שיעורים ושירי ברסלב

שיתוף:
[הצטרפו אלינו: רשימת תפוצה | פייסבוק | טוויטר]

 

שיעורי הרב ארז דורון

 

שער ברסלב מגיש לכם כמה עשרות משיעוריו של אחד המרצים המפורסמים ביותר מבין חסידי ברסלב, הרב ארז משה דורון, שהקים את ארגון "לב הדברים".

השיעורים נלקחו כולם מאתר האינטרט לב הדברים

 

[יש לך שאלות? הערות? הוספות? רוצה סתם לשוחח עם חברים? לחץ כאן לפורומים]

 

1 - כוחו של התיקון הכללי

איך מתקנים את הנפש? איך מוצאים את השער המיוחד שלנו אל השמיים? מאיפה מקבלים כוחות חדשים והתעוררות רוחנית? רבי נחמן מספק לכל השאלות הגדולות הללו תשובה אחת פשוטה אמירת "תיקון הכללי", שהם עשרה מזמורים תהילים בסדר מסוים, שאמירתם מועילה לתיקון הנפש.

לחץ להאזנה 

 

2 - מעשה מבעל תפילה

משיח כבר נמצא איתנו ומגייס לוחמים. כיצד הוא מזהה אותנו ואיך נזהה אותו? מה מייחד את חייליו? ובאיזה אופן יביאו את הגאולה? כל זאת ב"מעשה מבעל תפילה".

לחץ להאזנה 

 

3 - שמחה מתוך צער

טיבעו הנמוך של האדם גורם לו לשכוח בשעת צער את כל נקודות האור והשמחה. רבי נתן מלמד אותנו, דווקא מתוך הפרטים הטכניים של ההלכה, איך נוכל למצוא שמחה גם במצבים של קושי, ומגלה איך אפשר להינצל משמחה מדומה ולזכות לשמחה אמיתית..

לחץ להאזנה

 

4 - זוגיות רוחנית

העולם הזה דומה לבית ספר, וכל מה שאנחנו עוברים בו דומים למורים. המורים הגדולים של חיינו הם דווקא האנשים שקרובים לנו, ואולי יותר מכולם – בני הזוג. על פי דברי רבי נחמן (ליקוטי מוהר"ן תורה קפ"ח) נוכל ללמוד איך להפוך את הזוגיות שלנו ללימוד רוחני פורה.

לחץ להאזנה 

 

5 - ניקוי ראש

המוח שלנו מלא בדאגות וטרדות. רוב הזמן אנחנו בטוחים שהעומס הזה לא מאפשר לנו לבצע את תפקידנו בעולם ומחכים שתגיע שלווה והתבהרות. רבי נתן מלמד אותנו ב"ליקוטי הלכות" דרך מפתיעה וחדשה איך לנקות את הראש מהעומס ואיפה באמת נמצא האושר המיוחל.

לחץ להאזנה 

 

6 - מדריך להתבודדות

רבי נחמן לימד, שהדרך העמוקה והקלה ביותר לתיקון הנפש ולכל הישועות היא ההתבודדות שיחה יום יומית בשפה פשוטה עם בורא עולם, על כל מה שעובר עלינו. ב"מדריך להתבודדות" תמצאו עצות רבות ושימושיות איך לקיים את עצת ההתבודדות ולהתחזק בה.

לחץ להאזנה 

 

7 - המסיבה הגדולה

מהו, בעצם, ה"עולם הבא"? ואיך אנחנו יכולים להתכונן לקראתו? האם גם לחוטאים ולשבורי הלב יש סיכוי להגיע לשם? רבי נתן מגלה לנו ב"ליקוטי הלכות" תשובה מפתיעה ומהפכנית מאד לשאלות מהותיות אלו.

לחץ להאזנה 

 

8 - את מה העולם מסתיר

איש אינו יכול להתכחש לעובדה ש"סוף אדם למות". למרות עובדה ידועה זו, מעטים מאד הם שנותנים דעתם לעולם שאחרי המוות. מדוע העולם הזה כה מתעתע בנו? האם יש דרך לקלוט את מציאות כהווייתה? על כך – משיב רבי נתן ב"ליקוטי הלכות" באופן יסודי וממצה.

לחץ להאזנה 

 

9 - סיפור אישי

אנשים אוהבים סיפורים. דרך סיפור, בפרט אם הוא אמיתי, אפשר לפעמים להבין את עצמנו טוב יותר. ארז משה דורון משתף אותנו, בראיון שנערך ב"רדיו ברסלב", בסיפורו האישי, בדרכו אל עולם התורה בכלל ואל עולמו של רבי נחמן מברסלב בפרט. מרגש ומעורר עניין.

לחץ להאזנה 

 

10 - "ארץ אוכלת יושביה"

יסוד מהותי בחסידות בכלל ובברסלב בפרט הוא עניין ההתקשרות לצדיק. בתורה קכ"ט בליקוטי מוהר"ן מתבהרת חשיבות ההתקשרות הזו, מעלתה ואופניה השונים.

לחץ להאזנה 

 

11 - אחד היה אברהם

כל כך הרבה מכשולים עומדים בפני מי שרוצה למלא את ייעודו בעולם. אברהם, אבינו הראשון, מלמד אותנו מהי דרכו ודרכנו הייחודית כבניו, להתמודד עם כל הקשיים הללו. לפי דברי רבי נחמן, מי שאינו מכיר את השיטה – פשוט לא יצליח!

לחץ להאזנה 

 

12 - אסור להיות זקן

רבי נחמן מגלה לנו, כי זקנה איננה עניין של גיל. אפשר להיות זקן גם בגיל 18! זקנה, לדבריו, היא תפישת עולם. תפישה נפוצה ומזיקה לכל מערכות החיים. אבל אפשר להתרפא מזה...

לחץ להאזנה 

 

13 - צא אל השדות, בן אדם

חמישה קטעים נבחרים מתוך סיפורי מעשיותיו של רבי נחמן, מגלים לנו צדדים מוכרים בחיינו ומאירים אותם באור חדש. מומלץ בחום!

לחץ להאזנה 

 

14 - אין שום ייאוש בעולם

מניין שאב רבי נחמן את הכרזתו המפורסמת? בתורה מ"ח ב"ליקוטי מוהר"ן" (חלק ב') מתגלה לפנינו טפח מעומק הרעיון. אין המדובר עוד במשפט מעודד בלבד, כי אם בחכמה עמוקה, שמאירה גם במקומות היותר אפלים במוח ובלב.

לחץ להאזנה 

 

15 - בן מלך מאבנים טובות

כל כך הרבה חלקים טובים וטהורים יש בנו, אבל האנוכיות שלנו מסתירה את הכל. בסיפור קצר זה אנו לומדים איך להתקלף מהגאווה המיותרת ולגלות מתחתיה את קדושתנו האמיתית.

לחץ להאזנה 

 

16 - מסע

כל אחד מאיתנו מרגיש שמשהו חסר לו בחיים. אבל כדי לקבל מענה על אותו חסרון מכאיב, צריך האדם לצאת למסע ולפגוש את הצדיק, מורה הדרך הגדול, ולקבל את עצתו. בסיפור "מעשה מרב ובן יחיד", מתאר רבי נחמן את ההרפתקאות הצפויות לנו במסע זה.

לחץ להאזנה 

 

17 - מדיטציה יהודית

כבר מימים קדמונים עסקו גדולי ישראל בשיטות עמוקות של התכוונות ושינוי התודעה, הקרויות היום בשם "מדיטציה". כאן נפתח לפנינו צוהר קטן אל אותו עולם נעלם, שמדברים עליו, בדרך כלל, כה מעט.

לחץ להאזנה 

 

18 - מעלת הרצון

בעולם המערבי המודרני מעריצים תוצאות, סוגדים להצלחות. לצערנו, נכנסה השקפה מוטעית זו גם לתוך העולם הרוחני. רבי נחמן מלמד, שמה שחשוב באמת הוא הרצון, ומלמד אותנו כיצד לחזק ולהעצים אותו בכל המצבים.

לחץ להאזנה

 

19 - דבר עם השם

הדבר הכי עמוק שאנחנו רוצים להרגיש הוא שייכות. לא להיות בודדים. להרגיש שמישהו דואג לנו, אוהב אותנו, משגיח עלינו. רבי נחמן מגלה, שהדרך להגיע לאותה שייכות היא קשר מילולי יום יומי עם בורא עולם. יסודות השיטה וחשיבותה – בדיסק "דבר עם ה'", שהוקלט במהלך סדנת התבודדות באומן.

לחץ להאזנה 

 

20 - להדבק באין סוף

גם אם רחקנו מאד מכל תקווה, גם אם נדמה לנו שאין מי שיכול ללמד עלינו זכות או להוציא אותנו מהבוץ, אפילו אם השפתיים נעולות והלב אטום, מגלים לנו גדולי ישראל עצה כה פשוטה – השתטחות על קברי הצדיקים. (הוקלט במהלך סדנת התבודדות באומן).

לחץ להאזנה 

 

21 - טוב להודות לה'

מי שרגיל להסתכל רק על מה שחסר לו, יכול להתייאש בקלות. רבי נתן מסביר לנו כמה חשוב להזכיר לעצמנו בפה מלא את כל הישועות והטובות שזכינו להם, ורק אז נוכל להתעודד ולהמשיך לצעוד קדימה בביטחון.

לחץ להאזנה 

 

22 - איך זוכים לחיות באמת

אמנם כולנו קיימים על פני האדמה, אבל כמה מאיתנו מרגישים שהשם "חיים" אכן מתאים לאותו קיום? רבי נחמן מלמד שלחיות פירושו לחוות את החיים באופן עמוק ורוחני, מסעיר ומרגש. אבל איך זוכים לזה בתוך שגרה אפורה וחסרת הדר? על כל זאת - בדיסק שלפניכם.

לחץ להאזנה 

 

23 -  מעלת השמחה

בני אדם רגילים לחשוב שאפשר לשמוח רק כאשר רצונותיהם וחלומותיהם מתגשמים. רבי נחמן מגלה לנו בסיפור "שבעת הקבצנים" איך אפשר לשמוח אפילו כשאין לך ממש כלום, ואפילו כאשר אתה נכשל בדבר היותר משמעותי בחייך. מומלץ בחום!

לחץ להאזנה 

 

24 - "אורות מאופל" חלק א'

בכל יהודי טמון חלק אלוקי קדוש ויקר. איך מזהים אותו בתוכנו ואיך מצליחים לשמוח בו כל כך, עד שנקבל כוחות חדשים להתמודד על כל משימות חיינו? על כך משיב רבי נחמן בתורה רפ"ב בליקוטי מוהר"ן, תורת "אזמרה".

לחץ להאזנה

 

25 - שלוש אהבות

רבי ישראל בעל שם טוב אמר אני לא באתי לעולם אלא לגלות מחדש שלוש אהבות גדולות של כל יהודי אהבת ה', אהבת התורה ואהבת ישראל. היכן נמצאות אהבות אלו ולמה נזכה כשנגלה אותן – תוכלו לשמוע בדיסק הנוכחי (הכנה לחג השבועות, זמן פטירת הבעל שם טוב).

לחץ להאזנה 

 

26 - אורח בעל כנפיים

זהו פירוש על סיפור קצר ומופלא של רבי נחמן, שמופיע ב"חיי מוהר"ן". הסיפור מגלה לכל אחד מאיתנו על ניצוץ האור הגדול שחבוי בו, ולאיזה גבהים יגיע אם יסכים להקשיב לקולו.

לחץ להאזנה 

 

27 - לנצח את המחשבות הרעות (1)

כל מה שקורה לנו מתחיל במוח. אם שם אנו פגועים, תשתלשל הפגיעה לכל חלקי החיים. רבי יהושע בן חנניה, מגדולי התנאים, יוצא למסע מרתק אל שורש כוחות הטומאה שבמוח ומכניע אותם. ורבי נתן מלמד אותנו ב"ליקוטי הלכות" כיצד מתייחס ניצחונו של רבי יהושע גם אלינו.

לחץ להאזנה 

 

28 - חינוך ילדים

ילדים אוהבים לשאול שאלות. על פי המבנה של ההגדה "כנגד ארבעה בנים דיברה תורה", מלמד אותנו רבי נתן להבחין בין סוגי השואלים ומעניק לנו דרכים מקוריות להתמודד עם המצוקות שמסתתרות מאחורי השאלות. משנה חינוכית מרתקת!

לחץ להאזנה 

 

29 - לראות טוב

מה שוקל יותר גרם זהב טהור או 10 טון של אשפה? יכול להיות שהתשובה הטכנית היא 10 טון, אבל התשובה הפנימית הרי צועקת גרם זהב! רבי נחמן מלמד אותנו בתורת "אזמרה" איך למצוא בתוכנו את גרם הזהב, אפילו אם הוא מוקף פסולת. והעיקר – להבחין בגרם הזה, שלפעמים נראה בעצמו כמו פסולת של ניצוץ זכוכית ותו לא...

לחץ להאזנה 

 

30 - הגשמה עצמית

כל אחד מאיתנו מחפש את ייעודו המיוחד בחיים, את חלקו המקורי שאיש חוץ ממנו לא יוכל לבצע. מתוך כתבי רבי נחמן ותלמידו רבי נתן, אנחנו לומדים לגלות איך יוכל כל אחד מאיתנו למצוא את נתיבו המקורי ולהגשים אותו. על פי הספר "אורות מאופל".

לחץ להאזנה 

 

31 - תשובה מאהבה

רובינו סוברים שכדי להיות בעלי תשובה באמת אנחנו חייבים להיות צדיקים מושלמים, נקיים מכל חטא. כולנו, כמובן, יודעים כמה אנחנו עדיין רחוקים, לצערנו, מהגדרה כזאת. רבי נחמן, בתורה ע"ט בליקוטי מוהר"ן, מנתץ באופן מפתיע את ההנחות הללו. מסתבר, שגם מי שרחוק משלמות ראוי להיקרא "בעל תשובה", ומסתבר גם, שיש בנו חלקים שדווקא כן מושלמים...

לחץ להאזנה 

 

32 - להמתיק את הדין

מי לא נגוע, לעיתים, בעין רעה על חברו? ומי לא חש עד כמה שלילי הוא המנהג לחשוב רע על הזולת ולשפוט הכל בחומרה. רבי נחמן מגלה לנו אור בקצה המנהרה יש טוב בנו ובזולתנו, ואם נתאמץ בכנות למצוא אותו – ישתנה עולמנו לבלי היכר. על פי הספר "אורות מאופל".

לחץ להאזנה 

 

33 - פורים

רבי נחמן גילה לנו ש"כל ההתחלות מפורים". מה כל כך מיוחד בחג השמח והמשעשע הזה? כאשר מתבוננים בדברי רבי נתן בליקוטי הלכות מגלים רובד פנימי מאד, מפתיע ודווקא לא משעשע, לחג הכל כך מוכר.

לחץ להאזנה 

 

34 - אש רוח מים עפר

דרך כל ברואיו, "משוחח" איתנו הקדוש ברוך הוא כל הזמן. מי שזוכה להטות אוזן ולהתבונן, מגלה, כי הוא מוקף במורים מעולים, שתכלית כולם אחת בלבד – לעזור לו למלא את ייעודו הרוחני עלי אדמות. אם יודעים להקשיב – אפילו העצים והאבנים הם מורים.

לחץ להאזנה 

 

35 - עוצמת השתיקה

מעלתו הגדולה ביותר של האדם – כוח הדיבור. אבל מה יעשה מי שירד כל כך מבחינה רוחנית, עד שאינו יודע אפילו מה הוא מדבר? רבי נתן מגלה לנו את סודות השתיקה שלפני הדיבור. איך לחזור אחורה אל הדממה ולא להיבהל ממנה, ומשם – לחזור ולעלות למעלת אדם, מדבר.

לחץ להאזנה 

 

36 - חנוכה

היוונים שנלחמו בנו לפני שנים כה רבות, לא נעלמו בעצם מן העולם. יורשיהם הרוחניים ממשיכים להכות בנו, ובהם אנו נלחמים גם היום. רבי נתן מספר לנו בדבריו על הפלא הגדול של היהדות – איך מנצחים אימפריות אדירות וצבאות אימתניים באמצעות להבה אחת קטנה...

לחץ להאזנה 

 

37  - ליל הסדר על פי הסוד

כולנו מכירים את הנוסח הידוע של ליל הסדר, אבל מעטים מאד מאיתנו מצליחים לזהות בו סימני דרך למסע רוחני. על פי דברי רבי נתן ב"ליקוטי הלכות" מתגלים סימני ליל הסדר כהוראות רוחניות מאלפות, שמתאימות לדרכו הרוחנית של כל אחד ואחד.

לחץ להאזנה 

 

38 - לשלוט על מלאכים

בסופו של דבר, מגלה לנו רבי נחמן, יזכה כל יהודי לדרגות נשגבות לאין שיעור, עד שאפילו מלאכי מרום, כוחות עליונים ועצומים, יהיו סרים למשמעתו. מה זה אומר לנו היום? והיכן מתחיל הסולם שבו נזכה לעלות ולהתקדם בדרגות הרוחניות? כל זאת מתבאר על פי דברי רבי נחמן בליקוטי מוהר"ן חלק ב' תורה א'.

לחץ להאזנה 

 

39 - אבדת בת מלך (1 מתוך 4)

בת המלך נאבדה, והמשנה למלך יוצא למסע הרפתקאות כדי למצוא אותה ולהשיבה אל בית אביה. בסיפור מרתק זה, הראשון שבין סיפוריו, מגלה לנו רבי נחמן משל מפורט ורב עניין על מסענו שלנו. מתי, בעצם, הלכנו לאיבוד? לאן אנחנו שייכים באמת ואיך נוכל סוף סוף לחזור הביתה. מומלץ בחום!

לחץ להאזנה 

 

40 - אבדת בת מלך (2 מתוך 4)

בת המלך נאבדה, והמשנה למלך יוצא למסע הרפתקאות כדי למצוא אותה ולהשיבה אל בית אביה. בסיפור מרתק זה, הראשון שבין סיפוריו, מגלה לנו רבי נחמן משל מפורט ורב עניין על מסענו שלנו. מתי, בעצם, הלכנו לאיבוד? לאן אנחנו שייכים באמת ואיך נוכל סוף סוף לחזור הביתה. מומלץ בחום!

לחץ להאזנה 

 

41 - אבדת בת מלך (3 מתוך 4)

בת המלך נאבדה, והמשנה למלך יוצא למסע הרפתקאות כדי למצוא אותה ולהשיבה אל בית אביה. בסיפור מרתק זה, הראשון שבין סיפוריו, מגלה לנו רבי נחמן משל מפורט ורב עניין על מסענו שלנו. מתי, בעצם, הלכנו לאיבוד? לאן אנחנו שייכים באמת ואיך נוכל סוף סוף לחזור הביתה. מומלץ בחום!

לחץ להאזנה 

 

42 - אבדת בת מלך (4 מתוך 4)

בת המלך נאבדה, והמשנה למלך יוצא למסע הרפתקאות כדי למצוא אותה ולהשיבה אל בית אביה. בסיפור מרתק זה, הראשון שבין סיפוריו, מגלה לנו רבי נחמן משל מפורט ורב עניין על מסענו שלנו. מתי, בעצם, הלכנו לאיבוד? לאן אנחנו שייכים באמת ואיך נוכל סוף סוף לחזור הביתה. מומלץ בחום!

לחץ להאזנה 

 

43 - לצאת לחופש

כל אחד מאיתנו רוצה לנוח, ליהנות, לצאת קצת לחופש מן המרוץ והטרדות של החיים. אבל למרבית הצער, גם כשאנחנו מתכננים לעצמנו חופש הכי נעים, קורה לא פעם שבסופו של אותו חופש אנו חוזרים הביתה מותשים ועצבניים. מתוך דברי רבי נחמן מתגלה, שיש אפשרות אחרת לגמרי לחופש, הרבה יותר זולה והרבה יותר יעילה...

לחץ להאזנה 

 

44 - לראות את השם

מאז שנחרב בית המקדש הסתלקה השכינה מן העולם והוא נעזב, כביכול, ליד המקרה והטבע. אולם רבי נחמן מגלה לנו כיצד, גם בעומק הגלות והסתרת הפנים, יכול כל אדם להתקרב אל בוראו, לחוות את קרבתו ולחוש בהשגחתו.

לחץ להאזנה 

 

45 - לבנות את המקדש הפנימי

כל מה שקורה בחוץ קורה גם בפנים. כדי לתקן את העולם החיצוני מוטל עלינו, משום כך, לבנות מחדש את עולמנו הפנימי. גם כאשר אנו עוסקים במצבו של עם ישראל מתקיים אותו עקרון. אם נאתר את המקדש הפנימי שבנו ונשיב אותו על מכונו, נוכל להיות שותפים פעילים בתיקון מלכות ישראל וגילוי השם בעולמו.

לחץ להאזנה 

 

46 - כוח הבחירה

כולנו נמצאים בעולם מאד מיוחד, עולם הבחירה. איך פועלת הבחירה האנושית ועד כמה היא יכולה להשפיע על המציאות - כל זאת על פי דבריו של המקובל הגדול - הרמח"ל, רבי משה חיים לוצאטו, בספרו "דרך השם".

לחץ להאזנה 

 

47 - השגחה פרטית

הקדוש ברוך הוא מנהל את העולם כרצונו, אבל מאחר והוא רוצה שגם לנו יהיה חלק באופן שבו מתנהלים הדברים – גילה לנו בתורתו את העקרונות לפיהם מתנהל הכל. על פי דבריו של המקובל הגדול - הרמח"ל, רבי משה חיים לוצאטו, בספרו "דרך השם".

לחץ להאזנה

 

48 - כוחות הריפוי של השמחה

למי יש כוח לקום בבוקר? למי יש כוח להתמודד עם כל מטלות חייו? כולנו טוענים שקשה לנו מאד, כולנו מרבים להתלונן. רבים הם הסובלים מחולי זה או אחר. לכל סוגי הסבל הללו גם יחד מציע רבי נחמן תרופה אחת בלבד – שמחה.

לחץ להאזנה 

 

49 - לנצח את המחשבות הרעות (2)

כל מה שקורה לנו מתחיל במוח. אם שם אנו פגועים, תשתלשל הפגיעה לכל חלקי החיים. רבי יהושע בן חנניה, מגדולי התנאים, יוצא למסע מרתק אל שורש כוחות הטומאה שבמוח ומכניע אותם. ורבי נתן מלמד אותנו ב"ליקוטי הלכות" כיצד מתייחס ניצחונו של רבי יהושע גם אלינו.

לחץ להאזנה

 

50 - הכל לטובה

מהם משמעות הייסורים בעולמנו, וכיצד כל מה שקורה לנו מיועד לתכליתנו הניצחי - על פי דבריו של המקובל הגדול - הרמח"ל, רבי משה חיים לוצאטו, בספרו "דרך השם".

לחץ להאזנה 

 

51 - עם סגולה

מהו ייחודו של העם היהודי וכיצד הוא פועל? האם יש דרך שבה נוכל להכיר את מעלתנו האמיתית? על כל זאת ועוד דיסק – עם סגולה.

לחץ להאזנה 

 

52 - אין כל חדש תחת השמש

הכל בעולם הזה כל כך שגרתי וחוזר על עצמו, מצד אחד. ומן הצד השני, כל אחד מאיתנו כל כך רוצה להתחדש, לחוות חוויות חדשות ומשמעותיות יותר בכל פעם. איך מתיישבים הדברים וכיצד יוכל כל אחד מאיתנו לזכות להרגיש תמיד רענן וחדש – על פי ליקוטי הלכות של רבי נתן.

לחץ להאזנה

 

53 - להשתנות

איך זוכים להיות כל בוקר אדם חדש? איך זוכים שהעולם יאיר לנו פנים ונראה הכל כמו ילדים תמימים? אם האדם משתנה – הכל משתנה. הכל תלוי בעבודתנו. על פי ליקוטי הלכות של רבי נתן.

לחץ להאזנה 

 

54 – עומק טוב

קשיים וצרות שונות עוברים על כל אחד מאיתנו, אבל הקדוש ברוך הוא איננו רוצה לדון אותנו בחומרה. רבי נחמן מגלה לנו כמה עצות נפלאות איך לגרום לבית דין של מעלה להקל גם בדיננו, ואיך יוכל כל אחד מאיתנו להפוך את הדין לרחמים. מתאים כהכנה לראש השנה.

לחץ להאזנה 

 

55 – תיקון הנשמות

מאז שירדה נשמתנו לעולם בפעם הראשונה, דרך כל גלגולי הנשמות בהן עברה ועד עצם היום הזה – מתנהלת לגבי כל אחד מאיתנו תוכנית אלוקית. על פי ספרי הקבלה ודברי רבי נתן מתגלה לנו הדרך המופלאה בה יוכל כל אחד מאיתנו לזכות לתקן את נשמתו ולקחת חלק בתיקון העולם כולו.

לחץ להאזנה 

 

56 – הכל כאן

לפעמים נדמה לנו שאם היינו חיים חיים אחרים – היינו מצליחים יותר. לפעמים אנו חשים, כי משהו משובש ולא מוצדק במה שעובר עלינו. רבי נחמן מגלה לנו בסיפוריו שכל מה שאנחנו זקוקים לו באמת זמין לחלוטין ונמצא תמיד קרוב קרוב ובהישג יד.

על פי "מעשה משבעת הקבצנים" ו"מעשה מבערגר ועני".

לחץ להאזנה

 

57 – להיות איש מתבונן

המהות הפנימית ביותר שלנו – להיות איש מתבונן. ללכת בעולם הזה ולחוות את כל מה שקורה כשיחה אלוקית. כל מה שאנו רואים, שומעים, חווים, הכל בא ללמד דבר מה, ורבי נחמן מלמד אותנו כיצד לחתור אל אותה מעלה מופלאה. על פי תורה א' בליקוטי מוהר"ן.

לחץ להאזנה 

 

58 – מה זה להיות יהודי

מה כל כך מיוחד בנו כיהודים? רבי נחמן מגלה לנו חזון של עולם אחר, עולם שבו תתגלה מעלתנו הפנימית. בד בבד הוא גם מלמד אותנו, איך נוכל להתכונן כבר היום לקראת אותו עולם. על פי תורה א' בליקוטי מוהר"ן.

לחץ להאזנה 

 

59 – "לא יודע מהחיים שלו"

לכל אחד מאיתנו יש מלכות משלו, יכולת השפעה על זולתו. גם במישור הנגלה ונראה לעין וגם במישור הנסתר. רבי נחמן מגלה לנו איך זוכים שתהיה מלכותנו מלכות קדושה, ואיך נוכל להישמר מן הסכנות הטמונות בה. על פי תורה נ"ו בליקוטי מוהר"ן.

לחץ להאזנה 

 

60 – לבטל את הייסורים

כל אחד מאיתנו מתנסה בסוגים רבים של צער וייסורים. רבי נחמן שוב מפתיע אותנו כשהוא אומר שהכל נמצא בעצם במוח שלנו. מי שמצליח לשנות את מצב התודעה שלו – מפסיק לסבול. על פי תורה ר"נ בליקוטי מוהר"ן.

לחץ להאזנה 

 

61 – אמת לרחק ואמת לקרב

הרבה פעמים אנו חשים שעל פי מעשינו אין אנו ראויים לשום ברכה. רבי נתן מספר לנו שמקור אותה הרגשה הוא בקטרוג קדמון על כל המין האנושי. למרות שנראה לנו שזו האמת, ישנה למרבית הפלא אמת אחרת, עמוקה הרבה יותר. אמת של חסד ושל ברכה גם למי שלא היטיב את מעשיו. על פי ליקוטי הלכות ריבית ה'.

לחץ להאזנה 

 

62 – להוציא מהכוח אל הפועל

כמה קשה לנו להגשים חלומות. כמה רעיונות טובים וקדושים יש לנו שאינם מגיעים לידי ביצוע. רבי נחמן מגלה, שהכוח המחבר בין מחשבה למעשה הוא כוח הדיבור. כאשר נצליח לפתח ולשכלל את הכוח הזה – נוכל גם להגשים את חלומותינו. על פי תורה ז' בליקוטי מוהר"ן חלק ב'.

לחץ להאזנה 

 

63 – מנהיגות יהודית

מי ראוי להיות מנהיג יהודי? מהם הכישורים הנדרשים לו ולאן הוא צריך להוביל את אנשיו? כדרכו – מפתיע אותנו רבי נחמן שוב בהציגו זווית ראייה חדשה ועמוקה לשאלות הכל כך אקטואליות. על פי תורה ז' בליקוטי מוהר"ן חלק ב'.

לחץ להאזנה 

 

64 – תמיד תלמיד

איך יכול אדם להפוך לקוף? ואיך יכול אותו אדם להתרפא ולחזור למעלתו האנושית, האמיתית? רבי נחמן מציג בפנינו שיטת ריפוי עמוקה לחסרון הכי עמוק שלנו – חסרון הידיעה מי אנחנו ומה אנחנו שווים באמת, ומראה לנו איך יכולים כל הסובבים אותנו להפוך לנו למורים. על פי תורה ז' בליקוטי מוהר"ן חלק ב'.

לחץ להאזנה 

 

65 – שכל פנימי ושכל מקיף

איך מצליחים להכניס אל המוח והלב דעת רוחנית? איך יוצרים כלי בנפש, שעל ידו נוכל תמיד להרחיב את דעתנו? רבי נחמן מגלה, שרק מי שמשפיע דעת לאחרים יכול לקבל דעת חדשה. על פי תורה ז' בליקוטי מוהר"ן חלק ב'.

לחץ להאזנה 

 

66 – כסף

למה אין לנו כסף? למה תמיד חסר לנו? רבי נחמן מגלה לנו, שהשאלות הללו קשורות לשלות אחרות שמציקות לנו למה יש רע בעולם? מדוע קורים לנו ולאחרים דברים? הפיתרון לכל סוגי הקושיות הוא זהה – אם נדע להתמקד בתשובות ולא בשאלות, במה שיש לנו ולא במה שאין לנו – גישה זו בעצמה תפתח לנו את שערי השפע המקווים. על פי תורה ז' בליקוטי מוהר"ן חלק ב'.

לחץ להאזנה 

 

67 – דרי מעלה ודרי מטה

רבי נחמן מספר לנו על שתי דרגות רוחניות הקיימות בעולם – דרי מעלה ודרי מטה. במקביל להן נמצאים גם באדם שני מצבי נפש שונים. לכל דרגה ולכל מצב יש צורך בהנהגה אחרת לגמרי. ורק אחד יודע איך לנהל את הנשמות כראוי – הצדיק. על פי תורה ז' בליקוטי מוהר"ן חלק ב'.

לחץ להאזנה 

 

68 – להאמין בעצמו

"ואם יש לך אמונה – אין לך אמונה בעצמך". כך אמר רבי נחמן לתלמידו הגדול רבי נתן. ועוד לימד רבינו, שכל אחד מאיתנו יש לו כוח עצום ותפקיד נעלה. אם רק ידע ויאמין שמהותו האמיתית היא בעלת עוצמה אדירה – לבטח יתגבר על כל המכשולים. על פי שיחות הר"ן ק"מ ו"ליקוטי הלכות".

לחץ להאזנה 

 

69 – כוח המושך וכוח המכריח

שני כוחות נאבקים זה בזה מאז בריאת העולם, כוח המשיכה הרוחני, שכל נשמה נמשכת על ידו אל שורשה, והכוח המכריח, הוא כל הכוחות המפריעים ומרחיקים אותנו ממטרתנו האמיתית. כשאדם אינו שוכח את רצונו האמיתי, דווקא על ידי מאבק הכוחות האדיר הזה, הוא בונה בנפשו כלי להכיל את אור השם. על פי תורה ע' בליקוטי מוהר"ן וליקוטי הלכות שעליה.

לחץ להאזנה 

 

70 –ראש דברך אמת

פעמים רבות אנו מצויים בחושך גדול. הבלבול והספק אוטמים את הלב, הכל סגור. אפילו כשמנסים להתפלל לא מוצאים מילים. רבי נחמן מלמד אותנו עצה פשוטה בתכלית – לדבר דיבורי אמת. כאשר נצליח לומר אפילו דיבור אמיתי אחד – יעלם כל החושך ואנו נצא לאור גדול. על פי תורה קי"ב בליקוטי מוהר"ן.

לחץ להאזנה 

 

71 – חבל על הזמן

49 יום בשנה, בכל ימי ספירת העומר, אנחנו מתאמנים בספירת הימים. מגלים את אורו וחשיבותו המיוחדת של כל יום. מנסים להחדיר ללב את מעלתה העצומה של מתנת הבורא – יום! כאשר מאמינים שבכל יום יש טוב ומפסיקים לחלום על אתמול או על מחר – מגלים כל יום תקווה חדשה. על פי ליקוטי הלכות.

לחץ להאזנה 

 

72 – יש תקווה

בפתח הגלות המרה שאנו מצויים בה ניצבת דמותו המופלאה של רבי עקיבא. אדם שהתחיל את דרכו הרוחנית בגיל 40, שעבר משברים וניסיונות עצומים, הוא הוא שיוכל להיות לעם ישראל מורה דרך במשך שנות הגלות איך למצוא תקווה בכל מצב, איך להתחיל מחדש למרות שהכל נראה אבוד. על פי ליקוטי הלכות.

לחץ להאזנה 

 

73 – מורי הדרך לגאולה

גדול תלמידיו של רבי עקיבא היה רבי שמעון בר יוחאי. יום פטירתו בל"ג בעומר, שובר את ימי האבלות של ספירת העומר ומושך אל ציונו במירון רבבות רבבות יהודים. מהו סוד כוחו הגדול של רבי שמעון בר יוחאי ואיך מתקיימת הבטחתו אודות הגאולה. על פי ליקוטי מוהר"ן בפתיחה.

לחץ להאזנה 

 

74 –  שלום

כותב רבי נחמן "כל העולם מלא מחלוקות. הן בין אומות העולם וכן בכל עיר ועיר וכן בכל בית ובית בין השכנים ובין כל אחד ואשתו ובני ביתו ומשרתיו ובניו". גם כל המחלות, כדבריו, נובעות ממחלוקת פנימית בין היסודות והכוחות השונים הפועלים בגוף. מתוך דבריו מתגלה גם פתרון עמוק לכל המלחמות. פתרון של שלום עמוק ומהותי בין כל היצורים וכל בני האדם. על פי שיחה ע"ז בספר "שיחות הר"ן" ומקורות נוספים ב"ליקוטי הלכות".

לחץ להאזנה 

 

75 –  "ואהבת לרעך כמוך"

כל אחד מאיתנו צריך להשפיע, לקרב, לתמוך. גם בבני משפחתו הקרובים לו וגם בכל יהודי שיש ביכולתו לעזור לו. מתוך דברי הבעל שם טוב בביאור דברי הזוהר הקדוש עולה עצה עמוקה ומהותית לכל הורה ומחנך. אהבה לטוב שבנו, אהבה לטוב שבזולתנו – היא היא הדרך ליצור אמון ולהשפיע. על פי ליקוטי מוהר"ן חלק ב' תורה ח'.

לחץ להאזנה 

 

76 – בית באוויר העולם

כל אחד מאיתנו יודע ומאמין בתוך תוכו שהתורה יכולה לרומם את חייו ולהעניק להם תוכן וחיות. אמנם כאשר אנחנו נתקלים במי שמציע לנו תורה כזו, שבאמת תשנה אותנו, אנחנו מסתייגים. רבי נחמן מגלה לנו את שורש ההתנגדות שלנו להתקדם ולהשתנות באמת ואת פתרונותיה. על פי תורה כ"ח בליקוטי מוהר"ן.

לחץ להאזנה 

 

77 – איך זוכים לכבוד אלוקי?

אחת הרצונות הכי מהותיים שיש לאדם הוא הרצון להיות מכובד. גם חכמינו מציבים את הערך "כבוד הבריות" כערך עליון. מדוע, אם כן, בורח מאיתנו הכבוד לעיתים כה קרובות ותחתיו אנו יורשים בזיון והשפלה? כדרכו, מגלה לנו רבי נחמן פן חדש גם בסוגיה מהותית זו. על פי תורה ו' בליקוטי מוהר"ן.

לחץ להאזנה 

 

78 – מלוך על כל העולם כולו

כל שנה אנחנו עסוקים בעצמנו ובחסרונותינו. בראש השנה, מתחיל הכל מחדש. אז אנחנו נזכרים גם מה עיקר ומה טפל. והעיקר – מי שולט בעולם, מי מנהל את הכל. כשאנו ממליכים את הקדוש ברוך הוא בימי ראש השנה – גם אנחנו מוצאים מחדש את מקומנו. כך – אפשר באמת להתחיל התחלה חדשה לגמרי.

לחץ להאזנה 

 

79 – הגיע זמן הגאולה

לפעמים מתגנבת ללב מחשבת יאוש – מתי תבוא הגאולה? כל כך הרבה שנים עם ישראל בגלות "ויש מעמנו בני ישראל שטועים בליבם, שכל התפילות הם לריק". רבי נחמן מגלה לנו שהגאולה מתקרבת והולכת. אין מה להתייאש. הוא גם מלמד אותנו איך נוכל לקחת חלק בגאולה ואיך נוכל לקרב את בואה. על פי תורה ב' בליקוטי מוהר"ן.

לחץ להאזנה 

 

80 – יופיו של רבי יוחנן

מהו הדבר הכי יפה? הכי נשגב? הכי מרגש? למרבית הצער איש מאיתנו לא זכה לו. גילוי שכינה. בזמן שבית המקדש היה קיים הייתה אפשרות לכל יהודי לחוש באופן הכי מוחשי את נוכחותו המדהימה של יוצר בראשית. מה יש בכוחנו לעשות כדי לזכות שוב להתגלותו? אם נלמד להיות מדויקים, אם נלמד להתבונן על עצמנו ולנסות להשתפר, הקדוש ברוך הוא מבטיח לנו לשוב ולהתגלות. על פי ליקוטי הלכות בעניין שלושת השבועות של בין המצרים.

לחץ להאזנה 

 

81 – אהבה

אהבה - מושג השגור על לשונם של מיליוני בני אדם, אולם מעטים טורחים לעמוד על טיבו ומהותו האמיתית. מדברי חכמינו מתחוור שישנם בעולם שני סוגי אהבה. אהבת המועיל והערב, שאינה אלא אהבת עצמו, ואהבה שאינה תלויה בדבר – "אהבת הטוב את הטוב".

לחץ להאזנה 

 

82 – אני מחפש את עצמי

מה רצית להיות כשתהיה גדול? היכן הם חלומות הילדות שלנו? האם יש דרך להתחבר אליהם ולהתחיל הכל מחדש? כל שנה הקדוש ברוך הוא מחדש את עולמו בראש השנה. חודש לפני כן, באלול, הוא מבקש מאיתנו לחזור את מהותנו המקורית, להרשות לעצמנו לחלום את חלומותינו האמיתיים. "אני לדודי ודודי לי" ראשי תיבות אלול. אבל צריך קודם כל לדעת מי הוא ה"אני".

לחץ להאזנה 

 

 

[יש לך שאלות? הערות? הוספות? רוצה סתם לשוחח עם חברים? לחץ כאן לפורומים]

 

 

אודות | הפוך לדף הבית | הוסף למועדפים | כתוב לנו | מפת האתר | חיפוש באתר | רשימת תפוצה | פורומים | לדף הראשי | כניסת שבת
פרשת המן | תפילת השל"ה | ברסלב | סיפורים | תפילה | site made by eshnav