ראשי > מאמרים בתורת ברסלב > אמונה שתביא גאולה

אמונה שתביא גאולה

י׳ באב תשע״ט

צדיק האמת רוצה להנחיל גם לנו את האמונה 'שלו', את אותה האמונה הגבוהה, הבאה מהשלכת ההשגות והביטול הגמור לה' יתברך, לא רק 'אמונה' פשוטה ובסיסית, אמונה שתדחוף אותנו להתגבר על הקשיים ולעבוד את ה'. אלא להטעים לנו טעם האמונה העליונה, אמונה שכזאת המבעירה באדם רצון להתבטל לגמרי להשם יתברך, ולנהום כחיות הנוהמות ביער לילות שלמים: 'איך זוכים להיות יהודי'… הוא רוצה שנחיה חיים טובים כמותו…

האמונה שתביא את הגאולה

"כשהאדם הוא מאמין בהצדיק בלי שום דעת,
אפשר לו ליפול מהאמונה, כי מאמונה לבד אפשר ליפול.
אבל אם יש לו גם דעת, שמבין גם בהדעת, אזי אי אפשר לו ליפול"
(ליקוטי מוהר"ן, רנה)

שני סוגי אמונה

ישנם שני סוגי אמונה: אחת היא האמונה הבסיסית שיש לכל יהודי, המאמין בכך שה' ברא את העולם ושיש שכר ועונש. אמונה שדוחפת את האדם לקום מרבצו ולהתגבר על יצרו.

והשניה, היא אמונה שבאה אחרי השגת החכמה, ובכל זאת משליכים את כל ההשגות וחוזרים מחדש אל האמונה. אמונה שאין מטרתה רק לתת כח לאדם לעבוד את בוראו, אלא אמונה שמבטלת אותו להשם יתברך.

ונסביר:

אמונה פשוטה

תחילת עבודתם של הצדיקים היא מתוך אמונה פשוטה וקבלת עול מלכות שמים, שבירת התאוות ביגיעות עצומות, ועבודות פשוטות ושחורות. וככל שהם מזככים את עצמם, ביגיעות וטרחות עצומות, ומתגברים על יצרם ושוברים את תאוותם – כך הם עולים ומתעלים מדרגה לדרגה, מספירה לספירה, מהשגה להשגה.

וכאשר הגוף הופך להיות זך ונקי, כשלא נשאר בו שמץ של משיכה להבלי העולם הזה – זוכים הם להגיע להשגות עליונות, השגות הרחוקות ונעלות מהשכל האנושי, השגת החכמה העליונה. השגות אלו לא ניתן להשיג אלא אחר ביטול הגוף לגמרי.

אמנם, בשלב מסוים מגיעים הצדיקים אל המנוחה ואל הנחלה. הם השיגו מה שהשיגו, השגות גבוהות ונשגבות, ושם הם עובדים את ה' ברשפי אש שלהבת.

תעיתי כשה אובד בקש עבדך

אך ישנם צדיקים, 'יחידי הדורות', אשר יש בהם מנשמת 'משה משיח' שאינם מסתפקים בהשגות עליונות. גם משם הרי הם ממשיכים הלאה…

וככל שהם עולים במעלות החכמה העליונה ומשיגים מה שמשיגים, מה שאין הפה יכול לדבר והלב לחשוב – גם שם 'צדיקים אין להם מנוחה' ומשליכים את הכל ומתחילים לחפש ולבקש מחדש 'איך זוכים להיות יהודי'…

במדרגות נשגבות שכאלה בא הבעל שם טוב ואמר: "איך בין א נאר און גלייב" [אני טיפש ומאמין]… שם, בהשגות הבלתי נתפסות, נשכב גם רבינו הקדוש מוהר"ן זי"ע על הרצפה ובכה: 'תעיתי כשה אובד בקש עבדך' – – –

אחרי שהעפילו אל ראש הסולם המגיע השמימה, והשיגו מה שהשיגו, הם חוזרים אל השליבה הראשונה של סולם העליה המוצב ארצה: האמונה הפשוטה!

ואמונה שכזאת, היא תכלית שלימות הביטול להשם יתברך. לא רק ביטול של היצרים והגשמיות [בכח האמונה הפשוטה] אלא ביטול גמור [גם של ההשגות הנשגבות] בתכלית השלמות.

* * *

אמונה שכל כולה ביטול

עד כאן סיפרנו על צדיקים; ומה איתנו?

ובכן, צדיק האמת רוצה להנחיל גם לנו את האמונה 'שלו', את אותה האמונה הגבוהה, הבאה מהשלכת ההשגות והביטול הגמור לה' יתברך.

הוא לא רוצה לתת לנו רק 'אמונה' פשוטה ובסיסית, אמונה שתדחוף אותנו להתגבר על הקשיים ולעבוד את ה'. אלא להטעים לנו טעם האמונה העליונה, אמונה שכל כולה ביטול גמור להשם יתברך.

הוא רוצה להטעים אותנו מין אמונה שכזאת המבעירה באדם רצון להתבטל לגמרי להשם יתברך, ולנהום כחיות הנוהמות ביער לילות שלמים: 'איך זוכים להיות יהודי'… הוא רוצה שנחיה חיים טובים כמותו…

– לא רק אמונה שנותנת לנו כח לעשות מה שצריך, אלא אמונה שמבטלת אותנו להשם יתברך!

אותו צדיק רוצה להאיר את אור הגאולה, אשר אז תתבטל הבריאה אל בוראה; היא לא רק תעשה את רצונו, אלא תתבטל אליו ותיכלל בו. ולכן הוא גם חפץ להטעים לנו את האמונה הגבוהה והעליונה שלו, אמונה המביאה לידי ביטול להשם יתברך.

גולשים צפו גם ב:

real accessibility icon
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support