חג הסוכות

י״א באב תשע״ט

לקט הארות וביאורים נפלאים ממעיינו העמוק של רבינו הקדוש רבי נחמן מברסלב מלוקטים מספריו הקדושים ומספרי תלמידו הגדול רבי נתן מברסלב, לפרשיות השבוע ולמועדי ישראל: חג הסוכות

סוכות – תיקון האכילה

המלאכים, תפקידם לקבל את השפע האלוקי ולהעביר אותו לכל הנבראים, כמו שאמרו חז"ל: "אין לך כל עשב שאין לו מלאך שמכה אותו ואומר לו גדל" (ב"ר י). כך שכל הבריאה מחוברת לקב"ה – מקור השפע.

אבל אם חלילה חושבים ש"כוחי ועוצם ידי עשה לי את החיל הזה" (דברים ח, יז), מחלישים את כוחם של המלאכים ומנתקים את הבריאה, כולל הצמחים והמאכלים שבה, מהשי"ת, והמאכלים הללו מזיקים לעבודת ה' ומביאים חשק לתאוות העולם הזה.

חג הסוכות מכונה בתורה "חג האסיף" (שמות כג, טז) שהוא זמן אסיפת התבואה, ובו אנחנו שמחים מודים ומשבחים לקב"ה על היבול שהשפיע לנו ומכירים בכך שהכל ממנו. זו הסיבה שבחג הסוכות מתחזק כוחם של המלאכים ומתהדק הקשר בין הבריאה הגשמית לבורא, והאכילה איננה מרחקת אותנו מהשי"ת אלא אדרבה – מביאה אותנו להודות לו ולשמוח בו.

ענין זה מרומז בכך שסוכ"ה (91) בגימטריא מלא"ך (91), ובגימטריה מאכ"ל, כי בחג הסוכות אנחנו מחזקים את המלאכים ומתקנים את המאכלים.

(עפ"י ליקוטי מוהר"ן ח"ב, ה)

גולשים צפו גם ב:

real accessibility icon
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support