אל פחד!

כ״ט בתמוז תשע״ט

גם אם נדמה לך שאתה אשם בכל מה שקורה ונעשה איתך, בכל זאת אם תחזיק באמונה תראה פתאום שניצחת נגד כל הסיכויים, ועל אף כל הפחדים שהיצר הרע ניסה להפחידך בקול רעש גדול כאילו הנך קטן לעומת צבא גדול, תזכה למצוא את עצמך מהר מאוד בצד השני של הגשר בריא ושלם.

אחי היקר!

בפרשה זו מתחילה המלחמה של יעקב ועשו, מלחמה הממשיכה עד היום הזה, הן עם כלליות עם ישראל העומדים כשה אחד בין שבעים אומות, והן בפרטיות מלחמת היצר השואב את כל כוחו משרו של עשיו, וכך הוא סדר הבריאה – 'הלכה בידוע עשיו שונא ליעקב'.

והנה בזמן שבית המקדש היה קיים כאשר היו יוצאים למלחמה היה הכהן המשיח מחזק כל אחד שלא יירא ולא יפחד מקול ההמון של האויב המנסה להפחיד. אך לפני שהיה מחזק את העם היה פותח ב"שמע ישראל" להזכיר להם הזכות של קריאת שמע – שזכות זו של קבלת האמונה, היא אשר תעמוד לזכותם לנצח במלחמה, ועל כן מה להם לפחד.

אחי היקר! התורה היא לכל זמן, הבה גם אנו נטה אוזן ונשמע לקול הצדיק הכהן המשיח, הצועק באוזנינו "שמע ישראל", צעקה הפונה לכל אחד בפרטיות, שכל אחד ישמע היטב שמדברים אליו: "אל תירא – אין לך מה לפחד, החזק באמונה – החזק בשמע ישראל, וכבר אתה נושע, גם אם אינך ראוי בכלל". ובזאת מלמד אותנו מורינו רבי נתן את הדרך שנלך בה, העצה הישנה בה הלכו ישראל למלחמה בגבורה ועוז, כח וזכות זו של ההתחזקות באמונה – קריאת שמע.

אחי, יתכן שבאמת עוברים עליך הרבה ביזיונות, חלישות הדעת, טרדות רבות שאינם מרפים ממך, מכות ונפילות מכל הצדדים, עד שנדמה לך שאינך כשיר למלחמה וכי אין סיכוי שתנצח, אל תאמין להרגשות האלו, אל תצא למלחמה לבד, שמע את הכהן המשיח, כך מצווה אותנו התורה, שלפני מלחמה מוכרחים לעבור את התדרוך שלו. היה חזק לזכור את האמונה בצאתך לקרב, תזכור שעל אף כל העבר הלא נעים, בכל זאת ה' עמך ואצלך, בוודאי יש לו נחת מכך שהינך מאמין בו, בוודאי הוא מתפאר מכל התחלה קטנה שרצית להתחיל, אם תזכור זאת, תזכה לעבור בשלום את הגשר הצר.

גם אם נדמה לך שאתה אשם בכל מה שקורה ונעשה איתך, בכל זאת אם תחזיק ב"שמע ישראל" תראה פתאום שניצחת נגד כל הסיכויים, ועל אף כל הפחדים שהיצר הרע ניסה להפחידך בקול רעש גדול כאילו הנך קטן לעומת צבא גדול, תזכה למצוא את עצמך מהר מאוד בצד השני של הגשר בריא ושלם. רק זכור: ה' לי לא אירא, מה יעשה לי אדם – הוא בוודאי יעזור, הוא הרי רוצה שתנצח ותגמור.

דע לך: דברים יכולים להשתנות, רק תאמין, עצום את העיניים ואמור קריאת שמע, ייחד עצמך עם ה' שרק הוא נמצא כאן בעולם, והוא אוהב אותך מאוד – והנה… נושעת!

אל תירא!

גולשים צפו גם ב:

real accessibility icon
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support