ראה ראיתי

כ״ו בניסן תשע״ט

הנסיון בפניו עמד משה היה הנסיון ללמד זכות על עם ישראל. משה רבינו, שראה כמה רע עתידים ישראל לעשות; כמה פעמים עתידים להמרות רצון ה', התקשה ללמד עליהם זכות "עד שעל ידי זה היה קשה לו לילך בשליחות הגאולה".

דרשו חז"ל: שתי ראיות אני רואה. רואה אני שעתידין לקבל את התורה, ורואה אני כמה עתידים לצערני במדבר.

צדק ומשפט מכון כסאך
חסד ואמת יקדמו פניך
(תהלים פט)

כאשר ביקש הקב"ה ממשה לממש את יעודו ולגאול את עם ישראל, אומרים לנו חז"ל, ביקש משה לסרב לבורא. שבעה ימים ביקש משה להתחמק מהתפקיד שיעד לו הבורא; שבעה ימים ניסה הבורא לשכנעו עד שקיבל את השליחות.

טענתו של משה, ממשיכים חז"ל, היתה כפולה: מדוע זה אלך אני לגאלם, אם לא אני עתיד להכניסם לארץ ישראל? מדוע יהיה זה תפקידי לגאלם גאולה זמנית, שאינה הגאולה העתידה, השלמה? "שלח נא", אמר משה לקדוש-ברוך-הוא, "ביד תשלח", ביד מי שעתיד לגאלם את הגאולה השלמה, המשיח.

טענה נוספת היתה בפיו של משה רבינו: הלא בני ישראל עתידים להכעיסך במדבר, לנסותך, להמרות רצונך, לעשות עגל. מדוע זה יגאלו כעת גאולה זמנית?

אולם הבורא אינו מניח לו. "ראה ראיתי", הוא משיב לו. יודע אני את אשר להיות, יודע אני כמה עתידים להכעיסני במדבר; יודע אני כמה עתידים לנסותיני ולהמרות רצוני – אולם אני מעלים עין. איני רואה אלא את עניים כעת, את זעקתם, את רצונם האמיתי ואת קבלת התורה.

בליקוטי הלכות, מסביר רבי נתן כי הנסיון בפניו עמד משה היה הנסיון ללמד זכות על עם ישראל. משה רבינו, שראה כמה רע עתידים ישראל לעשות; כמה פעמים עתידים להמרות רצון ה', התקשה ללמד עליהם זכות "עד שעל ידי זה היה קשה לו לילך בשליחות הגאולה".

"אבל," ממשיך רבי נתן, "הבורא יתברך טען עמו הרבה, שאף על פי כן הוא רוצה לגאלם, כי הוא מסתכל רק על הטוב".

הקדוש-ברוך-הוא אף רמז לו את זה באחד האותות שנתן לו: הפיכת המטה לנחש – ושוב למטה. לאחר שהפך את המטה לנחש, אמר לו הבורא: "שלח ידך ואחוז בזנבו".

גם כאשר שקועים ישראל עמוק בזוהמת הנחש, אפשר להושיעם. אם יתפוס הצדיק איזו נקודה טובה, הוא יכול להפוך על ידה את הנחש למטה, להכניסם לכף זכות ולדונם.

כזו היא הנהגת הבורא את העולם. אם עומד רע, לעולם הוא יבקש טוב. זהו גם פירוש הפסוק המובא בכותרת המאמר: כך מנהיג הבורא את העולם, לעולם לא במשפט לבד או באמת לבד. אם ניצב המשפט, ניצב לידו – לפניו! – הצדק (מלשון צדקה); אם באה האמת לקטרג, תמיד יעמוד לפניה החסד, ילמד זכות.

ראה ראיתי, אומר הבורא למשה רבינו ע"ה, גדול וראשון הנביאים: רואה אני את הרע, ואף על פי כן מתמקד אני בטוב.

ראה ראיתי, מלמד אותנו בורא עולם: יש בכם רע, אבל אף על פי כן התמקדו בטוב. כי אם תאחזו בזנבו של הנחש, בנקודה הטובה הנמצאת – והיא תמיד נמצאת! – תוכלו להפוך את רוע הנחש למטה, לטוב.

גולשים צפו גם ב:

real accessibility icon
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support