ראשי > מאמרים בתורת ברסלב > אם אין אני לי

אם אין אני לי

כ״ד באב תשע״ט

בלעדי כוחו ועצותיו של הצדיק, לא יצליח לעשות ולעסוק בעבודת ה׳ כראוי; ולעומת זה גם שיהא בכח הצדיק לסייעו ולעשות לו טובה, גם כן לא יתכן זאת אם לא שישתדל בעצמו בזה, כי הרי מה שצריך מצדו לעשות, עליו לקיימו בעצמו, – אם כי באמת הכל בכח הצדיק – אלא שבכח אתערותא דלתתא, שהוא פעולת החסיד כפי שעשה; עי"ז איתער לעילא, והצדיק פועל בזה מה שצריך לתקן ולהשלים.

"אם אין אני לי, מי לי, וכשאני לעצמי, מה אני".
(פרקי אבות)

שח פעם רבינו הק' לפני מוהרנ״ת ואמר לו: "אתה, בלעדי אינך יכול לעשות. אבל אני בלעדיך גם כן איני יכול לעשות כלל"!

כלומר, בלעדי כוחו ועצותיו של הצדיק, לא יצליח לעשות ולעסוק בעבודת ה׳ כראוי; ולעומת זה גם שיהא בכח הצדיק לסייעו ולעשות לו טובה, גם כן לא יתכן זאת אם לא שישתדל בעצמו בזה, כי הרי מה שצריך מצדו לעשות, עליו לקיימו בעצמו, – אם כי באמת הכל בכח הצדיק – אלא שבכח אתערותא דלתתא, שהוא פעולת החסיד כפי שעשה; עי"ז איתער לעילא, והצדיק פועל בזה מה שצריך לתקן ולהשלים.

וכן אמר פעם אחת רביה״ק לאנשיו. "מה לכם לחשוב מחשבות? אין אתם צריכים, כי אם לתת אבנים וסיד, ואני בונה מהם בנינים נפלאים ונוראים! [וביידיש: "איר דארפט נאר צו טראגין שטייינער און וואפנע און איך באווע דער פון בנינים״ – – -]

וכוונתו, היתה בזה, שאנו צריכין רק לעסוק בעבודת ה׳ בפשיטות בתורה ובתפלה ומצוות, והוא עושה בזה מה שעושה.

וזהו, אם אין אני לי כשלא אעסוק בעצמי בהמוטל עלי, מי לי, מי יזכה בשבילי, כי הרי גם הצדיק, לא יוכל לפעול לטובתי מאומה, בלעדי מעשי; ואם יבוא לכלל טעות וידמה בעצמו לומר שאין הוא צריך לסיועו של הצדיק, מאחר ובין כה הדבר תלוי בו, הס מלהזכיר כדבר הזה ; דהא וכשאני לעצמי מה אני, באיזה פנים מקיים אני המוטל עלי, והיאך איעול בכיסופא קמיה מרן דבשמיא, הבוחן לבות ויודע מחשבות?

– אלא, עצת ה׳ היא תקום, ששתל צדיקים בכל דור להדבק בם בהתקשרות אמת, ומהם יוושע תשועת עולמים, לסייעו ולהיטיבו, בקיימו המצוות ומעשים טובים.

גולשים צפו גם ב:

real accessibility icon
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support