ראשי > כתבות > אומן > מיוחד: כל מה שצריך לזכור לפני שנוסעים לאומן

מיוחד: כל מה שצריך לזכור לפני שנוסעים לאומן

י״ג באדר ב׳ תשע״ט

מתכננים נסיעה לאומן? עומדים לנסוע לאומן? הנה לכם מדריך קצרצר עם כל ההנחיות וכל מה שצריך לזכור כשנוסעים לאומן.

כל המידע החיוני לקראת הנסיעה הגדולה לאומן

בשדה התעופה:

זמן ההגעה לשדה התעופה

לאור ריבוי הנוסעים, וההמולה הגדולה שתשרור במקום בימי הטסת ההמונים – הוחלט ברשות שדות התעופה כי הבידוק לטיסות יחל 4 שעות לפני הזמן הנקוב בכרטיסי הטיסה, לכן מתבקשים הנוסעים להקדים את בואם כדי למנוע עיכוב יציאת הטיסה בזמנה.

מטענים

כל נוסע רשאי לשלוח כבודה, ובכלל זה פרטי מזון, באריזות תקניות או מזוודה אחת בלבד במשקל עד 20 ק"ג ועוד תיק יד בגודל סטנדרטי במשקל משתנה מחברה לחברה (שימו לב לכללי חברת אוקראינה אינטרנשיונל. הם עומדים על הכללים שלהם, בעיקר בחזרה מאוקראינה). קרטונים ואריזות קל-קר לא יאושרו לטיסה.

תפילה

בנתב"ג 2 בתי כנסת הממוקמים אחד באולם נכנסים ואחד בדיוטי פרי, יחד עם זאת קבוצות שירצו לארגן מנינים גדולים יפנו לסדרנים, ויופנו למתחמים נרחבים שיוקצו לכך.

קדושה וצניעות

רשות שדות התעופה תקצה מתחמים מיוחדים לרישום לטיסות, בידוק ביטחוני, דלפקי שירות, וסדרנים לשמירה על הסדר הציבורי, לפי גדרי הקדושה, וע"י גברים בלבד.

משרד הפנים

לאלו שנתקעו ברגע האחרון, יש סניף של משרד הפנים הפועל בנתב"ג למקרים דחופים (בהצגת כרטיס טיסה) לחידוש והארכת דרכונים.

העברת חפצים

מצוי מאד שעקב בעיות של עודף משקל מבקשים איש מרעהו להעביר מזוודות ותיקים, חובה לשים לב ועין ולהזהר מלקבל חפצים מאנשים לא מוכרים או חפצים חשודים אפי' ממכרים (כבר היו סיפורים…), כאן המקום לעורר את כל אנ"ש לקבל בהבנה סירוב של חבר להעברת מטען ע"ש.

קידוש ה'

לעת אשר כזאת אשר אלפים ורבבות נוסעים יחדיו לציון רבינו הקדוש – אין לשער גודל הקידוש השם שנעשה מהתנהגות הולמת ומתאימה לדרך התורה, כאשר כל הבריות אומרים ומודים: 'אשרי מי שלמד תורה – אשרי מי שמשאו ומתנו בנחת עם הבריות'.

בטיסה:

ישיבה על מקומות מסומנים

כדי למנוע הסתבכויות ועיכוב הטיסה, מומלץ לשבת במקום המסומן ע"ג הכרטיס, לאחר ההמראה ניתן להחליף ולשבת ליד החברים, בטיסות סדירות רצוי לבקש כבר בצ'ק אין לשבת ע"י גבר.

אוכל בטיסה

בחלק מהטיסות כיום (כל טהמחלקות הרגילות בטיסות אוקראינה אינטרנשיונל, למשל) לא מוגש כלל אוכל בטיסה. במקרה ומוגש אוכל, על הנוסע לוודא מראש כי הוזמן עבורו אוכל כשר למהדרין, ע"כ רצוי מאד לוודאות זאת מראש עם סוכן הנסיעות. בעת הטיסה המנות הכשרות מחולקות ע"פ רשימה מדויקת, ע"כ אין לבקש מנה למי שלא הוזמן עבורו לפני תום חלוקת האוכל הכשר. מי שהזמין אוכל כשר ולא קיבל – יכול לפנות אח"כ בתביעה לחברה.

תפילה בעת הטיסה

הדעה הרווחת שעדיף להתפלל בישיבה וביישוב הדעת, בכל אופן הרוצה להחמיר – יחמיר על עצמו וימצא דרך להתפלל ללא הפרעה לשאר הציבור ולצוות הדיילים, בפרט אם היה או יהיה זמן להתפלל בצורה מסודרת, וכ"א ישאל את רבו.

דוגמה חינוכית

לא לשכוח שמעבר לקידוש ה' העצום בהתנהגות ראויה – יש גם את ההשלכות החינוכיות על הילדים והתלמידים, נא לא לאבד בידיים עמל של שנים.

בהמתנה לטיסת המשך:

המתנות

אלו הטסים דרך מדינה שלישית יתכננו היטב את זמן ההמתנה; לספק תעסוקה לילדים ולהוריהם, לבדוק אם יש מה לעשות מחוץ לטרמינל ואם הזמן מאפשר זאת. חשוב לבדוק את החוקים בכל מקום לגבי ויזה וכדו'. והחשוב ביותר לחזור מספיק מוקדם ולא לאחר את טיסת ההמשך.

הוצאת הכבודה

בטיסות מעבר הכבודה עוברת בד"כ במרוכז ממטוס למטוס. יש להעביר למטען היד את כל החפצים הנדרשים לזמן הממתנה בין הטיסות. יש גם לברר אם במדינה המדוברת ניתן להכניס מוצרי מזון וכדומה. (יש מדינות שמחרימות בשרים ומוצרי חלב).

החלפת טרמינלים ושערים

המחליפים טיסות במדינות העולם – עליהם לבדוק היטב את זמני הטיסות ומיקומם המדוייק, ישנן ערים שהמרחק מטרמינל אחד למשנהו גדול מאד. כמו כן חובה לעקוב אחרי מספרי השערים, לעיתים מחליפים שערים במשך זמן ההמתנה, ומי שלא שם לב עלול להפסיד את הטיסה.

באוקראינה:

בשדה התעופה

אין לעשן ולעשות צרכים במקומות שאינם מיועדים לכך, השלטונות מקפידים מאד על כך ושמחים להטיל קנסות על מי שיחרוג מן הכללים. ובכלל, יש לקחת בחשבון שאנו זרים במדינה זו, וההתנהגות שלנו נבחנת ב'זכוכית מגדלת'…

רכישת דולרים וכרטיסי טלפון

בטרמינל בקייב ישנם כמה סניפי בנקים, לפני רכישת מטבע מקומי, רצוי לבדוק את השער בכל הבנקים, ההפרשים ביניהם גדולים. כמו כן אפשר לרכוש כרטיסי 'SIM' ומילוי לטלפונים מכל החברות המקומיות במחירים סבירים (אחד הדלפקים, בו הפקידים גם דוברים מעט עברית, הינו משמאל ליציאה לאחר המזוודות והמכס. אחרי ה"מסדרון" עם גדר הזכוכית שממוקם לאחר היציאה עם המזוודות, פנו שמאלה עד שתראו, לקראת סוף האולם, את הדלפק, משמאלכם).

נסיעות פנים

אם הזמנתם נסיעות מראש, הנהג יחכה לכם לאחר היציאה מאולם קבלת הכבודה, עם שלט הנושא את שמכם. אם טרם הזמנתם – תוכלו למצוא פרטים על החברות המספקות את נסיעות פנים באוקראינה (לחצו כאן) במדור אומן באתר. הזהרו מהנהגים המציאים שירות כזה מטעם עצמם בשדה. חלקם לא אדיבים ואינם יודעים לתת שירות סביר.

בטיסות הצ'רטר מחיר הכרטיס כולל בדרך כלל אף ההעברות מקייב לאומן וחזור, ובקלות אפשר למצוא את הסדרנים של הסוכנות המתאימה ולעלות לאוטובוסים הנכונים. אלו שלא קנו חבילה הכוללת נסיעות פנים עליהם לתאם עם הנהג את מקום המפגש על מנת להמנע מטעויות.

שמירת החפצים

למרות ריבוי הטסים מאנ"ש, אין להתפתות ולהשאיר בשום אופן חפצים ומזוודות ללא השגחה, ישנם גנבים המחכים להיסח הדעת, וחבל לספק להם את הסחורה.

אוכל כשר

כיום, ניתן למצוא באומן אוכל כשר בכל רמת כשרות וכמעט בכל שעות היממה. עוד לפני כן, בדרך בין קייב לאומן, אפשר להכנס ל"מומנטס" (לחץ כאן למיקום במפות גוגל), חנות נוחות\קפה כשרה הממוקמת בחצי הדרך מקייב לאומן, שם מוכרים גם ממתקים וחטיפים מארץ ישראל. המקום פתוח 24 שעות ביממה.

למידע נוסף על מלונות באומן, מסעדות באומן, או נסיעות לאומן

real accessibility icon
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support