אתה מסוגל!

ט׳ בתמוז תשע״ט

נכון, גם אם לא השתפרנו, אנו מאד רוצים לשפר את התורה, את התפילה או עבודת ה' שלנו, הן בכמות הן באיכות; להקדיש להן יותר זמן, יותר תשומת לב; להשקיע יותר עומק בבין אדם למקום ובבין אדם לחבירו, בבית ובחוץ; אנו באמת רוצים, מאד רוצים, אבל… זה קצת גדול עלינו…

"עיקר הגבורה – בהלב, כי מי שלבו חזק ואינו מתיירא משום אדם ומשום דבר – יכול לעשות גבורות נוראות ולכבוש המלחמות; על ידי חוזק ותוקף ולבו שאינו מתיירא, רץ לתוך תוקף המלחמה…
"וזה בחינת גבורות שמשון, שנאמר בו: 'ותחל רוח ה' לפעמו במחנה דן בין צרעה ובין אשתאול'… שבא לו חוזק ותוקף גבורה בלב – ועל ידי זה עשה גבורות נוראות".
(ליקוטי מוהר"ן רמט)

עכשיו הזמן. אחרי שהחיים כבר חזרו למסלולם, וגם התקופה הלוחצת של "אחרי החגים" כבר נגמרה – עכשיו הזמן לתפוס רגע שקט ולעשות חשבון-נפש: האם אנחנו מקיימים את ההחלטות שקיבלנו? מיישמים את ההתעלות הרוחנית שחווינו, או שמא חזרנו לשגרת חיינו מבלי להשתנות או להשתפר?

נכון, גם אם לא השתפרנו, אנו מאד רוצים לשפר את התורה, את התפילה או עבודת ה' שלנו, הן בכמות הן באיכות; להקדיש להן יותר זמן, יותר תשומת לב; להשקיע יותר עומק בבין אדם למקום ובבין אדם לחבירו, בבית ובחוץ; אנו באמת רוצים, מאד רוצים, אבל… זה קצת גדול עלינו…

בדיבורים, במאמרים זה אולי נשמע יפה מאד, אך במציאות זה לא כל כך פשוט: יש טרדות, עיסוקים, לחצים, מתחים וכל מיני דברים שמרגיזים. נצרף את כל זה לשגרה השוחקת, לעמל הפרנסה, ולעייפות הגופנית והנפשית – ונקבל מסקנה חד משמעית: אנו פשוט לא מסוגלים לדעת מה לעשות.

* * *

סוד עתיק הוא, שניצחונו של הצבא אינו תלוי רק בכמות החיילים ובטיבו של הנשק, אלא בעיקר ברוח הלחימה שלו. כל צבא משקיע הרבה במה שקרוי 'לוחמה פסיכולוגית' – כדי לערער את רוחו של האויב; ומאידך – לעודד את חייליו-שלו ולהעלות את המורל שלהם.

אפילו מעשי הגבורה העצומים של שמשון הגיבור, היו הודות לרוח הגבורה שפיעמה בלבו, כפי שמתאר הפסוק: "ותחל רוח ה' לפעמו" (שופטים יג).

גם יצר הרע יודע את הסוד הזה, ולכן הוא משתדל בכל כוחו להפיל את רוחנו ולשכנע אותנו ולהוכיח לנו שאין לנו סיכוי ושלא כדאי לנו בכלל להתחיל…

אבל בכוחנו לגבור עליו, כמו שכתוב: "ואליך תשוקתו" – "שכל משאו ומתנו של היצר הרע בך" (רש"י) – "ואתה תמשול בו" (בראשית ד, ז). אם נחליט שאנחנו לא מפחדים ממנו, לא מתרגשים מהקשיים שהוא מערים בדרכנו, לא מתפעלים מהטרדות והלחצים שהוא "מסדר לנו", ובעיקר לא מתבלבלים כהוא זה משום כשלון או נסיגה – אזי השנה כן נצליח קצת להתרומם ולהתקדם עוד צעד בדרך למטרת חיינו "וטהר לבנו לעבדך באמת".

כמובן, כל התקדמות צריכה להיעשות בזהירות. כשמטפסים בסולם, אסור לדלג על שלבים – סכנה! אבל כל מילימטר של התקדמות רוחנית, יקר לאין-ערוך.

אפילו שיפור קטן שנעשה תוך התגברות על קשיים – חשוב עד מאד, כמו שאמרו חז"ל: "פתחו לי פתח כחודה של מחט – ואני אפתח לכם פתח כפתחו של אולם".

אמנם, גם על המעט הזה, היצר הרע איננו מוותר, והוא משתדל כאמור בכל כוחו להפחיד ולייאש. אבל עלינו לאמץ את מידת הגבורה דקדושה, כמו שציוונו חז"ל: "הווי גיבור כארי" ולא להירתע משום דבר.

בהצלחה.

גולשים צפו גם ב:

real accessibility icon
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support