ראשי > מאמרים בתורת ברסלב > לא פועל שחור…

לא פועל שחור…

י״א באב תשע״ט

יצאנו מירח האיתנים מצוידים בצרורות של אמונה. נותר רק להתחבר לזה, לנטוש את השאלות, לפקוח עיניים מחדש ולהכיר שוב שיש בורא לעולם. אין פעולה נעדרת משמעות, אין רגע מיותר ואין תסבוכת של סתם. אתה, "הפועל הקטן", עושה עבודה חיונית!

לא סתם פועל שחור

העיסוק הזה נמאס עליו. כמה זמן ניתן לעבוד כך בתחום יבש, אפרורי, רצוף מהמורות שלא הניב עד כה מאומה? זה לו שנים של עבודה רצופה, יומיומית, באותה משרה זניחה, באותה סביבה; פעולות חוזרות ונשנות שפשרן אינו נהיר לו. יותר מהכל מכרסמת בו התחושה ששום תועלת של ממש אינה צומחת למעסיקיו מהעסקתו. אילו היה מסוגל, היה נוטש.

המצב עלול היה להימשך כך עוד עשור, אלא שהוא היה דועך מזמן, אילולא גילה יום אחד את דוחו"ת המעקב המפורטים אודות התנהלותו. המסמכים המדויקים תיעדו בפרוטרוט מעורר השתאות מאות פעולות, סידורים ופתרון בעיות בהן עסק במירוץ הימים. הוא נדהם. מעסיקיו מגלים התעניינות יוצאת דופן בעיסוקים שנחשבו בעיניו אפרוריים כל כך. ידעו לציין כל מאמץ מיוחד שהושקע מצדו, להתייחס לכל כך הרבה זוטות.

כעת ברור לו: תחום העיסוק הזה, לתועלת העניין, אפוף ערפל. אך המאמצים שלו חיוניים ביותר.

* * *

העולם הזה הוא שטח עבודה, והאדם פועל. כל פרט סביבנו דורש התייחסות, שימת לב, תיקון ותמיכה תמידית. החיים הם מלאכת כפיים רצופה בין מטלות שונות, סידורים דחופים יותר או פחות, ושאר עיסוקים. אין תחום שאינו תובע מאיתנו עבודה. אם לשפוט לפי ראות העיניים, הרי שתמצית חיינו מסתכמת בעבודה תמידית שלא תסתיים כל עוד אנחנו כאן.

לגודל אסונו, הפועל השחור המתבוסס כאן בקשיי הקיום, סובל מקשיי ראיה. בעיניו הוא רואה רק בעיות: דוחק הפרנסה, צרכים שונים של בית, שאלות חינוך ותהיות היומיום. העולם בעיניו הוא תביעה אחת מפרכת ומתמשכת, הדורשת ממנו להושיט עזרה פה, לפתור בעיה שם, להתאמץ, לעמול ולהיחלץ שוב ושוב מתסבוכות. בעוד שהמשמעות מאחורי הסבך הזה נסתרת כמעט לחלוטין מעיניו.

אילו ידע הפועל השחור, אילו הרגיש, אילו הבין ואילו העלה על דעתו, כמה עניין מגלים בשמי רום בכל פעולה 'אפורה' כביכול, בכל השתדלות שלו. לבטח היה חווה את חייו באופן שונה לגמרי. הבעיה שהוא איננו יודע. מדוע? הסיבה לכך נעוצה בשלבים קדומים ביותר של הבריאה, בחטא עץ הדעת. מאז שטעם אדם מן העץ וסבר כביכול להעלים את עצמו ואת מעשיו מעיני ההשגחה המשוטטות בכל, עלטה איומה של שכחה והסתרה ירדו לעולם. החטא הקדום, כמו גם שאר עוונות, חטאים ופגמים, גורמים לאדם לבלות את חייו מאחורי מחיצות אטומות ומחוספסות של שכחה. אינו יודע, אינו שומע, רואה רק חומר, טבע, תביעות טבעיות ודרישות המציאות. עבודה בתנאים שכאלו הינה קשה עד בלתי אפשרית.

לגעת במשמעות

חסרה לו לפועל האנושי התפקחות, הבחנה והכרה. האדם זקוק נואשות לזכות ולפקוח עיניים אל מעבר למסך ההסתרה, ולגעת במשמעות העמוקה והטמירה המסתתרת מאחורי כל פיסת מציאות. המשמעות הזו זוהרת מתוך עיני ההשגחה. בורא עולם משקיף וצופה, רואה ויודע כל מעשה, מתייחס לכל פעולה, ומעורב לגמרי בכל התלבטות שקטה המקננת בליבו של כל פועל. המעשים שלנו, הקשיים, ההתמודדויות, כל מה שנדמה בעינינו ככורח המציאות, זוכה למעלה להתייחסות מלאה. משום ששום דבר כאן אינו יד המקרה, הכל מושגח והכל תחת שליטה עליונה. אנחנו רק צריכים לדעת על כך.

זה בדיוק מה שחולל בנו ירח האיתנים. ימי התשובה החזירו אותנו אל נקודת ההתחלה, אל המקום של קודם ההסתרה. ביקשנו מחילה, התפייסנו וזכינו לגלות מחדש את מי שאמר והיה העולם. התשובה מעניקה לנפש ראיה זכה והכרה בהירה יותר של המציאות. מיד לאחר מכן הוכנסנו אל הסוכה. אירחנו אושפיזין קדושים, שבעת הרועים ושאבנו מהם שפע של אמונה, ושמחנו בשמחת תורה. הימים הנעלים הללו החזירו אותנו אל נקודת ההתחלה החיונית שלנו, אל בראשית. מתוך הבאר הזו אנחנו אמורים לדלות ולשאוב את המזון העיקרי שלנו לקראת השנה החדשה: את האמונה.

האמונה היא היסוד היצוק בבסיס הקיום שלנו ושל העולם כולו. ועל מה מבוססת האמונה גופא? על אמת. חותמו של הקדוש ברוך הוא אמת. האמת היא המציאות כפי שיודע ומכיר בה כל אדם במעמקי נפשו; כפי שזועק העולם ומעיד עליה באלף וריבי ריבואות עדים חיים. והאמת הזו נעוצה בראשית תורתנו הקדושה – "בראשית ברא אלוקים" סופי תיבות 'אמת'. אדם נותן עיניו במעשי בראשית, רואה את השמים והארץ, את נפלאות הבריאה, את פלאי הטבע, ומבין את האמת הפשוטה והנהירה, שיש בורא לעולם, והוא משגיח ומביט על פרט גדול וקטן. על האמת הזו, צומחת ומתעצמת האמונה.

אילו ידעת לא שאלת

זו למעשה הכתובת היחידה לכל סוג של קושיה. המציאות מובילה אותנו להתמודדויות לא פשוטות, מטבע הדברים מתעוררות שאלות. בכל דרך שננסה לענות עליהן רק נסתבך יותר. הקרקע הבטוחה ביותר עבור שאלות ותהיות היא האמת והאמונה; להכיר באמת ולהתחבר אל האמונה. לשם כך יש לחזור אל נקודת ההתחלה, אל בראשית. זו התשובה הטובה ביותר לכל סוג של שאלה. אינך מבין מדוע אתה כאן; מכרסמת בך התחושה שהנך מיותר; מטריד אותך מדוע ולמה. אילו נפתחו יריעות השמים ולעינינו היו מתגלים רזי שמים וסודות ההשגחה, אין ספק, לאף אחד לא היו יותר ניסיונות ושאלות. ההסתרה מונעת מאתנו בדרך כלל גישה אל המקום הזה, אולם כעת ניתנת ההזדמנות להבקיע את מסכי ההסתרה ולגעת במשמעות, להתחבר אל ההשגחה, לשפר באופן משמעותי את איכות חיי הרוח ולייעל את העבודה.

יצאנו מירח האיתנים מצוידים בצרורות של אמונה. נותר רק להתחבר לזה, לנטוש את השאלות, לפקוח עיניים מחדש ולהכיר שוב שיש בורא לעולם. אין פעולה נעדרת משמעות, אין רגע מיותר ואין תסבוכת של סתם. אתה, "הפועל הקטן", עושה עבודה חיונית!

גולשים צפו גם ב:

real accessibility icon
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support