ראשי > מאמרים בתורת ברסלב > הדרך לזכות לאמונה

הדרך לזכות לאמונה

י״ב באדר ב׳ תשע״ט

כשאדם הולך חלילה עם מסקנה שלא טוב לו, הרי הוא מסתבך יותר במועקותיו, כי הוא פוגם באמונה, דבר אשר מחשיך לו את הדרך לצאת מהתסבוכת. הדרך הנכונה והאמיתית היא אך ורק להודות לה' כל הזמן, ואם יתמיד בה האדם, אזי יאיר לו אור האמת לצאת מהחושך לאור

עם ישראל נזקק לגאולה כללית ולגאולה פרטית, עם ישראל עובר כל מיני ייסורים מעברים וקשיים בכלל ובפרט, ובקשתנו היא אחת – גאולה, כל אחד רוצה כבר להגאל מכל הגלויות והמעברים שעובר.

למרות זאת גם בזמן החושך והקושי חובה עלינו לחזק את עצמנו באמונה תמימה שהקב"ה לא יעזבנו ולא יטשנו, מה שרק לא יעבור על עם ישראל בכלל ובפרט צריכים לחפש ולראות כל הזמן עד כמה הקב"ה עושה לנו בכל זאת ניסים גדולים מאוד, היפך הטבע, כי בני ישראל הם מעל הטבע בפרט מי שמחזיקים את עצמם באמונה.

מה העצה שיאיר לנו אור הגאולה גם בתוככי עומק הגלות? היאך נביא על עצמנו את הגאולה הכללית והפרטית שאנו כה מייחלים אליה?!

העצה לזה כפי שרבינו לימדנו היא: לדבר להשי"ת דיבורי 'תודה והודאה' ולהתעסק בזה כל העת במחשבה ובדיבור. על ידי אמירת תודה לה' על כל מה שעובר עלינו נזכה לאור האמת.

מיסודי אמונתנו היא להאמין שהכל כאשר לכל וכל מה שקורה לנו ועובר עלינו בכל הזמנים ובכל הענינים הינם בהשגחה ובאהבה נפלאה מהשי"ת, ולכן חלילה לנו להתהלך בעצבות ולחשוב כי חלילה ה' יתברך נטש אותנו ותקוותנו אבדה.

ולכן, ראשית עלינו להתבונן בחסדיו הגדולים של ה' על כל הפעמים שכבר הצילנו, כמה כבר ראינו בעינינו כי סיכך והגן עלינו בכל מיני אתגרים וקשיים שניצבו לפתחנו. והכל היה בחסד, כי אין שום דבר שמגיע לנו בדין והכל רק בחסד.

שנית, עלינו לזכור באופן תמידי כי אמנם על הכל יש לנו בחירה במה לבחור, אך הבחירה היא אך ורק לפני שאנחנו עושים צעד כלשהו בחיים, רק אז יש לנו בחירה לעשותו או לאו, אך אחרי שכבר עשינו – מה שעשינו כבר שייך כאן הענין של השגחה פרטית.

אך כשאדם הולך חלילה עם מסקנה שלא טוב לו, הרי הוא מסתבך יותר במועקותיו, כי הוא פוגם באמונה, דבר אשר מחשיך לו את הדרך לצאת מהתסבוכת. הדרך הנכונה והאמיתית היא אך ורק להודות לה' כל הזמן, ואם יתמיד בה האדם, אזי יאיר לו אור האמת לצאת מהחושך לאור. גם כשהוא מבקש בקשה כלשהי, הדרך הנכונה היא לומר קודם לה' 'אתה כולך רק טוב וחסד, ואתה תמיד מתנהג עמי בטוב, ולכן אני מודה לך על הכל'. כשאדם יכול להודות על הכל בכל ליבו, זה סימן על אמונה אמיתית בה', וזה סימן גם על כך שהוא זכה לקנין מידת האמת.

הזוהר הקדוש אומר שאין לנו שום זכות לבקש שום דבר בדין, אלא כל תפילתנו צריכה להיות רק על ידי מידת החסד. יום יום אנחנו אומרים בתפילתנו "צדיק ה' בכל דרכיו" ועבודתנו היא להיות תמיד מרוצים מכל האופנים והדרכים שהקב"ה בחר להנהיגנו בהם. כי לא מגיע לנו כלום ואיננו ראויים לכלום, ואנו רק מחויבים להודות לו על שקירב אותנו, ורק להודות לו על הכל. כשאנחנו מודים לה' נפתח לנו גם פתח שמאיר לנו את אור האמת לגמרי על מנת לצלוח את הנסיונות והמעברים הבאים.

גולשים צפו גם ב:

real accessibility icon
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support