ראשי > על חסידות ברסלב > למה אין תמונה של רבי נחמן

למה אין תמונה של רבי נחמן

א׳ באייר תשע״ט

למה אין תמונה של רבי נחמן

א׳ באייר תשע״ט

אז יש או אין תמונה של רבי נחמן מברסלב? אין? למה באמת אין? איך זה שיש ציורים של גדולי ישראל אחרים אבל של רבי נחמן אין? ואיך בכלל הוא היה נראה? הכל כאן…

אז למה באמת אין תמונה של רבי נחמן?

התשובה בקצרה:

הסיבה הפשוטה שאין תמונה של רבי נחמן, היא שבזמנו לא היתה מצלמה. ככה פשוט.

שכן, למרות שנסיונות בצילום נעשו בהצלחה עוד קודם לכן, המצלמה המעשית, היודעת גם לשמר את לוח את מה שצולם, הומצאה לראשונה בצרפת בשנת 1826 (תרפ"ז) והיא צילמה, כמובן, בצבעי שחור ולבן.

וקצת באריכות:

ממילא, השאלה האמיתית היא למה אין ציור של רבי נחמן (כפי שיש מהרה"ק בעל התניא זיע"א, שהיה, אגב, ידיד נפש לרבינו הקדוש רבי נחמן מברסלב).

אבל, גם כאן התשובה די פשוטה, והיא אפילו רמוזה בגוף השאלה.

אין כמעט ציורים של גדולי ישראל מאז. בודדים ממש הותירו אחריהם דמות דיוקן, שצוירה בידיעתם או – כפי שקרה בדרך כלל – שלא בידיעתם.

ציורו דיוקנו של בעל התניא, למשל, נחשף שנים רבות לאחר פטירתו ועורר פולמוס נרחב. בתחילה, על עצם נכונותו, ולאחר מכן, האם מותר כלל להחזיק בציורים כאלה, ומה היתה דעתם של גדולי ישראל בענין (מאמר שלם, המביא את הפולמוס כולו, ניתן לקרוא כאן. בקצרה: הציור צויר על פי דרישתו של איזה גנרל או אציל רוסי שהתפעם ממראהו נורא ההוד של אותו קדוש עליון – בעל התניא).

כך גם ציורים אחרים של גדולי ישראל מאותה תקופה, בד"כ. מקורם אינו בבקשתם שלהם לציירם, אלא או בציורים שנוצרו לבקשת אנשי שררה לא יהודיים או שצוירו בגניבה ובלא ידיעתם. יתירה מזו: ציורים רבים (כמו הציור המפורסם שנטען כי הוא ציור דיוקן הבעל שם טוב הקדוש, וכמו ציור דיוקן הגאון מוילנא זיע"א שבה הוא עטור טלית ותפילין) הם פשוט המצאה מאוחרת.

 

ומאז – להיום.

בשנים האחרונות התפרסם ציור, שלטענת מציירו, מצוירת בו דמות דיוקנו של רבי נחמן מברסלב.

מאיפה לו, לפלוני, לדעת את דמות דיוקן רבו שנפטר כ-200 שנה טרם צויר הציור? לטענתו, כמה פעמים הוא חלם שרבינו התגלה אליו בחלום, ומחלומו – צייר את דמות הדיוקן.

כיוון שלא בעלי חלומות אנחנו, ואין ידינו בפתרונן – לא נעסוק בדבר, אלא רק נספרו כפי שהוא…

 

אז מה כן?

הדברים היחידים שידועים לנו על דיוקנו של רבינו הוא זה:

מקובל שהיה בעל שיער אדמוני ("ג'ינג'י")

ידוע לנו שהיו לו פיאות ארוכות ("שיש לו פיאות ארוכים כנהוג במדינתנו" – שבחי הר"ן טו) ו"שֶׁהָיָה מְסַדֵּר מְעַט אֶת פְּאוֹתָיו, לִפְנֵי שֶׁהָיָה יוֹצֵא לַדֶּרֶךְ" (שיש"ק ב, רטו).

גולשים צפו גם ב:

real accessibility icon
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support