ראשי > מאמרים בתורת ברסלב > איך עושים תשובה?

איך עושים תשובה?

ג׳ באב תשע״ט

איך זוכים להתעורר לעשות תשובה? ובכלל, גם אם אני כבר זוכה לאיזו התעוררות קשה לי להוציא לפועל את הרצונות, משום הכל נראה סגור. איך מתגברים על זה? קראו את המאמר הזה, ותדעו לפחות את הדרך…

תשובה פירושה "תשוב – ה'", כלומר לשוב להשי"ת. דבר זה שייך כאשר אדם יודע שיש לו נשמה שקשורה ודבוקה תמיד להשי"ת, אלא שכעת היא התרחקה משרשה בגלל מעשיו והרגליו הלא טובים. לא שהתנתקה משרשה, אלא שהתרחקה.

וכאשר האדם יודע וזוכר מי הוא באמת, ממילא הוא מתעורר תמיד 'לחזור' לאותו מקום שמשם בא, אל השורשים שלו. אלא שבדיוק לזה מכוון היצר הרע את כל חיציו, להשכיח מהאדם מי הוא באמת, שלא יזכור שיש לו שם ושורש למעלה וממילא יתייאש מלנסות לשוב אליו.

זהו עיקר הקושי המונע מהאדם לשוב בתשובה, הוא פשוט לא מרגיש שום שייכות מהותית להשי"ת. אפילו שהוא עדיין מאמין בעצם האמונה שיש מנהיג לעולם, אך בכל זאת הוא אינו רואה את קשר האהבה שיש בינו לבין השי"ת. לא שטוב לו במצב שהוא, שהרי וודאי שהוא היה רוצה להיות צדיק וקדוש, אלא שחדרה אליו תחושה כאילו הוא מחוץ לעניין, כאילו 'הורידו אותו מהאוטובוס', ואם הוא היה רק רואה ומרגיש איך שהוא מצד נשמתו אחד עם השי"ת ממש, הרי שהוא היה מתעורר בבושה גדולה על מעשיו והתנהגותו, והיה רץ בשמחה וזריזות ושב לבורא עולם.

וגם אם כבר יש לו איזו התעוררות לשוב להשי"ת, עדיין מגיע היצר הרע עם מחשבות של חלישות הדעת להראות לו איך באמת אין לו שייכות לה'. ובבואו, הרי הוא מביא עמו תילי תילים של ראיות לכך: ראה נא כמה קשה למצוא את הדרך הפרטית השייכת לכל אחד (שהרי כל אחד יש לו שורש נשמה אחרת ותפקיד אחר בעולם); וכמה קשה להוציא לפועל כל דבר שבקדושה; ובכלל, אפשר בכלל לשנות מעשים והרגלים? וכי יש מציאות לזכות למח קדוש? וכך מנסה היצר הרע לחנוק באיבה כל ההתעוררות תשובה שבאה לאדם.

זה היה עיקר גלות מצרים, שירדו 'שמות בני ישראל הבאים מצרימה' – במצרים ניסו להשכיח את שמם ושורשם, אך ישראל היו חזקים שלא לשנות את שמם, וכך זכו להגאל.

וכך הוא גם בגלות הפרטית של כל אחד ואחד, ובייחוד בעניני הקדושה. כל כוחו של היצר הרע הוא להפיל את האדם ל'קטנות' שלא ידע מעצמו בכלל, ויראה את עצמו קטן, חלש ורפוי. וזה בעצמו גם העונש על הפגם, איבוד תעצומות הנפש והרגשת חולשה ורפיסות.

ולכן תחילת התשובה היא ללמוד ולהפנים את תורת התחזקות של רבי נחמן, להזכיר לאדם מה שורשו, מהיכן הוא נחצב, שיתעורר לדעת כמה שייכות יש לו עם הקדושה, שבקריאת שמע, יכוון "ה' אלקינו ה' אחד'" באמת, כלומר יכוון לחבר את 'ה' אלוקינו', את החיות האלוקית המולבשת בנפש, רוח ונשמה שלנו, ל'ה' אחד', כי הוא כביכול אחד ממש עם השי"ת בעצמו (ליקו"ה קרי"ש ה').

וכשיחפש להחזיר לעצמו הכרה זו, הרי שממילא יזכה להתעורר לתשובה, וגם יקבל כוחות של חיפוש, עד שימצא את השער הפרטי שלו, ויזכה לפתוח למעשה את כל השערים.

גולשים צפו גם ב:

real accessibility icon
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support