ראשי > מאמרים בתורת ברסלב > חינוך הילדים – מכתבי רבי נתן

חינוך הילדים – מכתבי רבי נתן

ג׳ בסיון תשע״ט

לרגל יום הילולת מוהרנ"ת: דברי חיזוק והתעוררות אשר כתב מוהרנ"ת לבניו הקטנים, מלוקטים מתוך ספר מכתביו "עלים לתרופה". במכתבים אלו ניתן לראות האיך חינך מוהרנ"ת את בניו הצעירים, שאף להם הזכיר בכל עת את התכלית הנצחית. (חנוך לנער)

למדו בחשק, התפללו ברצינות

ושלום לבני נחמן שיחיה ולבני יוסף יונה שיחי', למען השם למדו בחשק רב, והתפללו ברצינות, ובצעו ברכת המזון, וקריאת שמע ברצינות, ויהיה לכם טוב. אתם כבר יכולים להבין ילדים אהובים שאין תכלית אחרת, רק להתפלל וללמוד ומעשים טובים. השי"ת יחזק לבבכם בזה אמן כן יה"ר.

* * *

השתוקקו ללמוד!

ושלום לבני נחמן, ולבני יוסף יונה שיחיו. השתוקקו ללמוד, והתפללו ברצינות, והיזהרו בברכת המזון ובאמירת קריאת שמע וכל הברכות. והיזהרו מרע וחישבו על התכלית, כי התכלית היא רק תורה ותפילה ומעשים טובים.

* * *

העולם הזה הוא לא כלום!

למען השם יתברך! התמידו בלימוד, יהיה לכם טוב תמיד. העולם הזה הוא כלום, לא נשאר יותר רק תורה ותפילה ומעשים טובים.

מה שאתם תצטרכו ב'הכרח', אעזור לכם בעזרת השם יתברך, וגדולות אין צריכים, הלבושים היקרים ממרמרים לאנשים את החיים. בפרט אנשים פשוטים ונרדפים כמותינו, שכל זהוב באים לי בנס גדול שאי אפשר לספר ומכל שכן לכתוב, אך בכל זאת יעזור לנו אלוקים ברוך הוא באכילה ושתיה ולבוש, רק לימדו והתפללו ושמרו עצמיכם מכל רע ותהיו שמחים.

גם תראו לכתוב בכל יום. ולכבד היטב את אמכם הכשרה, למען השם שלא תריבו, ולא להכות חס ושלום, ושלא תגרמו שום צער לאמכם תחיה, היא מתייגעת סביבכם מספיק.

תגידו תהילים בכל יום, ותתחילו להרגיל עצמכם לשפוך כל לבכם לפני השי"ת, ויהיה לכם טוב. לא רק לכם לבד אני כותב זאת, כי גם לאחיכם הגדולים שיחיו אני כותב זאת, גם הם צריכים את כל הדיבורים הללו, רק אתם הנכם נערים צעירים שתאריכו ימים, הנכם צריכים מהיום להרגיל את עצמכם ללכת עם זה להרגיל עצמכם לחשוב על התכלית האחרונה, אתם ברוך ה' לא טפשים ואתם תבינו דברי! אך כשתקיימו אותם תבינו אותם יותר טוב.

* * *

חשוב על התכלית

ושלום לבני יוסף יונה שיחי', למען השם היה לאיש. דע שאינך ילד קטן, התחזק והשקע את המח בלימוד, והתפלל ברצינות. אמר כל מילה בפה מלא וחשוב על התכלית. אני חושב עליך הרבה אלא שעליך לרחם על עצמך.

* * *

ברא לך לב חדש לטובה

אהובי בני נחמן שיחי', קבלתי את פרישת שלומך, היתה לי נחת רבה מזה שאתה עצמך כתבת, בפרט שלא היית ברי, ותהילה לקל שעזרך. היום עליך להתחיל להניח תפילין – אתה נולדת מחדש. למען השם התבונן מה מתחיל. השלך את כל ההבלים שהיו עד עתה, וברא לך לב חדש לטובה. אם ירצה ה' מאומאן אכתוב לך עוד בעזרת השם יתברך. בתים של תפילין אצוה לבני ר' איציק שיחי' לשלוח לך. תהיה בריא ושמח והשתוקק ללמוד, והכל יהיה כראוי בעזרת השם יתברך.

גולשים צפו גם ב:

real accessibility icon
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support