרה"ח ר' שמואל הורביץ ז"ל

התבודדות

עיקר ההתבודדות הוא השתוקקות וכיסופין, ואפילו אם אינו יכול לדבר העיקר הוא מה שמשתוקק להוציא הדיבורים מפיו. כך הוא הדבר גם בכל דבר תורה שלומדים, שצריך להשתוקק: מתי כבר אקיים את התורה הזאת, וע"י דיבור בהתבודדות מקים את השכינה מגלותה.

* * *

"כשיש אהבה הוא יהיה עמנו"

כשרבינו ז"ל אמר ש"כשיש אהבה הוא יהיה עמנו", כוונתו הייתה לא רק בין אנ"ש כציבור, אלא אפילו בין יחידים, ושלושה אנשים הם כבר כלי לקבל, כמו שכתוב "והחוט המשולש לא במהרה ינתק".

* * *

עיון בספרי רבינו

על ידי העיון עמוק בספרי רבינו ז"ל, שלומדים את תורותיו הקדושות בעיון רב, אפשר להגיע לכל הטוב שרבינו ז"ל הבטיח, שיעשה מאתנו צדיקים גדולים. וזה ענין יקרת הספר "יעלת חן", כי צריכים ללכת עם התורות, ולזה זכה ר' אברהם ב"ר נחמן זצ"ל שהיה הולך שנתיים עם תורה.

* * *

נתינת צדקה

צריך לתת צדקה לכל עני ואין צריך לבדוק אחריו, אבל זה רק בדבר מועט, מטעם שכתוב "אל ישוב דך נכלם", אבל סכום גדול צריכים לתת רק לדבר חשוב ובפרט לעובדי ה'.

* * *

עבודת ה'

נר שלהבתו חזקה כבה מהר. באותה מידה, אם אדם הולך בעבודת ה' ב"אורות" ובלי צמצום, התלהבותו לעבודת ה' תכבה מהר. הכלל בעבודת ה' הוא שצריך ללכת לאט ובמידה, כי לברוח מהטומאה אל הקדושה צריכים למהר, אבל כשכבר באים אל הקדושה צריך לילך לאט ובמדה [כמו שאמר רבינו ז"ל לרבי נתן "החזק וטפס הלאה"].

* * *

זהירות בהתעוררות

כאשר מדברים עם אדם דיבורי התעוררות, צריך להיזהר שלא לדבר איתו יותר ממה שצריך ושהוא מסוגל לקבל, כי לכל אחד ואחד צריך לתת כפי מה שהוא צריך ולפי יכולתו לשמוע.

גולשים צפו גם ב:

real accessibility icon
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support