ראשי > מאמרים בתורת ברסלב > "בוודאי גם שם נמצא השם יתברך"…

"בוודאי גם שם נמצא השם יתברך"…

ה׳ באדר א׳ תשע״ט

אילו היה היהודי הסובל בגלות מצרים המרה יודע שהסבל שלו סולל דרך למתן תורה – הוא היה יכול להתמודד עם הסבל. גם אנו, אילו נדע זאת – נדע להתמודד עם כל סבל!

ואפילו בהסתרה שבתוך הסתרה…

דעת היא אחד הדברים הבלתי נראים אך המשפיעים ביותר בעולם.

איך נראה אדם בר דעת? לכאורה כשאר אנשים, אבל בפנים מסתתר בו סוד גדול, סוד ששווה הרבה מאוד אנשים אחרים. קחו לדוגמה איש שמחזיק במידע מסווג, או יודע קוד סודי של כספת המכילה הון רב. כלפי חוץ איננו שונה מאיש, כלפי פנים הוא בשום אופן איננו איש רגיל. הידע שלו מסוגל להשפיע על גורל המונים, או שווה הון רב. מה שידיעה אחת מסוגלת לחולל…

דוגמה הפוכה. חולה אנוש שוכב על ערש דווי, שרוי בסכנת חיים וסובל סבל בל יתואר. לצידו, על ידו, נערמות תרופות לרוב. אחת מהן מסוגלת להביא להחלמתו המלאה מיידית. התרופה ממש למראשותיו אבל הוא אינו יודע על כך. מה שחסרון ידיעה אחת מסוגל לעולל… אכן, החיים והמוות ביד הדעת.

* * *

אם נבקש לדמיין את הרגע היפה ביותר שאדם עשוי לאחל לעצמו הרי שזהו אותו רגע מופלא, ריק מצרות וחף מדאגות ומצוקות. אין באמת מציאות שכזו, אבל יש את המרווח הזה כאשר צרה פינתה את מקומה והאחרת טרם הופיעה, אז אדם יכול לומר לעצמו 'כן, יש לחיים צדדים יפים, יש בהם משהו'.

הקצה השני לעומת זאת מוכר יותר. אנשים סובלים ומצטערים, מתרוצצים לכסות חובות, מלווים ונכנסים שוב לחובות. מואשמים ומושפלים, נרדפים ונלחצים. כל הייסורים הללו שוכנים תחת אכסניה אחת ושמה 'גלות'. במציאות אדם חי בסוג מסוים של גלות. מר לו, צר לו, מציק לו. יתכן שהוא מצליח אבל עמוק בלב הוא יודע, אני בגלות. כה עמוקה היא הגלות עד שרובא דעלמא אפילו אינם יודעים שהם בגלות. זו הסתרה שבתוך הסתרה.

מפתח הגאולה

היפוכה של גלות היא גאולה.

יש דברים שמסוגלים להרים את האדם גבוה כל כך, עד שחומות הגלות נותרות הרחק מתחתיו. זה קשור לדברים שעושים לאנשים טוב על הלב. למשל, כשנדמה כאילו חלומות גדולים עומדים להתגשם, ההרגשה נוסקת לגבהים. בהנאות המרוממות הללו יש כוח מיוחד במינו לעקור אדם ממקומו העכור ולהניח אותו הרחק מכל הכבדות, מחוץ לגלות, באטמוספרה אחרת. עם ישראל שרוי במצב גלותי מתמשך. גם העולם נברא לתוך גלויות, מבול, דור ההפלגה, חטאי בני אדם וחורבנות. בכל זאת, בתוך הגלות הכללית הזו, חי וקיים כוח מופלא שמסוגל לרומם ולהוציא אותנו מהגלות, הוא קרוי – מצוות זכירת יציאת מצרים. מדי יום ערב ובוקר עלינו להזכיר ולזכור את סיפור יציאת מצרים, וכאן טמון המפתח לדלת היציאה מהגלות גם כאשר היא בעיצומה.

הבה נבין זאת:

נחשוב לרגע על אבותינו שבמצרים. הם מיוסרים ומדוכאים, עמלים מבוקר ועד ערב בקש ותבן, ומאוימים על ידי קלגסים אכזריים. האם הם מסוגלים היו לשער שכל הפצעים והחבלות, ההשפלות והפחדים, האיומים וההצקות עתידים ליצור את תיקון העולם, את הגאולה ומתן תורה – כפי שאכן היה?

העולם נברא בדרך לתיקון, מקולקל ופגום. גלות מצרים היוותה כור היתוך, לתוכו הוכנסו נשמות ישראל כדי לצאת משם טהורים ומזוככים לקבלת תורה, לחירות הגוף והנפש, לכניסה לארץ ישראל. עתידו הרוחני והגשמי של עם ישראל מתחיל למעשה במצרים. האם יכלו אבותינו, המצוים בגלות של עבדות קשה, להבין זאת? בהחלט לא.

גלות היא דבר מר, מרירות זו היא תוצאה של חוסר הבנה. כשאין דעת, די בעניין פעוט כדי לגרום לסבל רב. כל שכן כאשר מעבידים אותו בפרך, ועל אחת כמה וכמה כאשר אין לעבודה זו כל תכלית נראית לעין.

"ואפילו בהסתרה"

לא לחינם מצווים אותנו לזכור את יציאת מצרים. מצפים מאיתנו לפענח באמצעות הסיפורים דאז את ההסתרה הגדולה של ימינו. עלינו להטות אוזן ולהבין, שכפי שאבותינו במצרים לא ידעו את משמעותה של הגלות ולא יכלו לדעת על העניינים הנשגבים הקשורים בסודה, גם אנו איננו יודעים מאומה. כעת הבה נראה: אם "וימררו את חייהם" מסוגל להביא תוצאות כמו "אנוכי השם אלוקיך"; "חומר ולבנים" הופכים ל"אז ישיר משה"; הדם הנשפך נעשה לדם של חיים – מה נאמר אנחנו על מצבינו? הרי בעינינו אנו רואים שהסבל מוליד פדות ורווחה, והצער מביא גאולה וישועה. אמרו אתם, וכי מי שיודע זאת יכול עדיין לחוש סבל?!

כלל נקוט בידינו – מה שהיה הוא שיהיה. בגלות מצרים היתה הסתרה נוראית, היום אנו מבינים שהסתתרה בה דעת רחבה מאוד. בגלות ההווה ובתלאות היומיום מסתתרת גם כן דעת רחבה ועמוקה. אנחנו בהסתרה, לא זו בלבד – אף בהסתרה שבתוך ההסתרה אנו. ובכל זאת עלינו לזכור ולשנן לעצמינו יומם ולילה: בתוך הצער הזה, במה שנראה כמו חסרון שכל, כמו סבל מיותר ומבוזבז, כאן ממש מסתתרת דעת אמיתית. כל מה שעובר עלינו הוא חלק בלתי נפרד מסיפור מרתק של גאולה, אלו קצוות חוטים של השגחה וניסים, אלו גילויים של רחמים וחסדים.

גולשים צפו גם ב:

real accessibility icon
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support