ראשי > מאמרים בתורת ברסלב > אל תאבד תקוה

אל תאבד תקוה

כ״ז בסיון תשע״ט

אם התחלת לעבוד את ה', עליך לדעת כי עלול לחלוף זמן רב בטרם תהפוך עודתך לטבע. בנתיים, אל תתייאש ואל תאבד תקוה. אם עדיין לא התחלת להכנס בעבודת ה', גם אתה – אל תאבד תקווה! תנסה, תנסה שוב, תנסה בדרך אחרת – ובעיקר, אל תתייאש, כי גם אתה יכול! (התחזקות)

"אפילו אם אתה משוקע במדור הקליפות ואתה במדריגה תחתונה מאד עד שנדמה לך שאי אפשר עוד להתקרב אליו יתברך מחמת שנתרחקת מאד ממנו, אף על פי כן תדע, שאפילו במקומך, גם כן שם, תוכל למצוא אלקותו, ומשם אתה יכול לדבר את עצמך בו יתברך ולשוב בתשובה שלימה. כי לא רחוקה היא ממך, אלא שבמקומך שם רבו הלבושים"
(ליקוטי עצות, התחזקות י"א)

אח יקר, אם התחלת לעבוד את ה', ללמוד תורה, להתפלל בכוונה, לעסוק במצוות, לגדור עצמך ממידות רעות, לברוח מתאוות וכדומה שאר עבודות בעבודת ה' – בכל אלה או באחד מהם – אנא, דע: כי לא בבת אחת תתרגל לכך. לא יום, לא יומיים ואף לא שבוע וחודש עלולים לחלוף לפני שתהפוך את העבודה הזו לחלק ממך. ימים ושנים עלולים לחלוף, עליות וירידות, שיכולים להיות שונות ומשונות, עתידים להתרחש, עד שתהפוכנה הקבלות החדשות שקיבלת על עצמך, העבודות החדשות שאתה מנסה להרגיל בהן עצמך – לטבע. אל תצפה שעד זמן זה או אחר שקבעת לעצמך תהיה כבר איש אחר, ותשריש בעצמך לחלוטין את המידות הטובות עליהן אתה עמל כעת.

לא עליך המלאכה לגמור, ואין אתה יכול לדעת מתי תצליח ואיך תהיה בעתיד. את זה יעשה הקדוש ברוך הוא. מה שמוטל עליך, זה רק לעשות כל מה שאתה יכול, להשתדל בכל יכולתך בעבודת ה' יתברך. עליך לדאוג להמשיך לעבוד את ה', להמשיך לנסות להתקדם ולעלות גם אם יהיה מה שיהיה, עליך מוטל שלא להתרגש מהשינוים הנפשיים, שלא להתייאש אלא לקום מנפילות, גם אם יבואו בזה אחר זה. עליך מוטל לא לשים ליבך לעבר או לעתיד, כי אם להווה. ובעיקר – עליך לדעת לא לוותר בשום פנים ואופן, אלא להתעקש מאוד, על שעה של התבודדות מדי ים ביומו, בה תמצא הרבה מה לומר לאביך שבשמים ומה לבקש ממנו.

גם אם עדיין לא התחלת – וודאי משום שכבר ניסית פעם ונכשלת – נסה כיוון אחר, נצל אפשרות אחרת. אולי הפעם כן תצליח! חשוב: ולי לא הלכת קודם בדרך הנכונה ולכן נכשלת או לא הצלחת מספיק? אולי התקדמת מהר מדי ולא ניסית להתקדם שלב שלב במהירות המתאימה לך? אולי לקחת על עצמך עבודות שאינן לפי דרגתך הרוחנית או שהם למעלה מיכולתך כעת? ואולי רק ניסית לחקות מישהו אחר?

וגם אתה, גם היום, גם מתוך היאוש הזמני שאתה נתון בו מתוך מחשבה שאולי מנקרת בך שאתה לא יכול, וודאי לא עכשיו, גם אתה יכול, ואין בכך שום ספק, לומר כמה מילים לאביך שבשמים, לשפוך את מועקתך, לפרט לו רצונותיך הטובים, לספר לו כמה אתה חפץ להתקדם אלא שאתה חושש או אינך מאמין שתצליח.

גם אתה יכול. אל תאבד תקווה.

גולשים צפו גם ב:

real accessibility icon
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support