ראשי > מאמרים בתורת ברסלב > שלמות התורה

שלמות התורה

י׳ באב תשע״ט

אמירת חז"ל על חטא העגל, ש"לא היו ראוים ישראל לאותו החטא" אלא כדי להורות דרך תשובה לרבים, מלמדת אותנו דבר נפלא: התורה מורכבת משני חלקים: התורה עצמה, "הדרך אשר ילכו בה", חוקים ומשפטים – וההוראה ההכרחית: מה יעשה האדם שלא הצליח, חלילה, ונכשל במה שנכשל. בתשובה שלאחר חטא העגל, הושלמה בעצם קבלת התורה בשלמותה, בעליה ובירידה…

הזוכר אתה מתי היה חג השבועות? נדמה שכבר עברו חודשים ארוכים מאז, אבל סך הכל עברו לא הרבה יותר מארבעים יום מאז קבלנו את התורה – פלא איך אירוע רב רושם כזה נשכח תוך ימים כה מעטים. הרי לפני זמן מה עוד ישבנו והתכוננו לחג העצרת, שמענו שיעורים על מעלת החג, קראנו ספרים וליקוטים בגודל קדושת היום, והנה סוף סוף הגיע היום הנכסף, ורצונות חדשים בערו בתוכנו, להתחיל להתחדש בלימוד וקיום התורה. אז איך קורה שהכל נשכח כאלו זה שייך לעבר הרחוק?

האמת היא, ששאלה זו כבר שאלו חז"ל: כיצד יכול היה עם ישראל ליפול בחטא העגל מיד אחר קבלת התורה?! ושאלה זו חוזרת על עצמה כל שנה אצלנו.

ומה עונים חז"ל? שאכן לא היו ישראל ראויים לאותו חטא, אלא כדי להורות תשובה לרבים!

זה הפלא הגדול ביותר. השי"ת אכן נתן לעם ישראל את התורה בחודש סיון, אבל לא את כל התורה, קבלנו רק צד אחד של התורה. השי"ת רוצה להביא לנו את התורה בשלמותה. ומהי שלמותה של התורה? דרכים ועצות למקרה שלא זוכים לקיים את התורה, גילוים של רחמים ודרכי תשובה למי שנפל מהתורה. בלי החלק הזה של התורה, עדיין לא קיבלנו את התורה בשלמות.

לשם כך, היה צריך השי"ת להפיל עם שלם בחטא הנורא של העגל, עבודה זרה וכפירה, רק בשביל להוכיח להם שאכן יש תשובה וכפרה, ויש דרך להמשיך השראה של השכינה גם לאחר נפילה, זהו ההשלמה של התורה.

אנו עומדים כעת בחודש תמוז, רביז"ל מגלה סוד נפלא 'תמז' בלי וא"ו, ראשי תיבות ז'כרו ת'ורת מ'שה, ז'מן מ'תן ת'ורתנו. כי אז, בחודש תמוז, צריכים להמשיך את הזכרון של התורה. ולמה 'תמז', בלי וא"ו? כי בחודש זה נשתברו הלוחות שהם בצורת וא"ו (וחז"ל העידו שארכן של הלוחות היה וא"ו טפחים ורחבן וא"ו טפחים), והיינו שאנו צריכים להמשיך את הזכרון של התורה כאשר נעלם הוא"ו ונשבר הלוחות.

זוהי שלמות התורה. א. התורה שקבלנו בסיון בה כתוב מה צריך לעשות בכדי להתקרב לה'. ב. התורה, הלוחות שנשתברו בתמוז, שעל ידה נמשך דרכים ועצות איך להתקרב לה' כאשר נפלנו מהתורה.

אחי היקר! נכון שאתה רוצה לזכור את ה', להתקרב אליו? העצה היא קבלת התורה! היא אשר מחכימת פתי ומשיבה אותנו לה'!

אבל כמו בכל דבר בעולם, צריכים שני עדים לזכרון, ואין די באחד. כך גם מי שרוצה לזכור את ה' דרך התורה, מוכרח שני עדים, 'שני' לוחות העדות, תורה שמעידה על מציאות ה' 'בשמים ממעל' – זמנים של עלייה, ותורה שמעידה על מציאות ה', 'על הארץ מתחת' – זמנים של ירידה.

תחזור הרבה על יסוד זה, שלא תשכח ח"ו את התורה…

גולשים צפו גם ב:

real accessibility icon
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support