ראשי > מאמרים בתורת ברסלב > הבטחה לשמירה עליונה

הבטחה לשמירה עליונה

ז׳ באדר א׳ תשע״ט

למרות שאמירת קריאת שמע שעל המיטה אורכת דקות ספורות בלבד, למרות זאת מפיל היצר הרע כבידות ועצלות על האדם מלאמרה, ומשכנע אותו כי זה אינו כי אם דבר קטן ושולי ח"ו. ולא לחינם, כי הוא יודע כי בזה האדם נהיה שמור ומוגן מכל רע…

כל אחד מאיתנו חוזר לביתו בסוף היום עייף ויגע, אחר יום מלא בתורה, תפילה ועבודה, והוא רק רוצה להיכנס אל המיטה המחוממת לעצום עיניים ולישון. מתוקה שנת העובד…

אולם, מצוה קטנה נתנו לנו חז"ל לעשותה לפני השינה, שלמרות שאין חיוב גמור לעשותה, מכל מקום כוחה עצום ונשגב מאד, עד שהמקיימה מובטח להיות שמור ומוגן מכל מיני מרעין בישין ופגעים רעים האורבים על האדם, בפרט בלילות, והיא: קריאת שמע שעל המיטה.

את סגולת אמירתה אי אפשר לשער ולתאר, בין ברוחניות בין בגשמיות. ברוחניות, כפי שגילה לנו רביז"ל (ליקו"מ ל"ו) כי בעצם אמירת הפסוקים "שמע ישראל" וגו', "ברוך שם" וגו', שיש בהם י"ב תיבות כנגד י"ב שבטי י-ה, ומ"ט אותיות כנגד מ"ט האותיות שבשמות השבטים, בזה כולל את נשמתו בקדושת השבטים וזוכה עי"ז לגרש כל ההרהורים רעים ומחשבות רעות שבאים אל האדם, ועל ידי זה מבטל את כל הקליפות שרוצים להזיק לו רח"ל.

ואף בגשמיות סגולתה עצומה, כמו שמפרש רש"י בשם חז"ל, במה שאמר בלעם על בני ישראל: "לא ישכב עד יאכל טרף ודם חללים ישתה", כי הכוונה ש"לא ישכב בלילה על מיטתו עד שהוא אוכל ומחבל כל מזיק הבא לטרפו. כיצד? קורא את שמע על מיטתו ומפקיד רוחו ביד המקום, בא מחנה וגייס להזיקם הקב"ה שומרם ונלחם מלחמותם ומפילם חללים".

הרי לנו הבטחה ברורה כי הקב"ה בעצמו נלחם בעבור האדם שקרא קריאת שמע שעל המיטה לשמרו ולהצילו מכל מזיק ופגע!

ויש להדגיש כי אמירת כל סדר קריאת שמע שעל המיטה אורכת דקות ספורות בלבד, ולמרות זאת מפיל היצר הרע כבידות ועצלות על האדם לדחותו מיום אל יום, ומשכנע אותו כי זה אינו כי אם דבר קטן ושולי ח"ו. ולא לחינם, כי הוא יודע כי בזה האדם נהיה שמור ומוגן מכל רע, ואם ח"ו נכשל האדם באותו יום בעבירות והמקטרגים רוצים לקטרג עליו, הרי שעל ידי קריאת שמע סוכר פיהם ומפיל מהם חללים כמו שדרשו חז"ל על הפסוק "וחרב פיפיות בידם" – כל הקורא קריאת שמע כאילו אוחז חרב של שני פיות," כלומר מחודד משני צדדיו, ועושה בשונאיו מכת חרב והרג ואבדן.

ומי שזוכה לומר את הסדר כפי שתיקן אותו האריז"ל, לומר לפני כן וידוי להתחרט ולשוב בתשובה על כל מה שחטא במשך היום, בזה מתקן כל העבירות והפגמים אפילו החמורים ביותר כמו שמבאר מוהרנ"ת בארוכה בהלכות קריאת שמע ה"ב.

ונסיים בתפילת מוהרנ"ת (ליקוטי תפילות י"ט): "וְאֶזְכֶּה לִקְרוֹת קְרִיאַת שְׁמַע שֶׁעַל הַמִּטָּה בִּקְדֻושָּׁה גְּדוֹלָה וּבִמְסִירַת נֶפֶשׁ וּבְכַוָּנַת הַלֵּב בֶּאֱמֶת כָּרָאוּי, בְּאפֶן שֶׁאֶזְכֶּה לַהֲרג כָּל הַמְחַבְּלִים וּמַזִּיקִין וְכָל הַסִּטְרִין אוֹחֲרָנִין עַל יְדֵי קְרִיאַת שְׁמַע שֶׁעַל הַמִּטָּה" אמן.

גולשים צפו גם ב:

real accessibility icon
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support